35℃ 21℃
július 21. Dániel, Daniella, Lőrinc
Házikert

A csodálatos ginzeng, amit akár meg is termelhetünk!

Agrofórum Online

A ginzeng a Kínai Medicína szerint is, de az európai orvoslás szerint is egy olyan növény, mely rendkívüli roboráló hatással bír. Lábadozó betegek, gyenge stressztűrő emberek és szellemi-fizikai fáradtságban lévők nagy csodaszereként tartják számon. Nézzük sorra mi igaz ebből, és hogy vajon tudunk-e otthon mi is ginzenget nevelni!

A ginzengnek négy ismert faja van:

  • ázsiai ginzeng (Panax ginseng),
  • szibériai ginzeng (Eleuthero ginseng),
  • koreai ginzeng (vörös ginzeng),
  • amerikai ginzeng (Panax quinquefolius).

Ebből az ázsiai ginzeng és a szibériai ginzeng a legismertebb hazánkban.

Gyógyhatását a benne található kátrány, C-vitamin, alkaloidok, foszfor, kén, csersavak és rendkívül szerteágazó makro- és mikroelemek sokasága adja.

Milyen igénye van a ginzengnek?

A ginzeng elsősorban az árnyékos helyet igényli, ahol a talaj jó vízelvezető, mert a pangó vizet egyáltalán nem kedveli. Mivel elég vaskos, lédús gyökérrendszere van, így hamar tönkremennek a gyökerek, ha a talaj nem megfelelően tud átszellőzni. Mivel a taposást sem tűri, így olyan helyre tegyük, ahol zavartalanul fejlődhet, mert az idős tövek, pontosabban a gyökereik lesznek majd az értéket adó “drogok”.

(Drogoknak nevezzük a gyógynövények hasznos részeit, ami lehet pl. a gyökér, levél, virág, virágos hajtás stb.)

A ginzeng esetében például ideális lehet egy emeltágyásba való ültetés, mert ott könnyebben lehet figyelni ezekre az igényekre. Hasonlóan a fénygyökérhez, amiről hamarosan szintén írok majd, mert a fénygyökér is egy rendkívül hasznos gyógynövény, mely itthon is megtermelhető.

Ha magról vetjük a ginzenget, akkor mindenképpen meleg helyen tegyük és ősszel, nagyjából 6 cm mélyre. A gyökérről való szaporításánál elég a tavaszi ültetés, akkor 8 cm mélyre kell a gyökérdarabokat lefektetni. A ginzeng elég érzékeny növény, a sikerhez oda kell figyelni még pár apróságra.

A hagyományos kínai orvoslásban is előszeretettel alkalmazzák a ginzenget (fotó: https://pixabay.com/photos/chinese-medicine-898567/)

A ginzeng a talaj pH-értékére is kényes: lehetőség szerint kerüljük a savanyú talajokat az ültetésnél, mert az enyhén lúgosban (5,6-6,0 pH tartományban) érzi jól magát. A semlegeshez közelítő talaj is jó lehet neki.

A nyári forróságot viszont nem kedveli, annak ellenére, hogy a sikeres csírázáshoz kicsit melegebb helyre van szükség. Mivel lassú növekedésű növény, így a helyét legalább 5-10 évre kell kitalálni, mert ennyi idő kell ahhoz, hogy értékelhető legyen gyógynövény szempontból.

A magok csírázása meleg helyen, előáztatva is hosszú, úgy 12-15 hónap. Ha a magok hűvösben vannak, akkor akár 18 hónap is lehet a csírázás. Emellett a magok rafináltak: előhűtött magokat (stratifikált) érdemes használni, melyet utána előáztatunk kézmeleg vízben bő egy napot, és utána ültetjük csak el. A hűtési idő, ha házilag kísérleteznénk vele, akkor kb. 6 hónapot vesz igénybe. Ehhez a sima hűtőszekrény zöldségtárolójában kerítsünk neki egy kis helyet, tegyük mohás közegbe, hogy ne tudjon kiszáradni.

A magvetést is pont ezért szokták őszre időzíteni, mert így ha kint vetnénk el, akkor a hideghatást is megkapják a magok, csak sokkal lassabb lesz a csírázás, mintha előhűtjük és utána meleg helyen vetjük el.

Hogy kinek melyik verzió lesz a sikeresebb, az nagyban függ a talaj pH-jától és a magok minőségétől is. A palánta minden esetben ezért praktikusabb, viszont ilyenkor minden ősszel védeni kell a töveket lehullott lombmulccsal vagy más talajtakarással, hogy ne tudjon kifagyni, de mégis megkapja a szükséges téli hideget is.

A ginzeng egy türelemjáték

A ginzeng mint jól látjuk, egy igazi türelemjáték kertészeknek, de az biztos, hogy megéri kísérletezni vele. Értékes hatóanyagú gyógynövényként ne mondjunk le róla még emiatt a lassú megnevelése miatt se!

Miért praktikusak az akkus kerti gépek?

2025. július 21. 05:40

Cikkünkben bemutatjuk, miért érdemes akkus gépekre váltani, és milyen előnyöket kínálnak a hagyományos benzines vagy vezetékes változatokkal szemben.

A nyári orgona csapda lenne a pillangóknak?

2025. július 20. 14:10

A nyári orgona nem káros a pillangókra – sőt! Mutatjuk, hogyan tehet kertjével a beporzók és a hernyók jólétéért egyaránt.

Zöldség- és gyümölcskavalkád: mit szedhetünk júliusban?

2025. július 19. 16:10

A júliusi kert a bőség időszaka: napról napra újabb zöldségek és gyümölcsök érnek be. Megmutatjuk, mit és hogyan érdemes most betakarítani.

Madárfiókát találtam a kertben, mi a teendőm?

2025. július 19. 05:40

Otthoni kertészkedés alkalmával is találhatunk az aljnövényzetben gubbasztó fiatal madarat. Hogyan segíthetünk rajta, mi ilyenkor a teendőnk?

Hajtatott padlizsán palántázása és nevelése

2020. február 18. 04:37

A padlizsán termesztésének egyik akadálya a környezettel szemben támasztott magas igénye. Ilyen tekintetben leginkább a paprikához hasonlít, de még annál is több meleget kíván.

Hány fok kell ahhoz éjjel, hogy a palánták a fólia alatt ne károsodjanak?

2025. március 15. 04:37

Hány fok kell ahhoz éjjel, hogy a jelenleg cserepekben növő paradicsom- és paprikapalánták a fóliában éjszaka kinn maradhassanak károsodás nélkül? Nem fóliába kívánom kiültetni, hanem majd szabadföldbe, és kiültetésig tartanám ott, mivel nincs már máshol hely számukra.

Mikor lehet szamócát telepíteni?

2018. június 28. 07:22

F. Ferenc kérdése: földieper felől érdeklődnék. Pontosan a termesztése érdekelne, tudom többféle lehetőség van. Az évelő vagy a folyton termő érdekelne. Próbálkoztam magvetésével többféleképp, de nem kelt ki, pedig gazdaboltban vettem. S palántát is néztem. Melyik időszak megfelelő az ültetésre vagy palántázásra? S magról lehet-e?

Mire figyeljünk a palánták kiültetése során?

2021. április 26. 10:58

Kertünk talaja csak akkor megfelelő az ültetésre, ha az gondosan előkészített, vagyis előzetesen felásott, ülepedett, porhanyós és gyommentes.