Ház, táj

Tűzifavásárlás – ne legyünk átverés áldozatai!

Agrofórum Online

Mire figyeljünk tűzifa vásárlásánál, hogy a megfelelő minőséget és mennyiséget kapjuk? Hogyan kerülhetjük el, hogy visszaéljenek a jóhiszeműségünkkel? Hogyan kerülhetjük ki a csalókat?

A tűzifa a gáz után a második legnépszerűbb tüzelőanyag hazánkban. Ennek oka, hogy az ára viszonylag kedvező, fűtőértéke viszont kiemelkedően magas. A jelenlegi helyzetben felértékelődött a tűzifa jelentősége, és rengeteg háztartásban igyekeznek minél nagyobb mennyiséget minél gyorsabban felhalmozni. Az „utolsó pillanatos” és „most még gyorsan vegyük meg” impulzusvásárlások alkalmával kevésbé vagyunk körültekintők, és emiatt előfordulhat, hogy csalás áldozatai leszünk a tűzifa vásárlásakor.

Nagy előny, ha tudjuk, mire kell kiélezetten figyelnünk, hogy ne váljunk megtévesztés áldozatává, illetve ha megtörtént a baj, akkor mi a teendő a vásárlás után.

Amikor megpróbálnak átverni minket

Számos olyan helyzetet teremthetnek a csaló tűzifaárusok és kereskedők, amikor meg kell, hogy szólaljon a fejünkben a vészcsengő. Az alábbi példák bármikor, bárkivel előfordulhatnak, ezért kiemelten ügyeljünk olyankor, ha

–       az eladó telefonos egyeztetés során nem mond igazat a tűzifa minőségével és mennyiségével kapcsolatban, és előzetesen nem engedi, hogy felmérjük a megrendelt fa paramétereit. Ekkor gyanakodjunk, hogy telephellyel nem rendelkező, illegális fakitermelésből származó fát akarnak eladni nekünk;

–       a kereskedő készakarva, akár többször is változtat a kiszállítás időpontján, kipuhatolva, hogy mikor nem ér rá a megrendelő személy. A szándéka egyszerű: az eladó nem akarja, hogy a kiszállításkor egy hozzáértő családtag jelen legyen a fa átadásakor;

–       az eladó a fa átadásakor közli, hogy az eredetileg ingyenes szállítás mégis pénzbe kerül, és/vagy a faanyag drágább lett, mióta megegyeztünk róla a megrendeléskor;

A fa megújuló energiaforrás, de felhasználása csak akkor környezettudatos, ha felelős erdőgazdálkodásból származik

–       nem kapunk semmilyen, a vásárlás tényét igazoló dokumentumot (számla, nyugta), így reklamáció esetén nem tudjuk igazolni az adásvételt. Ilyenkor nagyon nagy az esélye annak, hogy illegális fakitermelésből származó faanyagot adnak el. Ha egy ilyen esetből rendőrségi ügy kerekedik, akkor mi, a vásárlók is orgazdának minősülünk;

–       kiderül, hogy ömlesztett (mázsára vásárolt) fa esetén nehéz, nagy tárgyakat rejtenek el a farakásba, így többnek is tűnik, és nehezebb is lesz a „vásárolt anyag”;

–       különböző okokra hivatkozva a kiszállító személy(ek) be akar(nak) jutni a házunkba, ahol lehetőségük nyílhat értéktárgyakat eltulajdonítani;

–       kiderül, hogy nem azt a fafajtát szállították le nekünk, amelyben megállapodtunk;

–       kiderül, hogy szennyezett (pl.: vegyszeres), csökkent fűtőértékű (korhadt, kártevők által károsított) vagy nedves fát adnak el nekünk.

Amivel megelőzhetjük az átverést

Az első és legfontosabb, hogy vásároljunk ismert erdőgazdálkodótól vagy kereskedőtől, aki

  • rendelkezik olyan telephellyel, amelynek megállapított nyitvatartási ideje van,
  • megfelelően tudja tárolni, előkészíteni, lemérni a faanyagot,
  • megtalálható a Nébih által nyilvántartott tűzifakereskedők között (így rendelkezik EUTR-azonosító számmal, ami alapján ellenőrizhetjük a tevékenységét).
Ömlesztett fa esetén előfordul, hogy nehéz, nagy tárgyakat rejtenek el a farakásba

Ha újságban, interneten látott hirdetés alapján keresnénk fel az (addig számunkra ismeretlen) eladót, keressük meg a hirdetésben a megadott EUTR-azonosítót. Ha nem szerepel a leírásban, kérjük el az eladótól telefonon az azonosító számot, így ellenőrizhetjük a hitelességét. A megadott telefonszámot is ellenőrizhetjük a Nébih által folyamatosan frissített feketelistán.

