Ház, táj blog

Vegyük komolyan a tűzgyújtási tilalmat!

Agrofórum Online

Az elmúlt hét napjaira kiadott hőségriasztások mellett jelentősen megnőtt az erdőtüzek kockázata is, ezért 2024. június 20-tól Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyékben a hatóságok tűzveszélyes időszakot hirdetnek ki.

Az elmúlt két évben világszerte végezte és végzi pusztító munkáját a szélsőségesen csapadékszegény területeken a tűz. A legelső lépés, amit tehetünk a katasztrófa elkerülésére, ha megelőzzük a tűz keletkezését, és az elrendelt tűzgyújtási tilalmat komolyan vesszük, mert nagyon hamar megvan a baj.

A tilalom elrendelése

A tűzgyújtási tilalom megállapítására vonatkozó körülményeket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Erdészeti Igazgatóság (Nébih EI) minden nap értékeli, és egyeztetve a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságával (BM OKF) dönt arról, hogy a következő napon szükséges-e tűzgyújtási tilalom kihirdetése, vagy nem. A tűzgyújtási tilalom a közzétételtől a visszavonásig (a helyzetben bekövetkezett változás kihirdetéséig) él.

A jelenlegi fokozott tűzkockázatot mérlegelve, a Nébih, a Főigazgatóság egyetértésével 2024. június 20-tól tűzgyújtási tilalmat rendel el Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyékben.

A tilalom szükségessége

A tűzgyújtási tilalom elrendelése és annak visszavonása a következő tényezőktől függ:

  • a meteorológiai körülményektől,
  • az erdőben található élő és holt biomassza szárazságától,
  • és a keletkezett tüzek gyakoriságától.
A tűzgyújtási tilalom idején tilos tüzet gyújtani a külterületi ingatlanokon fekvő erdőkben és fásításokban
A tűzgyújtási tilalom idején tilos tüzet gyújtani a külterületi ingatlanokon fekvő erdőkben és fásításokban

Az elmúlt időszak magas átlaghőmérséklete és az alacsony relatív nedvesség a légkörben kiszárította a könnyű, valamint a közepes méretű holt biomasszát. Az érintett két vármegyében nem volt olyan mértékű csapadék, amely elérte volna a felszíni biomassza szintjét, emiatt jelentősen nőtt a tűzkockázat. Az elkövetkező időszakra vonatkozó előrejelzések szerint továbbra is nagyon magas napi átlaghőmérséklet és számos napsütéses óra várható.

Ugrótűz potenciál és koronatűz

A hírekben olvasható két fogalom is fontos a tűzgyújtási tilalommal kapcsolatban elrendelt korlátozásokat tekintve. A jelenlegi tilalommal kapcsolatban is olvashatjuk, hogy a tűz kialakulásának magas kockázata mellett magas az ugrótűz potenciál és a koronatüzek kialakulásának esélye.

Az ugrótűz potenciál a légörvények és légáramlások által továbbrepített zsarátnokok mennyiségét jelenti. Az ugrótűz a kialakuló tűz terjedési sebességének drasztikus megváltozását (megnövekedését) eredményezheti.

A koronatűz az erdőkben keletkező tüzeknek az a fajtája, melynél a kezdetben az avar- és cserjeszinten terjedő futótűz a fák törzsét borító zuzmókon, mohákon és futónövényeken (pl.: borostyán) a koronába jut és azt meggyújtja.

A koronatűz az erdőtűznek az a fajtája, amikor a cserjeszintről a lombkoronaszintre terjed fel a tűz
A koronatűz az erdőtűznek az a fajtája, amikor a cserjeszintről a lombkoronaszintre terjed fel a tűz

Mit jelent a tilalom?

A tűzgyújtási tilalom idején tilos tüzet gyújtani a külterületi ingatlanokon fekvő erdőkben és fásításokban, valamint azok 200 méteres körzetében. Ez azt jelenti, hogy a tűzgyújtási tilalom alá eső területeken belül tilos még a tűzrakó helyeken, a vasút és közút menti fásításokban is tüzet gyújtani, valamint tilos a parlag- és gazégetés is.

A természetkedvelőknek és gyakran kirándulóknak érdemes tudni, hogy fokozott tűzveszély időszakában az erdőgazdálkodó az erdőbe való belépést és az ott tartózkodást is korlátozhatja, illetve megtilthatja. A korlátozás időtartama a 6 hónapot nem haladhatja meg. Az erdő látogatásának korlátozását a helyben szokásos módon kell kihirdetni.

