Házikert

Amit a bazsarózsáról tudni érdemes

Agrofórum Online

Nagypapám kedvenc virágzó kerti növénye volt a bazsarózsa, és a szívemben külön hely van a bazsarózsáknak ezáltal. Nagy kerti kérdés is volt, hogyan tudnám az alföldi, homoktalajos és állandóan aszályos, kánikulás kertünkben megnevelni úgy, hogy örömünk is lehessen benne. Nézzük a bazsarózsa ápolásáról szóló tudnivalókat!

A bazsarózsák kellemes, parfümös illata és színes, hatalmas virágai minden kertész kedvencévé válnak igen hamar. Főleg, ha a tövek jól érzik magukat a kertben, hiszen akkor akár igen nagy cserjévé is fejlődhetnek.

A bazsarózsa nem rózsa, nevét csak a virágforma hasonlósága miatt kapta.

A bazsarózsák (Poeonia) lombhullató lágyszárúak, de vannak közöttük cserjék is, melyek Kínából származnak. A fehér, a piros, a rózsaszín vagy lilás szín megtalálható a virágok között, melyeknek mérete nagy. Termése tüszőtermés, a magok színe fekete vagy piros. Akár 10 évig is élnek a tövek, ha megfelelő gondozásban részesítjük őket.

Hogyan ápoljuk a bazsarózsát?

A bazsarózsa alapvetően egy ellenálló növény és sok kertet nagyon szeret, de a nagy nyári forróság miatt az utóbbi években több figyelmet igényel. Sok évig kísérleteztem, hogyan és mint tudnám én magam is a szélsőséges helyi adottságok miatt megnevelni, és csak pár év alatt ismertem meg annyira, hogy azt mondhatom: sikerrel jártam.

Mivel nincsenek árnyékos kertészek egy kezdő kertben, ahol nincsenek nagy fák, így az első években árnyékolni kell, és akár napi szinten öntözni a bazsarózsák töveit ahhoz, hogy a gyökerek jó mélyre tudjanak menni.

A bazsarózsa nem rózsa, nevét csak a virágforma hasonlósága miatt kapta (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/viragok-pohar-szirmok-homaly-131046/)

A lágyszárú bazsarózsáknak nagyobb a fényigénye, ott a napi 8 óra napsütés kell a szép fejlődéshez, viszont egy cserjés, félfás bazsarózsa megelégszik a napi 4-6 óra napsütéssel is. Ez merőben eltérő igényeket von maga után, hiszen a félfás, cserjés bazsarózsát inkább félárnyékba, árnyékosabb kertbe javasolt ültetni.

Mikor ültessünk bazsarózsát?

A szabadgyökerű bazsarózsát ősszel érdemes ültetni, cserepesen ültethetjük tavasszal is. A talaj minden esetben legyen laza, tápanyagban gazdag.

Az ideális talaj az lenne nekik, ha 20% homokot, 30% komposztot és 50% virágföldet kevernénk össze és egy ilyennel “bélelt” ültetőgödörbe ültetnénk a bazsarózsát. Így a kezdeti időszakban a gyökerek könnyebben tudnak dolgozni és jobban ellen is állnak az időjárási anomáliáknak.

Hogyan szaporíthatjuk a peóniát?

A legjobb a tőosztás a peóniák számára, melyet ősszel érdemes megtenni. Ha netán dugványoznánk, akkor meg a tavaszi, májusi időszakban szedjünk a fiatal hajtásokból dugványt, melyeket a fent említett keverékbe eldugva őszre meg is gyökereztethetünk.

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Ginkgo biloba a kertbe: így ültessük és gondozzuk a páfrányfenyőt!

2025. április 22. 11:10

A Ginkgo biloba, más néven páfrányfenyő, a világ egyik legrégebbi fafaja, ami jól viseli a városi légszennyezettséget és a talajsótartalom ingadozását is. Ha egyszer meggyökeresedik, az aszályt is könnyedén átvészeli.

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Miért praktikus a hügelkultur?

2025. április 21. 05:40

Egyre több kertben építenek dombágyást (hügelkultur), melynek sok előnye van, főleg most a változó klímaviszonyok mellett. Lássuk az előnyeit!

Mitől válik üvegessé az alma belseje?

2023. február 11. 04:37

Az almáim belseje üvegessé válik. Mi okozhatja? Kérem szépen tájékoztatásukat a témával kapcsolatban!

Miért megy tönkre hamar a cserepes fűszernövény?

2023. március 7. 05:36

Mi lehet az oka annak, ha a cserepes fűszernövény a megvásárlását követően hamarosan tönkremegy? Bizonyos, hogy a nem megfelelő ápolás áll a probléma hátterében? Nézzük most sorra a valós okokat!

Meghálálják a növények a konyhai hulladékból nyert tápanyagokat

2024. április 4. 14:40

Kávézaccból vagy használt teafűből nitrogén, kálium és foszfor, tojáshéjból kalcium… A szerves hulladék akár közvetlen tápanyagpótlásra is alkalmas.

Mit tehetünk a gyümölcshullás ellen?

2019. április 27. 13:42

R. Magdolna kérdése: Gyümölcsfáimról minden évben sok termés hullik le a tavasz és nyár folyamán is. Mitől lehet ez?