34℃ 20℃
július 24. Kinga, Kunigunda, Kincső, Krisztina
Házikert

A korallvirág szaporítása télen

Agrofórum Online

A hatalmas népszerűségnek örvendő korallvirág nemcsak egyszerűen gondozható, hanem könnyen szaporítható is. A téli időszakban a növény lassabban fejlődik, de a gyökereztetés sikeressége növelhető a megfelelő hőmérséklet, fényviszonyok és páratartalom fenntartásával.

Szaporítása és átültetése télen több szempontból is előnyös lehet. Mivel ez a növény a téli időszakban nyugalmi állapotban van, kisebb stresszt jelent számára a beavatkozás, így könnyebben alkalmazkodik az új környezethez.

A szaporítás révén friss hajtásokat nevelhetünk, amelyek tavasszal gyorsabban fejlődnek, és egészséges, erőteljes növényekké válnak. Az átültetés segít megújítani a talajt, biztosítva a szükséges tápanyagokat és a jobb vízelvezetést, ami elengedhetetlen a gyökerek egészségéhez. Télen az is előny, hogy ilyenkor több idő állhat rendelkezésre az ilyen jellegű gondozási feladatokra, felkészítve a növényt a tavaszi növekedési időszakra.

Így szaporíthatjuk

A korallvirág szaporítása egyszerű folyamat, amely során gyorsan új növényeket nevelhetünk, ha néhány fontos lépést betartunk. A legegyszerűbb módszer a hajtásdugványozás, amelynek során egészséges, legalább 10-20 cm hosszú hajtásokat választunk le az anyanövényről. Ezeket a hajtásokat azért érdemes használni, mert erőteljesebben gyökereznek, és hamarabb fejlődnek szép, virágzó növénnyé.

Az előkészített dugványokat egy vízzel töltött pohárba helyezzük úgy, hogy a levágott végét éppen ellepje a víz. Ez a módszer nemcsak a gyökerek megjelenését segíti, hanem lehetőséget ad arra is, hogy megfigyeljük a gyökérképződést.

A poharat világos, de közvetlen napfénytől védett helyre tegyük, és ügyeljünk arra, hogy a víz mindig friss legyen, így elkerülhetjük a dugvány rothadását. Amint a gyökerek elérik a 2-3 cm hosszúságot, a dugványokat elültethetjük könnyű, jó vízáteresztő képességű talajba, például tőzeg és homok keverékébe.

Az ültetést követően a talajt enyhén nedvesen kell tartani, hogy elősegítsük a gyökerek megerősödését, ugyanakkor kerüljük a pangó vizet, mert az a gyökerek károsodását okozhatja. A gyökeresedés elősegítése érdekében helyezzük a cserepet meleg, világos helyre, ahol a hőmérséklet nem csökken 18 °C alá.

A megfelelő gondozás mellett a dugványok gyorsan fejlődésnek indulnak, és néhány hónap alatt látványos virágokkal hálálják meg a törődést.

Átültetése

A korallvirág jelzi, ha újraültetésre van szüksége, és ezeket a jeleket érdemes időben felismerni, hogy megőrizzük a növény egészségét. Az egyik legszembetűnőbb jel, ha a gyökerek elkezdenek kilógni a cserép alján található vízelvezető lyukakon, ami azt mutatja, hogy a növény kinőtte a cserepét.

Emellett a talaj felszínén vagy a cserép oldalán feltűnő gyökerek is erre utalhatnak. További intő jel lehet, ha a növény növekedése lelassul, vagy láthatóan gyengébben fejlődik, mint korábban. Ez arra utalhat, hogy a talajban már nincs elegendő tápanyag a megfelelő növekedéshez.

A levelek fakulása, sárgulása vagy hervadása szintén utalhat arra, hogy a talaj nem tudja megfelelően ellátni a növényt vízzel és tápanyagokkal. Ha a víz öntözéskor gyorsan átszalad a talajon, és a cserép alján távozik, az is jelezheti, hogy a talaj szerkezete már nem megfelelő. Ilyenkor a talaj tömörödése miatt a gyökerek nem tudják hatékonyan felvenni a szükséges vizet és tápanyagokat.

