Ház, táj

Őszi terméshatározó IV. rész – nadragulya, közönséges fagyal, fekete bodza, berkenye

Agrofórum Online

Nem is gondolnánk, mennyire vonzza a szemünket kinn a természetben a fekete szín. Ősszel számtalanszor találkozhatunk a kirándulásaink alkalmával ébenfekete termést nevelő növényekkel. Mit kell tudnunk a nadragulya, a közönséges fagyal és a fekete bodza terméséről?

Megismerkedtünk már az őszi pirosas terméseket hozó növényekkel, köztük az ehető termésű egybibés galagonyával, a csipkerózsával és a húsos sommal, illetve az ember számára mérgező termésű tiszafával, csíkos kecskerágóval, valamint a nem ehető termésű tűztövissel és madárbirssel is, illetve az ősszel kékes színű termést hozó növényekkel, a tapadó vadszőlővel, a kökénnyel és a közönséges borókával. Ebben a cikkben végül, de nem utolsósorban az ébenfekete termésű (maszlagos) nadragulyával, a közönséges fagyallal, a fekete bodzával és a berkenyével ismerkedhetünk meg.

A nadragulya „galléros” bogyótermése

Az Európában őshonos és széleskörűen elterjedt (maszlagos) nadragulyával (Atropa belladonna vagy A. bella-donna) hazánk bükk- és gyertyánerdeiben, cserjésekben, földutak mentén találkozhatunk. Rövidebb kirándulások alkalmával is belefuthatunk a Gödöllői-dombság területén, ahol egy nagyobb populáció van jelen. A burgonyafélék családjába (Solanaceae) tartozó lágy szárú, erősen bokrosodó hajlamú, sekélyen gyökerező, akár 1,5 m magasra is megnövő gyöktörzses évelő növény.

A nadragulya augusztusban még virágzik és már bogyót is érlelhet

A nadragulya sekélyen gyökerezik, de akár 1,5 m magasra is megnőhet. Sötétzöld színű, tojásdad alakú leveleinek hónaljából fejlődnek ki július-augusztus folyamán az egyesével növő, lilás árnyalatú, harang alakú csöves virágai. A virágzást követően (és aközben) már augusztusban megjelennek a tekinteteket vonzó, cseresznye nagyságú, fényesfekete bogyótermések, melyeket jellegzetes öttagú, zöld színű csészelevél vesz körbe.

A növény minden föld feletti része tartalmaz a cseranyagok mellett tropánalkaloidokat (pl.: hioszciamin, szkopolamin, belladonnin). A legerősebb mérgek közé tartozó atropin a növény levelének szárítása során keletkezik. A növénynek minden része közül az erősen mérgező bogyótermése a leggazdagabb alkaloidokban: egy óvatlan gyermeknek már 4–5 szem elfogyasztása a halálát okozza, de 2-3 szem elfogyasztása után még megmenthető gyomormosással. Biztosak lehetünk a mérgezésben, ha az arc hirtelen kipirul, felgyorsul a szívverés, szokatlan izgalmi állapotot és feltűnő érzékcsalódásokat tapasztalunk a másiknál. Ezeket követik a rángásos görcsök, a fényre érzéketlenné vált pupilla és eszméletvesztés.

A nadragulya cseresznye nagyságú fényes fekete bogyója erősen mérgező

A nadragulya termésének hatása több ezer éve ismeretes. A görög és római mitológiában is megjelenik három sorsistennő (görög moirák és római párkák), melyek közül a görög mitológia szereplője, Atroposz vágta el az élet fonalát. A reneszánsz idejéből származtatják a növény nevének második felét: a „szépasszony” (bella-donna) kifejezést: a növény bogyójának nedvét a szembe csepegtetve pupillatágító hatását használták ki a csábítások nagyobb esélyű sikeréhez.

Régmúlt korokban a népi gyógyászatban lázcsillapító hatásáért gyűjtötték a levelét, de a nem megfelelő felhasználásából adódó végzetes hibák elkerülése érdekében szigorúan kerüljük az otthoni alkalmazását!

A közönséges fagyal

Az olajfafélék családjába (Oleaceae) tartozó közönséges fagyal (Ligustrum vulgare) Európában, Kis-Ázsiában és Észak-Afrikában őshonos, lombhullató, nagytermetű cserje. Elérheti akár a 4 m magasságot is, de léteznek 2,5 m vagy annál kisebb kerti változatai is. Hazánk erdeiben, erdőszéleken, cserjéseiben gyakori, nagy eséllyel találkozunk vele a Bodrogközben és a Bükk hegység vidékén is. Kertekben és parkokban nagyon népszerű sövénynövény: igénytelensége, szárazságtűrése, sűrű, tőből elágazó ágrendszere miatt kedvelik, emellett nagy előnye, hogy ősszel vörösesbarna, majd lilásfekete árnyalatúra színeződő lombját enyhébb teleken akár februárig is megőrzi.

A fagyal lombhullató cserjéje akár 4 m magasra is megnő

Keskeny ovális vagy lándzsa alakú, sötétzöld levelei teljesen beborítják az ágakat, dús hatást kölcsönözve a növénynek. Illatos, fehér bugavirágzatban nyíló virágait már tavasz végén, de jellemzően inkább június-július hónapban hozza. Fénylő fekete bogyótermése nagyon hasonlít a nadragulyáéhoz, de onnan könnyen meg lehet különböztetni, hogy a fagyal termését nem keretezi nagy csészelevél. Szeptemberben hozza glikozid-tartalmú, keserű ízű, enyhén mérgező termését. Fogyasztása az emésztőrendszert gyepálja meg: hányást, hasmenést, de gyomor-és bélgyulladást is okozhat. A súlyosabb tünetek gyerekeknél jelentkeznek.