A Nébih ezenkívül további fokozott elővigyázatosságot javasol a lakosságnak:

  • A cigarettacsikkeket ne dobják ki a gépkocsiból, ugyanis azok felgyújthatják az út mentén található növényzetet!
  • Községi belterületen is tartózkodjanak a nagy lángmagasságú tüzek gyújtásától, mert a füsttel felszálló égő zsarátnokok akár több száz méterre is tüzet okozhatnak!
Tűzgyújtási tilalom ideje alatt grillezni lehet, de csak óvatosan
Tűzgyújtási tilalom ideje alatt grillezni lehet, de csak óvatosan

Aki megszegi a tűzvédelmi rendelkezéseket, bírsággal sújtható!

A tűzgyújtási tilalomról és az erdőtűz megelőzésről sok hasznos információt a www.erdotuz.hu weboldalon találunk.

Fontos! A kerti hulladékok égetése más tészta

A belterületi kerti és növényi hulladék égetése a hatályos levegővédelmi szabályozás alapján tiltott. Ez nincs sem területhez, sem időszakhoz kötve, vagyis amíg a jogszabály másként nem rendelkezik, addig egész Magyarország területére érvényes ez a korlátozás. A tiltás alól az önkormányzat felmentést adhat helyi rendeletben belterületi ingatlanokra vonatkozóan, melyben szabályozza az égetés feltételeit.

Ezzel kapcsolatban a helyi önkormányzatnál kell érdeklődni, hogy mikor lehet a kertben égetni. Amennyiben nincs ilyen rendelete az önkormányzatnak, abban az esetben nem szabad avart és kerti hulladékot égetni.

A grillszezonban érdemes tudni

Nem minősül tűzgyújtásnak a gáz égőfej és a zárt tűzterű sütő-, főző-, melegítőeszköz alkalmazása, ha az megfelelő szikrafogóval van ellátva.

A komposzttea elkészítése

2025. február 2. 05:40

A komposzttea elkészítése egyszerű folyamatnak tűnik, de be kell tartanunk az eddigi tapasztalatokból adódó fontos szabályokat, hogy jó minőségű oldatot kapjunk. A víz és a komposzt minőségén kifejezetten nagy a hangsúly.

Elődeink tudása – ízelítő a népi gyógyászatból I.

2025. január 29. 05:40

Általában nem könnyű kikeveredni mostanság a vírusos megbetegedésekből, emiatt is kezdtem el utánanézni a régi, növényi alapú recepteknek, amik talán segíthetnek.

Mit kell tudni a komposztteáról?

2025. január 22. 05:40

Miből lehet elkészíteni a komposztteát? Miért jó megoldás a kertben a növények tápanyag-utánpótlására?

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Reménységünk: a parlagfű-olajosbogár

2021. szeptember 27. 09:36

Bár a parlagfű már hosszú évtizedek óta megtelepedett Európában, azonban természetes ellenségei Magyarországon ez idáig még nem jelentek meg. Érthető hát az öröm, hogy immár hazánkban is megtalálható a parlagfű-olajosbogár.

Gümőkór sújtott egy Csongrád-Csanád megyei szarvasmarha-állományt

2022. május 16. 20:01

Gümőkór-fertőzöttséget igazoltak a hatósági vizsgálatok májusban egy Csongrád-Csanád megyei szarvasmarha-állományban.

A burgonya jelene és jövője hazánkban

2023. augusztus 16. 14:40

A burgonya hazai helyzetével kapcsolatban tájékozódhattak a téma iránt érdeklődők az idén immár 35. alkalommal megrendezett Országos és Nemzetközi Burgonya Tanácskozás, Fajta- és Növényvédelmi és Technológiai Bemutatón. A Nyírtelek-Gyulatanyán megtartott előadássorozat Augusztinyi András kísérletvezető (NÉBIH Gyulatanyai Fajtakísérleti Állomás), a VulcanAgro Kft., a Nitrogénművek Zrt., a NÉBIH, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara jóvoltából valósulhatott meg.

Oktatás, kutatás: együttműködést kötött a Széchenyi István Egyetem és a Nébih

2022. október 22. 10:37

A partnerség lehetőséget ad közös konferenciák, előadássorozatok elindítására, amelyek a szélesebb társadalmi rétegek felé is be tudják mutatni, miért fontos a minőségi alapanyag és a minőségi élelmiszer fogyasztása.