Friss közegben

Az újraültetés különösen fontos, ha a korallvirág hosszabb ideig ugyanabban a cserépben volt, mivel a talaj idővel kimerül, és a növény egészséges fejlődése érdekében friss közegre van szüksége.

Az új cserép kiválasztásakor ügyeljünk arra, hogy az valamivel nagyobb legyen az előzőnél, hogy elegendő helyet biztosítson a gyökerek további növekedéséhez. Ugyan a megfelelő jelekből észrevehetjük az igényét egy nagyobb cserépre, azonban elmondható, hogy megfelelő gondozás mellett erre 2-3 évente kerülhet sor.

Az áthelyezes során figyeljünk arra, hogy óvatosan vegyük ki a korallvirágot az előző cserépből. Ha a gyökerek erősen összenőttek, finoman lazítsuk fel őket, hogy ne sérüljön meg a gyökérzet. A cserép aljára tegyünk egy kis réteg kavicsot vagy drénáló anyagot, hogy javítsuk a vízelvezetést.

Ezt követően töltsük meg a cserepet a friss virágfölddel úgy, hogy a föld szintje körülbelül 2-3 cm-re legyen az új cserép peremétől. Helyezzük a növényt a cserép közepére, majd óvatosan töltsük körbe a gyökereit friss földdel.

A földet finoman nyomkodjuk le, hogy ne maradjon levegőbuborék a gyökerek körül. Ügyeljünk arra, hogy a növény gyökérnyaka (a gyökerek és a szár találkozása) a talajszinttel egy magasságban legyen.

Az ültetést követően alaposan öntözzük meg a növényt, hogy a talaj jól leülepedjen és a gyökerek ne száradjanak ki. Az első néhány napban a talajt enyhén nedvesen kell tartani, hogy a gyökerek jobban meg tudjanak telepedni az új földben.

Vertikális kert és ehető ágyás – így kertészkedünk idén

2025. július 23. 08:10

A kertészkedés nemcsak hasznos, de idén is divatos: bemutatjuk, mely trendek formálják a kerti terek jövőjét a szakértők szerint.

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

Ezektől a fáktól lesz élhető a kert a hőségben

2025. július 22. 14:10

Egy jól megválasztott fa nemcsak árnyékot nyújt, hanem javítja a kert mikroklímáját, és hosszú távon is komfortosabbá teszi a környezetünket.

Sziklakertet építene? – Ez a siker titka!

2025. július 21. 16:10

A sziklakert nemcsak látványos, de praktikus megoldás is lejtős területen. Mutatjuk, mire kell figyelnie, ha belevág!

Mi lehet a zöld színű "kinövés" a leanderen?

2023. szeptember 2. 04:40

Szeretném kérdezni, hogy a mellékelt képen látható kinövés milyen része a leandernek? Ilyet még nem láttam. Mit kell vele tenni? A másik kérdésem: kaptam egy leandert, ami nagyon sűrű és nem tudom, hogy kezdjek hozzá a metszésének, megköszönöm, ha ebben is segítenek.

Primulát kaptam, mit kezdjek vele?

2022. április 19. 07:36

Mit érdemes tudni a primula tartásáról? Kiültethető a kertbe?

A krizantém gondozásának aranyszabályai

2019. november 21. 13:39

A dísznövény-nemesítők évszázados munkájának köszönhetően a sokoldalú és változatos krizantémnak sikerült kilépnie a „temetői virág” szerepéből, és mára a vágott, cserepes és kerti változataival meghódította az otthonokat, a kerteket és a parkokat is. Mit tehetünk házikert-tulajdonosként azért, hogy margitvirágaink éveken keresztül legszebb pompájukban, egészségesen növekedjenek?

A püspöksüveg ideális talajtakaró és dekoratív árnyéktűrő

2025. február 20. 08:10

Noha finomnak tűnik, a püspöksüveg meglehetősen ellenálló, és szárazságtűrő is, miután megfelelően meggyökeresedett.