Az elmúlt hét napjaira kiadott hőségriasztások mellett jelentősen megnőtt az erdőtüzek kockázata is, ezért 2024. június 20-tól Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyékben a hatóságok tűzveszélyes időszakot hirdetnek ki.
Az elmúlt két évben világszerte végezte és végzi pusztító munkáját a szélsőségesen csapadékszegény területeken a tűz. A legelső lépés, amit tehetünk a katasztrófa elkerülésére, ha megelőzzük a tűz keletkezését, és az elrendelt tűzgyújtási tilalmat komolyan vesszük, mert nagyon hamar megvan a baj.
A tilalom elrendelése
A tűzgyújtási tilalom megállapítására vonatkozó körülményeket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Erdészeti Igazgatóság (Nébih EI) minden nap értékeli, és egyeztetve a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságával (BM OKF) dönt arról, hogy a következő napon szükséges-e tűzgyújtási tilalom kihirdetése, vagy nem. A tűzgyújtási tilalom a közzétételtől a visszavonásig (a helyzetben bekövetkezett változás kihirdetéséig) él.
A jelenlegi fokozott tűzkockázatot mérlegelve, a Nébih, a Főigazgatóság egyetértésével 2024. június 20-tól tűzgyújtási tilalmat rendel el Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyékben.
A tilalom szükségessége
A tűzgyújtási tilalom elrendelése és annak visszavonása a következő tényezőktől függ:
- a meteorológiai körülményektől,
- az erdőben található élő és holt biomassza szárazságától,
- és a keletkezett tüzek gyakoriságától.
Az elmúlt időszak magas átlaghőmérséklete és az alacsony relatív nedvesség a légkörben kiszárította a könnyű, valamint a közepes méretű holt biomasszát. Az érintett két vármegyében nem volt olyan mértékű csapadék, amely elérte volna a felszíni biomassza szintjét, emiatt jelentősen nőtt a tűzkockázat. Az elkövetkező időszakra vonatkozó előrejelzések szerint továbbra is nagyon magas napi átlaghőmérséklet és számos napsütéses óra várható.
Ugrótűz potenciál és koronatűz
A hírekben olvasható két fogalom is fontos a tűzgyújtási tilalommal kapcsolatban elrendelt korlátozásokat tekintve. A jelenlegi tilalommal kapcsolatban is olvashatjuk, hogy a tűz kialakulásának magas kockázata mellett magas az ugrótűz potenciál és a koronatüzek kialakulásának esélye.
Az ugrótűz potenciál a légörvények és légáramlások által továbbrepített zsarátnokok mennyiségét jelenti. Az ugrótűz a kialakuló tűz terjedési sebességének drasztikus megváltozását (megnövekedését) eredményezheti.
A koronatűz az erdőkben keletkező tüzeknek az a fajtája, melynél a kezdetben az avar- és cserjeszinten terjedő futótűz a fák törzsét borító zuzmókon, mohákon és futónövényeken (pl.: borostyán) a koronába jut és azt meggyújtja.
Mit jelent a tilalom?
A tűzgyújtási tilalom idején tilos tüzet gyújtani a külterületi ingatlanokon fekvő erdőkben és fásításokban, valamint azok 200 méteres körzetében. Ez azt jelenti, hogy a tűzgyújtási tilalom alá eső területeken belül tilos még a tűzrakó helyeken, a vasút és közút menti fásításokban is tüzet gyújtani, valamint tilos a parlag- és gazégetés is.
A természetkedvelőknek és gyakran kirándulóknak érdemes tudni, hogy fokozott tűzveszély időszakában az erdőgazdálkodó az erdőbe való belépést és az ott tartózkodást is korlátozhatja, illetve megtilthatja. A korlátozás időtartama a 6 hónapot nem haladhatja meg. Az erdő látogatásának korlátozását a helyben szokásos módon kell kihirdetni.
A Nébih ezenkívül további fokozott elővigyázatosságot javasol a lakosságnak:
- A cigarettacsikkeket ne dobják ki a gépkocsiból, ugyanis azok felgyújthatják az út mentén található növényzetet!
- Községi belterületen is tartózkodjanak a nagy lángmagasságú tüzek gyújtásától, mert a füsttel felszálló égő zsarátnokok akár több száz méterre is tüzet okozhatnak!
Aki megszegi a tűzvédelmi rendelkezéseket, bírsággal sújtható!
A tűzgyújtási tilalomról és az erdőtűz megelőzésről sok hasznos információt a www.erdotuz.hu weboldalon találunk.
Fontos! A kerti hulladékok égetése más tészta
A belterületi kerti és növényi hulladék égetése a hatályos levegővédelmi szabályozás alapján tiltott. Ez nincs sem területhez, sem időszakhoz kötve, vagyis amíg a jogszabály másként nem rendelkezik, addig egész Magyarország területére érvényes ez a korlátozás. A tiltás alól az önkormányzat felmentést adhat helyi rendeletben belterületi ingatlanokra vonatkozóan, melyben szabályozza az égetés feltételeit.
Ezzel kapcsolatban a helyi önkormányzatnál kell érdeklődni, hogy mikor lehet a kertben égetni. Amennyiben nincs ilyen rendelete az önkormányzatnak, abban az esetben nem szabad avart és kerti hulladékot égetni.
A grillszezonban érdemes tudni
Nem minősül tűzgyújtásnak a gáz égőfej és a zárt tűzterű sütő-, főző-, melegítőeszköz alkalmazása, ha az megfelelő szikrafogóval van ellátva.