Házikert

A tiszafa sikeres átültetésének titka

Agrofórum Online

A tiszafa (Taxus baccata) egy sokoldalú, örökzöld növény, amely a kertek és parkok ékessége lehet. A tiszafák átültethetők, ha megfelelően előkészítjük őket.

A tiszafa lassan növekvő örökzöld növény, amely több száz évig is elélhet. Fiatal korában a korona kerekded, később pedig vízszintesen elágazó és kissé lecsüngő ágak jellemzik. A kéreg először zöld, majd vörösesbarna és pikkelyekben hámlik le.

Ideális hely a tiszafa számára

A tiszafa rendkívül alkalmazkodó és szinte bármilyen talajban megél. A legjobb növekedést félárnyékos vagy árnyékos helyen éri el, de az idősebb példányok jól tűrik a teljes napsütést is. A talaj legyen jó vízelvezetésű, humuszban és tápanyagokban gazdag, mivel a túl savas, mocsaras talajtípusokat nem kedveli.

A legjobb időpont a tiszafa átültetésére

A tiszafák átültetésére a legjobb időpont a kora ősz. Ilyenkor a talaj még elég meleg ahhoz, hogy a gyökerek új helyükön fejlődni tudjanak és rögzüljenek.

Hogyan készítsük elő a nagyobb tiszafákat az átültetésre?

A nagyobb tiszafákat érdemes néhány hónappal az átültetés előtt felkészíteni. A növényt körbe kell ásni, megfelelő távolságra a törzstől, hogy a gyökérlabdát előkészítsük. Ezt követően a növény körül keletkezett árkot laza, humuszban gazdag földdel kell feltölteni.

Hogyan ültessük át a tiszafát?

Az átültetés napján készítsük elő az új helyen a megfelelő méretű ültetőgödröt, amely legalább másfélszer nagyobb legyen, mint a növény gyökérlabdája. A gödör alját lazítsuk fel, és keverjünk hozzá durva homokot, hogy elkerüljük a pangó vizet.

Az átültetés során minden oldalirányú gyökeret el kell vágni, majd a növényt alulról óvatosan megemeljük, hogy kiszabadítsuk. Az átültetésnél törekedjünk arra, hogy minél nagyobb gyökérlabdával ássuk ki a növényt. Ha a növényt kis gyökérlabdával ültetjük át, akkor érdemes a koronát visszametszeni.

Mi a teendő, ha a tiszafa az átültetés után bebarnul?

Ha a növények az átültetés után barnulnak, de nem száradnak, akkor nincs ok aggodalomra. A tiszafák gyakran így reagálnak az átültetésre. Ha azonban 2-3 év elteltével sem javul a helyzet, akkor érdemes a probléma okát megvizsgálni.

A tiszafa felhasználása

A tiszafa sokoldalú, így számos célra használható a kertben. Ideális sövénynövény, mivel sűrű és zárt, így jól védi a kertet a kíváncsi tekintetek elől. Emellett különleges formákra is metszhető, mint például gömb, spirál vagy piramis alakzatok.

Figyelem!

A tiszafa veszélyes lehet emberekre és állatokra egyaránt, mivel minden része mérgező, kivéve a piros magköpenyt. Ezért ültették gyakran temetőkbe, ahol a halál szimbólumaként és a gonosz szellemek elleni védelmezőként szolgált. Számos legenda szerint a tiszafa a lelkek őrzője.

Ugyanakkor a tiszafa az újjászületés szimbóluma is. Ezt azon képességének köszönheti, hogy komolyabb sérülések vagy radikális visszavágás után is újra kihajt. Ősszel megjelenő élénkvörös bogyói az élet visszatérését jelképezik.

Okos növény-összeültetések a balkonra

2025. július 1. 05:40

Az ügyesen összeállított kombinációk nemcsak esztétikusak, hanem praktikusak is: jobban kihasználják a teret és támogatják egymást a növények.

Mit dobjon a komposztba – és mit ne? Praktikus útmutató

2025. június 30. 13:10

A saját készítésű komposzt nemcsak a kertnek ajándék, hanem pénztárcakímélő és környezetbarát megoldás is.

Hangyák lepték el a veteményest? Ezeket próbálja ki!

2025. június 30. 08:10

A hangyák hasznosak is lehetnek, de ha elszaporodnak a veteményesben, komoly kárt okozhatnak. Így védekezhet természetesen ellenük!

Nem vész kárba: tippek a kerti felesleg feldolgozásához

2025. június 29. 13:10

Túl sok termett a kertben? Mutatjuk, hogyan őrizheti meg, dolgozhatja fel vagy cserélheti el a felesleget – ötletesen és kíméletesen.

Telepítsünk sövényt!

2019. június 7. 05:36

Hogyan kezdjünk neki egy térelválasztó vagy a kíváncsi szemek elől jótékonyan takaró, természetes sövényfal létrehozásához? Milyen növényfajok/fajták közül választhatunk? Hogyan ültessük el a növényeket? Mire kell feltétlen odafigyelnünk a növények gondozásánál?

Őszi terméshatározó II. rész – tiszafa, csíkos kecskerágó, tűztövis és madárbirs

2019. október 6. 10:38

Városi sétáink és erdei kirándulásaink során is találkozhatunk azokkal a növényekkel, melyek termésének harsány piros vagy narancsos színe nem jótékony hatását hivatott mutatni – épp ellenkezőleg: a feltűnő színárnyalatok mérgező terméseket takarnak.

Mit tehetek, hogy a kivágott tiszafa mérgező részei teljesen eltűnjenek a kertből?

2023. december 2. 10:10

Múlt hónapban sikerült vennünk egy családi házat, a kert "helyre rakását" már el is kezdtük, mivel egy tiszafa volt a kertben. Kivágtuk, alatta legjobb tudásunk szerint összegereblyéztünk, viszont a fa alatt, a magok a földben, földön voltak. Mennyire veszélyes ez így még a gyerekekre? Mit tehetnék, hogy teljesen eltűnjenek ezek a részek?

Mérgező fásszárú növények a kertben

2020. február 25. 04:36

Felelős gondolkodású kertészként a fásszárú növények kiválasztásakor kell a legkörültekintőbbnek lennünk, hiszen a kertünkbe telepített fák, cserjék évtizedekig meghatározhatják a kert funkcióját és arculatát.