A fagyal fekete bogyóinak nincs olyan hangsúlyos csészelevele mint a nadragulyának

Mivel a közönséges fagyalnak nemcsak a termése, hanem minden része mérgező, a növény ápolása (pl.: metszése) során előfordulhat bőrirritáció a növény leveleivel vagy ágaival történő hosszabb idejű, sokszoros érintkezésnek köszönhetően.

A fekete „festőbodza”

A fekete bodza (Sambucus nigra) egész Európában elterjedt lombhullató óriás: ezzel az akár 6-8 m magasra is növő cserjével vagy fával rendszeresen találkozhatunk erdő- és útszéleken, árokpartokon, parlagon hagyott területeken, akácosokban és városi sétáink alkalmával is, hiszen gyakorlatilag mindenféle típusú talajon megél, és jól tűri a városi körülményeket is.

A bodzát jellegzetes bogernyővirágzata is elárulja

Idősebb ágai szürkés színűek, és jellemzően paraszemölcsösek, az egyéves hajtások pedig zsenge zöldek. Hosszú, feltörő, ívesen kifelé hajló ágainak végén május-júniusban hozza krémfehér, ritkán rózsaszínes virágait, melyek kistányér-nagyságú bogernyővirágzatot alkotnak. Sötétzöld, páratlanul szárnyasan összetett, fogazott levelei ősszel, a bogyóérés időszakában sárgás árnyalatokat vesznek fel. Antociántartalmának köszönhetően ébenfekete színű a csonthéjas bogyótermése, mely ciánglikozidtartalma miatt nyersen mérgező, illetve a virágán kívül minden más része is (a virág kocsánya is)!

A bodza csonthéjas bogyótermése nyersen mérgező

A bodza fájából furulyát, terméséből festéket készítettek. Többéves, egyenes hajtásaiból készültek a legkiválóbb ásó- és kapanyelek. A népi gyógyászatban hosszú ideje alkalmazzák a „szegények orvosságaként”: a virágából készült teát köhögéscsillapításra, meghűléses betegségek kezelésére alkalmazzák, de ismert immunerősítő, enyhe hashajtó és izzasztó hatása is. Terméshúsából készíthetünk szörpöt, de lekvárt, levest, bort és nagyon drága pálinkát is. A bodza felhasználható részei gazdagok vitaminban (A, B, C) mikroelemekben (vas, kálium, kalcium, magnézium, foszfor), ásványi anyagokban és folsavban.

Esernyővel és melegebb ruhákkal felkészülve kívánok mindenkinek gyönyörű őszi napokat!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan történik a fák injektálása?

2024. december 3. 05:40

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?

Egyedi adventi naptár – ötletek felnőtteknek

2024. november 29. 05:40

A folytatólagos, minden napra jutó feladatok, lelki táplálékok, meglepetések nagy örömmé tudják tenni a felnőttek számára is ezt a négy hetet. Találjunk ki felnőtt szeretteinknek valami különlegességet „adventi naptár” gyanánt!

Egyedi adventi naptár – ötletek gyerekeknek

2024. november 27. 05:40

Az adventi naptár szuper lehetőség gyerekeknek és felnőtteknek arra, hogy segítsen ráhangolódni a téli ünnepekre, és minden napban legyen egy kis csodával megédesített várakozás.

Két új, növényvédő szernek nem minősülő, növényvédelmi hatású anyag került fel a hivatalos listára

2024. november 25. 05:40

A magnézium-hidroxid és a takarmánybaltacim-pellet is bekerült az Európai Unió nyilvántartásába, mint növényvédelmi hatású egyszerű anyag. A hivatalos értékelés során meghatározzák, hogy mekkora dózisban, és milyen növénykultúrában alkalmazhatók.

Örökké zölden – örökzöld növényeink gondozása és védelme hónapról hónapra I. rész

2018. május 28. 07:57

Mit tehetünk, hogy örökzöld társaink is bírják ezt a szélsőséges időjárást: a kiborító meleget, a rendszertelenül érkező csapadékot, a párás napokat?

Melyek a szabadföldön termesztett paradicsom legfőbb kártevői?

2019. augusztus 7. 04:37

Hogyan védhetjük meg a házikertünkben vagy hétvégi telkünkön szabadföldön termesztett paradicsomunkat a kártevőktől?

„Szívvel, lélekkel dolgozni, és akkor elérem céljaimat!”- Erdei Roland a ChillER Manufaktúra alapítója

2018. november 27. 15:34

Mit is mondhatnék. Tudom, tudom, hogy már megint egy interjú, de lehet valami annál inspirálóbb, mikor egy fiatal tehetség enged be egy kicsit a kulisszák mögé? Mostanában szerintem vonzom azokat a termelőket, akik a Szent István Egyetemen végeztek Gödöllőn, nem is értem miért...

Mit kell tudni a betegszabadságról?

2019. március 14. 12:16

A munkavállalót munkáltatójánál az adott naptári évben betegsége miatti keresőképtelensége idejére - ide nem értve a társadalombiztosítási szabályok szerint üzemi baleset és foglalkozási betegség miatti keresőképtelenséget, valamint a veszélyeztetett terhesként történő gondozásba vételt követő, terhesség miatti kereső képtelenséget - tizenöt nap betegszabadság illeti meg, melyre az ellátást a munkáltató fizeti.