A tűzifa átvétele előtt mindig ellenőrizzük a leszállított tűzifa fafaját, mennyiségét (térfogatát), az állapotát, összerakottságát és feldolgozottsági fokát! A kiszállításkor, még a tűzifa lerakodása előtt alaposan vizsgáljuk meg a kiszállított fát.

Rendeléskor részesítsük előnyben a térfogatra (köbméterre) történő megállapodást, így könnyebben ellenőrizhető a mennyisége, a fa nedvességtartalma pedig nem befolyásolja az eladott mennyiséget (ld. előző cikkek)!

Ha mégis tömegre (mázsára) vásárolnánk tűzifát, akkor csakis hitelesített mérlegen mért faanyagot vásároljunk, és a mérlegelésről hitelesített dokumentum alapján elkészített számla alapján fizessünk!

A fizetéssel kapcsolatban, rendkívül fontos, hogy soha, semmilyen körülmények között se utaljunk előre pénzt, főként nem ismeretlen hirdetőknek! Előre fizetni csak abban az esetben ajánlott, ha a telephelyen, az erdőgazdálkodó vagy kereskedő pénztárában fizetünk. Minden esetben kérjünk szigorú számadású szállítójegyet és számlát/nyugtát!

Semmi esetre se utaljunk előre ismeretlen hirdetőnek!

Kihez forduljunk?

Ha sajnos megtörtént a baj, és megtévesztés áldozatai lettünk, értesítsük a rendőrséget és a fogyasztóvédelmi hatóságot, illetve tegyünk bejelentést a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal felé az eutr@nebih.gov.hu e-mail címen.

Ne feledjük, a fa megújuló energiaforrás, de felhasználása csak akkor környezettudatos, ha felelős erdőgazdálkodásból származik. Tiszteljük meg a környezetünket, a tisztességes eladókat és nem utolsósorban saját magunkat is azzal, hogy felelős erdőgazdálkodásból származó tűzifát vásárolunk!

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tökfélék mindenhol – az óriástöktől a pézsmatökig

2024. november 18. 05:40

Nem maradhat ki a felsorolásból a téli tökök színes és kilogrammokban gazdag csoportja sem: most jön az óriástök, a pézsmatök, a Hokkaido-tök és a Halloween-tök is.

Tökfélék mindenhol – a lopótök, a laskatök és a luffatök

2024. november 12. 05:40

A tökfélék között is nagy térigényűnek számít a lopótök, a laskatök és a luffatök. De nem ez az egyetlen különlegességük: mi mindent lehet készíteni a lopótökből, mi a különbség a laskatök és a fügelevelű tök között, és hogyan készíthető a luffatökből szivacs?

Mit jelent a hideg és a meleg komposztálás?

2024. november 5. 05:40

A komposztálás egy olyan eljárás, amely természetes biológiai folyamatokon alapul, és amelynek eredményeképpen humuszképző anyagok és szervetlen ásványi sók keletkeznek. Ezen belül megkülönböztetünk hideg és meleg komposztálást.

Őszi termések a lakás díszeire – díszítsünk a természet ajándékaival!

2024. október 29. 05:40

Csodálatos kirándulásokat lehet tenni az őszbe burkolózó erdőkben, mezőkön és az utak mentén számos kincsre bukkanhatunk. Ha tehetjük, gyűjtsünk mi magunk bogyókat, terméseket az asztali- és ajtódíszeinkre!

4 ok, amiért a kőris jobb tűzifa, mint a híre

2024. november 3. 10:10

A tűzifafajok közül a kőrisnek nincs jó híre. Pedig számos érv szól amellett, hogy éppen ezt a keményfát használjuk a kályhában vagy kandallóban.

16 százalékkal drágult a tűzifa tavalyhoz képest – vajon idén is bevezetik a hatósági árat?

2023. augusztus 13. 11:10

Tavaly szeptemberben tűzifaprogramot hirdetett a magyar kormányzat, amelynek keretében bő 1,2 millió köbméter tűzifát vásárolt több mint 170 ezer háztartás. Mi várható idén?

Már tűzifát is "okosan" vásárolhatunk

2020. szeptember 16. 08:41

Tűzifavásárlást segítő online piacteret nyitott a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).

Minden, amit a tűzifa vásárlásáról tudni érdemes

2022. október 30. 06:36

A tűzifavásárlással kapcsolatos mikor, honnan, mennyit és milyet kérdések létfontosságúak ahhoz, hogy jó minőségű, biztonságosan alkalmazható és a fűtési lehetőségeinkhez leginkább illeszkedő tüzelőanyagot szerezzünk be. Nézzük a kérdésekre a válaszokat!