Házikert

A fürdőtó vagy a hagyományos medence a jobb?

Agrofórum Online

A nyári kánikulában kétféle módon bírjuk ki a kertben napközben. Az egyik esetben az árnyékban izzadva, pihegve. A másik a medencében ülve nyakig. De melyik a jobb: a fürdőtó vagy a sima, klasszikus medence? Melyikről álmodozzunk jövő nyárra?

Vajon van jelentősége a vízminőségnek abban, hogy mennyire élvezhetjük a pancsolást? És most nem a tengervízre vagy a gyógyvízre gondolok, hanem a sima kerti medencékre és ezzel együtt a fürdőtavakra is. Persze teljesen más vízkezelés kell egy fürdőtónál és egy klasszikus medencénél. Nézzük sorban az előnyöket és hátrányokat!

A fürdőtó, mint biomedence

A fürdés élménye a tisztaság és a víz ringató hatása. A fürdőtó élménye azért más a medencéhez képest, mert a víz nincs vegyszerekkel kezelve, ezért sok ember számára jelenthet megoldást bőrproblémák, vagy allergiák miatt is. Így a biomedence előnye az, hogy sokkal közelebb áll a természetes vizekhez, mint ellenfele, a klasszikus medence.

A biomedencék többnyire szabálytalanabb alakúak, ha a víztükör formáját nézzük, nagyszerű alkotások és tervezési oldalról is nagyobb körültekintést igényelnek. Ugyanúgy vannak szegélynövények egy kavicsos ágyban, akár még halakkal is betelepíthetjük, de a víztisztaságért a természetes harmónia felel.

Mivel elsősorban tóforma a hatása, így a kert szerves része és díszíti a kertet. Egyesíti mindazt, amit a kerti tavakban és a medencékben szeretünk. Talán azt lehet mondani, hogy a víz is melegebb és gyorsabban is melegszik fel, de télen befagy, így akár korcsolyázhatunk is rajta.

A fürdőtó esetében a méret a lényeg (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/to-folyo-tavacska-visszaverodes-2172499/)

Talán, ami a fürdőtó hátránya, hogy itt a méret a lényeg. Az épített sima medencéknél, mivel mesterségesen kezeljük a vizet, nincs nagy jelentősége annak, hogy mekkora a víztömeg. Van persze lényege ennek is, de nem akkora, mint a fürdőtónál, ahol a víztömeg adja meg azt, hogy „beáll a vízminőség”.

Ehhez kellenek olyan plusz „elemek”, mint a regenerációs (víztisztító) tórész, ami akár félárnyékban is lehet. A fürdőtó fürdőrésze meg érdemes, hogy napon legyen. Arányában úgy kalkulálhatunk, hogy 1 m2-nyi fürdőfelülethez 2 m2-nyi regenerációs felülettel számolunk!

A fürdőtó egy élő rendszer

A fürdőtó egy természetes élő rendszer. Így ekként is tartja fent magát víztömegként. Emiatt nincs szükség sem szivattyúkra, szűrőkre vagy más eszközökre, mert ha jól van kialakítva, akkor szépen öntisztuló tud lenni. Ebben többnyire a jól kialakított növényzet is segít.

A tavak nagy ellensége az alga. Főleg kicsi tavaknál jelent nagy gondot, mert nincs meg az az arány, amitől a tó öntisztuló folyamatai működésbe léphetnek. A nyári záporok is felboríthatják a tó egyensúlyát, és ezzel együtt a fürdőtóét is.

Emellett az is izgalmas kérdés, hogy nagy esőknél, ha nincsen a perem megfelelően elkészítve, akkor a gyepből vagy ágyásokból is juthat be trágyás vagy tápanyagos víz a fürdőtóba, ami szintén az algák felszaporodásához vezet.

Figyeljünk oda a vízfelületre, hogy legalább a tó felületének 30%-a legyen beárnyékolva: gondolok itt a tavi vízfelületen úszó növényekre! Minél inkább kitett a tó vízfelülete a napsütésnek, annál inkább oda kell figyelni az algakérdésre.

Ne tévessze össze: így különbözik az indiai szamóca!

2025. május 18. 11:10

Első pillantásra földi epernek tűnik, valójában azonban egy dísznövény, amely gyakran összezavarja a kertbarátokat. Az indai szamóca Ázsiából származó, terjedő tövű évelő növény.

Felkopaszodott a jukka? Mit tehetünk vele?

2025. május 18. 05:40

Előfordulhat, hogy a jukka alulról felkopaszodik: levelei elsárgulnak, lehullanak. Nem kell azonnal megválni tőle - megfelelő beavatkozással megfiatalítható.

Lóhere: bosszantó gyom vagy zöld szövetséges?

2025. május 17. 13:10

Ha lóherét lát felbukkanni a kertjében, az nem feltétlenül rossz jel – sőt, bizonyos szempontból egyenesen ajándék a talajnak.

Dieffenbachia gondozása: így marad egészséges a buzogányvirág

2025. május 16. 13:10

A Dieffenbachia a Dél-Amerikai vidékekről származó, feltűnő megjelenésű szobanövény, amely leginkább nagyméretű, mintázott leveleivel hívja fel magára a figyelmet.

Forradalmi eljárás: hidrogél segítségével saját magát öntözi a talaj

2020. december 5. 06:38

A talajban lévő gélek éjszaka hűvösebb, párásabb időszakokban „húzzák ki” a vizet a levegőből. A napsütés aktiválja a víztartalmú géleket, így tartalmukat visszaengedik a talajba.

MA-HAL: egyszerűbb támogatási rendszerre van szükség a halászati ágazatban

2019. szeptember 22. 10:36

A MA-HAL vezetése eddig is sokat foglalkozott a jövővel, az uniós halászati politika 2020 utáni alakulásával. A jelenleg futó MAHOP-program alapján a 2020 utáni támogatási rendszert szeretnék a mainál egyszerűbbé tenni.

Tiszta vizet öntünk a pohárba! - Nő a szénsavmentes ásványvizek piaci aránya

2018. október 29. 15:43

A Mizse és a Primavera tovább erősödik és orrhosszal a piac előtt jár. A Nielsen kiskereskedelmi indexe szerint az ásványvízeladási adatokat vizsgálva, az első 9 hónapban a hazai gyártók közül a legnagyobb arányú növekedést a Magyarvíz Kft. mutatta fel 2018-ban

Gyakori gond az öntözés során a szórófejek eltömődése

2019. július 2. 07:37

Az öntözési technika fejlődése, a precíziós öntözés, egyre szigorúbb követelményeket támaszt a vízminőséggel szemben. Pontos víz- és tápoldat-adagolásnál használatos szórófejek és csepegtető testek rendkívül érzékenyek a vízminőségre, gyorsan eldugulnak, használhatatlanná válnak.