2022. május 22.
A fuzáriózis elleni védekezésre sok gyártó igen hatékony készítményekkel rendelkezik. Ugyanakkor a védekezés során nem szabad elfelejteni, hogy ha lehetséges, akkor preventíven védekezzünk.
2020. június 23.
Az idei május végi – júniusi szélsőségesen csapadékos időjárás az előzőleg megélt hosszú és intenzív aszály után a kalászos gabonák állományaiban több érdekes, szokatlan, a termelők által félreismerhető növénykórtani tünet kialakulásához vezetett. Ezek kialakulása döntően a rendkívüli időjárási helyzetnek köszönhető és egy részük mindenképpen veszélyes növénykórtani helyzetek kialakulására utal.
Igaz ugyan, hogy egy 1931-ben megjelenő Növénykórtan könyv, amelyet Schilberszky előadásai alapján foglaltak írásba két fuzárium fajt említ (F. heterosporum és F. avenaceum), de jól érzékelhetően nem tulajdonítottak a betegségnek különösebb jelentőséget. Jellemző, hogy az 1960-ban és Ubrizsy Gábor által szerkesztett „A növényvédelem gyakorlati kézikönyve”…
Lapszám:
2019. május
Év:
2019
Hónap:
május
2019. január 28.
Az ózon erős oxidáló hatása miatt számos területen felhasználható, így például a terményfertőtlenítésben, valamint az élelmiszerek és alapanyagaik kezelésében. A vetőmagok ózonos kezelésének lehetőségeit vizsgálja a szerző; az ózon hatását a vetőmagok csírázóképességére, a raktári károsítókra és kórokozókra.
2018. december 27.
NÉBIH Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóságán (NTAI) (és jogelődeinél) az 1970-es évek eleje óta figyelemmel kísérik az őszi búza belső Fusarium szemfertőzöttségét.