Házikert

A 10 legideálisabb növény a magaságyásba

Agrofórum Online

Az emelt ágyások különösen alkalmasak ízletes zöldségek, aromás fűszernövények és édes gyümölcsök termesztésére. Nézzük, melyek azok a növények, amik mindig jó választásnak bizonyulnak.

A legtöbb magaságyásban csak korlátozott hely áll rendelkezésre, ezért a kertészeknek gondosan kell megválasztani, hogy milyen növényeket akarnak ültetni. Hogy megkönnyítsük ezt a döntést, bemutatjuk a 10 legjobb növényt, amelyek különösen alkalmasak a magaságyásban való termesztésre.

Mely növények nem alkalmasak magaságyásba?

Először is meg kell említeni, hogy bár alapvetően bármilyen zöldségfélét, fűszernövényt, sőt, még néhány gyümölcsöt is ültethetünk magaságyásba, ez nem mindegyiknél ajánlott. Nem tanácsos például különösen nagy méretű növényeket, például cukkinit, sütőtököt vagy nagyméretű káposztaféléket ültetni.

Ugyanez vonatkozik az olyan magas növényekre is, mint a futóbab, a borsó, a paradicsom stb. A nagy helyigényű növények aránytalanul sok helyet foglalnak el, így elnyomhatják a többi növényt, ami könnyen monokultúra kialakulását eredményezheti.

Mely növények alkalmasak a magaságyásba?

A nem túl nagy helyet foglaló, laza, humuszban gazdag, melegebb talajt kedvelő növények azonban különösen alkalmasak a magaságyásba, valamint azok a növények, amelyeknek a földön különösen nehéz lenne a gondozása és a betakarítása. Íme a 10 legjobb magaságyásos növény:

Ceruzabab

A magaságyás biztosítja a ceruzababnak a jól felmelegített talajt, melyre szüksége van a megfelelő növekedéshez. A növény 30-40 centiméternél nem nő magasabbra, ezáltal támasztékot sem igényel. Érdemes folyamatosan vetni, hiszen így egész szezonban tudjuk szedni a zsenge zöldséget, mely fagyasztásra és befőzésre is alkalmas.

Levélzöldségek

Az emelt ágyások ideálisak minden salátatípus számára, mivel tökéletes védelmet nyújtanak a csigák ellen. Különösen ajánlott a kis levelű saláták, például a rukkola, a madársaláta vagy a bébileveles formában felhasználni kívánt növények (spenót, sóska, mángold stb.) termesztéséhez. Ráadásul nincs is jobb hely a saláta betakarítására, mint a magaságyás.

Cékla

A cékla könnyen termeszthető, azonban amíg ősszel ki nem szedjük a nagy gumókat a földből, addig elég sok helyet foglalnak el az ágyásban. A bébicéklát, azaz a zsenge, fiatal gumókat viszont sokkal korábban be lehet takarítani, így kevesebb helyet igényelnek. A talaj a magaságyásban általában lazább, így a gumók földből történő kiszedése is könnyebbé válik, mint a hagyományos termesztésnél.

Újhagyma

A finom ízű újhagyma ideális társa a salátanövényeknek. Évelő, ezt a területkijelölésnél vegyük figyelembe. Magvetése tavasszal célszerű. Csírázása néhány °C-on megindul, ezért márciusban vethető.

A prolifeaim változat a mag helyett fejlődő kis hagymácskákkal (bulbillik) is szaporítható. Szaporítás előtt, augusztus végén a bulbilliket tartó szárat törjük le és néhány napig száraz helyen tartva utóérleljük. Ezután az előkészített magágyba ültessük ki a hagymácskákat, úgy, hogy a csúcsuk kissé (0,5 cm) a föld felszíne alá kerüljön. Fagymentes téli napokon és kora tavasszal szedhetjük.

Kerti sarkantyúka

A gyorsan növő, csípős és fűszeres kerti sarkantyúka úgyszólván minden magaságyás alapnövénye. Minden föld feletti része ehető, de csak nyersen vagy sajtolva fejti ki antibakteriális, erősítő hatását.

A kerti sarkantyúka a biokertészetben is fontos szerepet játszik, mivel jelenlétével elriasztja a kártevőket. Élénk narancssárga virágai miatt rendkívül dekoratív, és buja indáival minden magaságyást díszít. A növényt mindig napos sarokba vagy a magaságyás szélére helyezzük, meghálálja majd.

