Házikert

A karácsonyi kaktusz virágzásának titka

Agrofórum Online

Minden karácsonyi kaktusz tartó annak örülne, hogy az ünnep közeledtével ezernyi virág legyen szeretett növényén. De egyes példányok valami rejtélyes oknál fogva nem akarnak virágozni. Nézzük melyek a tartási hibák, ami miatt reménytelenül várjuk a virágzást.

A karácsonyi kaktusz nevéhez illő módon karácsonykor virágzik, vagyis novemberben kezdi bimbóit bontogatni, hogy az ünnepekre legyen teljes pompában. Csüngő, levélszerű szárain jelennek meg a virágbimbók, melyek a hófehértől a mélyvörösön át a rózsaszínig sokféle színben pompázhatnak.

Hogyan ápoljuk helyesen a karácsonyi kaktuszt?

A karácsonyi kaktusz (Schlumbergera) minden hónapban eltérő ápolást igényel. Általában a 13-20 C fok között érzi jól magát, félárnyékban vagy napos helyen a lakásban. Virágzása megindulásakor viszont ne helyezzük át és ne kapjon huzatot, mert ledobálhatja a virágokat.

Míg év közben az öntözése nagyjából a kaktuszokkal megegyezik, talán kicsit több vizet igényel, de nem sokkal, addig a virágzás ideje alatt szinte folyamatos öntözéssel tudjuk biztosítani a hosszú virágzást. Az sem baj, ha folyton nedvesen tartjuk a talaját, de ez függ attól is, hogy mennyire jól levegőzik a közeg, amibe be van ültetve. Ha nem szellőzik megfelelően a talaja, akkor a gyökerek ugyanúgy befülledhetnek, mint más szobanövények esetében.

A páradús levegőt is dús virágzással hálálja meg.

Ha már elvirágzott, akkor csökkentsük a levegő hőmérsékletét (ha tudjuk) és csökkentsük a vízadagokat is. A karácsonyi kaktusznak is szüksége van pihenőidőre.

Áprilistól, amikor a növekedési szakasza kezdődik, tegyük világos, tűzőnaptól mentes 24-26 fokos helyre. Növeljük az öntözést és kezdjük meg a tápoldatozást.

Nyáron kitehetjük a kertbe is!

Ha van félárnyékos helyünk, akkor nyárra kitehetjük a kertbe is. Ilyenkor a tűző napot kerülni kell, de félárnyékban sok új kaktuszlevélkével örvendeztet meg minket. Amikor visszahozzuk ősszel majd, újra szüksége lesz növényünknek kis pihenőre ahhoz, hogy a bimbóképződés elinduljon.

Október elején vigyük át a 13-20 fok körüli helységbe és kezdjük újra a folyamatot, hogy virágozzon.

Hogyan szaporítsuk a karácsonyi kaktuszt?

A pihenő időszakban, túl a virágzási időszakon érdemes levéldugványokat vágni belőle és új növényként továbbnevelni a kis dugványokat. Homok és tőzeg nyirkos keverékébe érdemes dugványozni, így 2-3 hét alatt be is gyökeresednek a kis levélkék.

Akkor látjuk, hogy begyökeresedett egy-egy levélke, amikor kis vöröses levélkezdemények jelennek meg a dugványlevélke tetején. Ekkor már átültethetjük rendes virágföldbe is akár.

Szobanövények meghökkentő levelekkel

2025. január 19. 14:10

Ezek a növények jellegzetes levélformákat és olyan textúrákat hoznak létre, amelyek egészen egyedülállók.

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Így tervezzük meg okosan a kerti világítást!

2025. január 18. 14:10

Az éjszakai fények túlzott használata zavarhatja a helyi élővilágot, energiát pazarolhat, és fényszennyezést okozhat.

Madarak helyes etetése: egész évben szabad gondoskodni róluk?

2025. január 18. 08:10

Az etetés támogatói szerint a madarak rengeteg energiát használnak el testhőmérsékletük (kb. 40 °C) fenntartásához.

Miért nem hozott bimbót a karácsonyi kaktusz?

2022. december 13. 04:37

A karácsonyi kaktusz nem hozott bimbókat. Mi lehet a probléma?

Miért fonnyad a karácsonyi kaktusz levele?

2025. január 17. 04:37

Miért fonnyadt meg a karácsonyi kaktusz levele? Túlöntözhettem? Válaszukat köszönöm.

Karácsonyi kaktusz: így pompázik minden évben

2024. december 4. 08:10

A karácsonyi kaktusznak télen világos, de hűvös helyre van szüksége. Az ideális hőmérséklet 10-15 °C között van.

Miért virágzik már most a karácsonyi kaktusz?

2024. november 17. 04:36

Már most, november elején virágzik a karácsonyi kaktuszom. Miért virágzik ilyenkor? Ez a jelenség normálisnak tekinthető?