Karalábé

A karalábé az egyetlen olyan káposztaféle, amely alkalmas a magaságyásban való termesztésre, mivel sokkal kevésbé burjánzik és gyorsabban is nő, mint a többi. Tavasszal, amint a talajhőmérséklet elérte a 7 °C-ot, már vethető, hogy a termést nyár elején/közepén be lehessen takarítani. A többi káposztaféléhez hasonlóan mind a szár, mind a levelek gazdagok vitaminokban és élelmi rostokban, amelyek jótékonyan hatnak az emésztésre.

Édeskömény

Az édeskömény magas tápanyagigényű, meleg- és napfénykedvelő növény, így a magaságyás ideális termesztési közeg lehet számára. Április közepétől szakaszosan (10-14 naponként) vethetjük, ezzel folyamatos szedést teszünk lehetővé. Az utolsó vetés időpontja július vége.

A termés illóolaj tartalma 2-6% körül van. Az édeskömény termését, valamint illóolaját különösen a csecsemőgyógyászatban használják szélhajtó és görcsoldóként.

Fűszernövények

A magaságyások természetesen mindenféle fűszernövény számára ideálisak. A megemelt termesztési pozíció lehetővé teszi, hogy a növények illata közvetlenül az orrunkba szálljon és kényelmes vágási magasságot biztosít.

Vigyázzon azonban, hogy a frissen felhalmozott magaságyásba ne ültessen olyan fűszernövényeket, mint a majoránna, a kakukkfű vagy a levendula, amelyeknek alacsony a tápanyagigénye. A petrezselyem, a metélőhagyma, a kapor, a borsmenta és a zsázsa alkalmasabbak.

Szamóca

A magaságyásban nem csak a zöldségnövényeknek van hely. A sikeres vegyes termesztés érdekében jó ötlet néhány szamócapalántát is ültetni, és a magaságyásból „nassolnivaló” kertet varázsolni.

Nem elhanyagolható szempont, hogy a magaságyásban a termés megmenekül a csigáktól és könnyebben szüretelhetők. A magasított fekvés és a jó vízelvezetés megvédi a gyümölcsöt a penészedéstől és a rothadástól is.

Balkonparadicsom

A kisméretű paradicsomfajták népszerű jelöltek a magaságyásba való ültetésre. A többnyire napos, szellős fekvés és a tápanyagban gazdag talaj éppen megfelelő a paradicsompalánták számára.

Fontos azonban, hogy védett helyet biztosítsunk, mivel a paradicsom nem szereti, ha szélsőséges időjárásnak van kitéve. Érdemes az alacsonyan növő fajták közül választani, hiszen ezeket megtámasztani sem kell.

Anyósnyelv szaporítása: tőosztás vagy levéldugvány?

2025. május 2. 11:10

Kevés fénnyel is beéri, és a levegőt is tisztítja – mutatjuk, hogyan gondozza és szaporítsa sikerrel az anyósnyelvet!

Színes balkon: 5 lenyűgöző virágzó növény az erkélyre

2025. május 1. 11:10

Napos vagy árnyékos az erkélyed? Mutatunk öt gyönyörű, virágzó növényt, amelyek biztosan feldobják a balkon hangulatát.

Árnyékos ékkő: a rododendron helyes nevelése

2025. április 30. 13:10

A rododendron nemcsak látványos virágaival hódít, de hosszú életű, igénytelen díszcserje is – mutatjuk, hogyan gondozza sikeresen!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Készüljön már most a júliusi munkákra!

2019. június 21. 11:35

Július hónapban rendszerint igen magas hőmérséklet uralkodik hazánkban, ezért az öntözésre kiemelt figyelmet kell fordítani, legyen szó zöldségről, vagy éppen gyümölcsről.

Évelők felkészítése a télre

2022. szeptember 21. 05:37

Nagy hiba azt gondolni, hogy egy évelőre nem kell odafigyelni, azért évelő, hogy fenntartási teendők nélkül csak úgy ellegyen.

Szupernövények születtek, ellenállnak a klímaváltozásnak

2024. január 7. 07:10

A globális felmelegedés számos olyan kedvezőtlen jelenségért felelős, mint az elsivatagosodás, a szélsőséges éghajlat-változás és a természeti katasztrófák.

A 10 legjobb magaságyásba való növény

2023. február 5. 10:34

A magaságyások ma már sok kertben megtalálhatóak. De mely növények alkalmasak a leginkább ebbe a közegbe?