Házikert

Amit a bazsarózsáról tudni érdemes

Agrofórum Online

Nagypapám kedvenc virágzó kerti növénye volt a bazsarózsa, és a szívemben külön hely van a bazsarózsáknak ezáltal. Nagy kerti kérdés is volt, hogyan tudnám az alföldi, homoktalajos és állandóan aszályos, kánikulás kertünkben megnevelni úgy, hogy örömünk is lehessen benne. Nézzük a bazsarózsa ápolásáról szóló tudnivalókat!

A bazsarózsák kellemes, parfümös illata és színes, hatalmas virágai minden kertész kedvencévé válnak igen hamar. Főleg, ha a tövek jól érzik magukat a kertben, hiszen akkor akár igen nagy cserjévé is fejlődhetnek.

A bazsarózsa nem rózsa, nevét csak a virágforma hasonlósága miatt kapta.

A bazsarózsák (Poeonia) lombhullató lágyszárúak, de vannak közöttük cserjék is, melyek Kínából származnak. A fehér, a piros, a rózsaszín vagy lilás szín megtalálható a virágok között, melyeknek mérete nagy. Termése tüszőtermés, a magok színe fekete vagy piros. Akár 10 évig is élnek a tövek, ha megfelelő gondozásban részesítjük őket.

Hogyan ápoljuk a bazsarózsát?

A bazsarózsa alapvetően egy ellenálló növény és sok kertet nagyon szeret, de a nagy nyári forróság miatt az utóbbi években több figyelmet igényel. Sok évig kísérleteztem, hogyan és mint tudnám én magam is a szélsőséges helyi adottságok miatt megnevelni, és csak pár év alatt ismertem meg annyira, hogy azt mondhatom: sikerrel jártam.

Mivel nincsenek árnyékos kertészek egy kezdő kertben, ahol nincsenek nagy fák, így az első években árnyékolni kell, és akár napi szinten öntözni a bazsarózsák töveit ahhoz, hogy a gyökerek jó mélyre tudjanak menni.

A bazsarózsa nem rózsa, nevét csak a virágforma hasonlósága miatt kapta (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/viragok-pohar-szirmok-homaly-131046/)

A lágyszárú bazsarózsáknak nagyobb a fényigénye, ott a napi 8 óra napsütés kell a szép fejlődéshez, viszont egy cserjés, félfás bazsarózsa megelégszik a napi 4-6 óra napsütéssel is. Ez merőben eltérő igényeket von maga után, hiszen a félfás, cserjés bazsarózsát inkább félárnyékba, árnyékosabb kertbe javasolt ültetni.

Mikor ültessünk bazsarózsát?

A szabadgyökerű bazsarózsát ősszel érdemes ültetni, cserepesen ültethetjük tavasszal is. A talaj minden esetben legyen laza, tápanyagban gazdag.

Az ideális talaj az lenne nekik, ha 20% homokot, 30% komposztot és 50% virágföldet kevernénk össze és egy ilyennel “bélelt” ültetőgödörbe ültetnénk a bazsarózsát. Így a kezdeti időszakban a gyökerek könnyebben tudnak dolgozni és jobban ellen is állnak az időjárási anomáliáknak.

Hogyan szaporíthatjuk a peóniát?

A legjobb a tőosztás a peóniák számára, melyet ősszel érdemes megtenni. Ha netán dugványoznánk, akkor meg a tavaszi, májusi időszakban szedjünk a fiatal hajtásokból dugványt, melyeket a fent említett keverékbe eldugva őszre meg is gyökereztethetünk.

Madársóska: így tartsuk kordában a kertben

2025. április 2. 13:10

A madársóska gyors terjedése miatt könnyen elvadulhat. Fontos rendszeresen visszavágni, hogy élvezhessük előnyeit anélkül, hogy elnyomná a többi kultúrát.

Mahónia ültetése tavasszal: a sikeres telepítés lépései

2025. április 2. 11:10

A mahónia dekoratív megjelenése, illetve tél végi, kora tavaszi virágzása miatt is egyre népszerűbb örökzöld cserje a kertbarátok körében.

Így gondozzuk a tavaszi hagymásokat a kertben!

2025. április 2. 05:40

A tavaszi hagymások között is többfélét ismerünk és tulajdonságaikat tekintve is egészen eltérőek lehetnek.

Gyomok a gyepben? + videó

2025. április 1. 16:30

A házikertek gyepe ritkán áll kizárólag fűfélékből. Videónkban a gyepet gazdagító egyéb gyomok, lágyszárúak kapcsán kapunk tanácsokat.

Meghökkentő, köznapi dologból készülhet értékes növénytáp

2024. július 4. 11:10

Megfelelő előkészületekkel a csirkecsont is felhasználható, jelesül a benne lévő tápanyagokkal a növényeink fejlődését segíthetjük.

Szervestrágya-kijuttatás: sertéstrágya

2022. szeptember 18. 10:38

A sertéstrágya értékes szerves trágya, például a benne lévő mikroelemek jelentősen növelhetik a talaj termékenységét.

Mikroorganizmusokkal egy fenntarthatóbb jövőért, avagy az Agro-ökológiai Program

2023. február 14. 14:12

A mikroorganizmusok és növények kapcsolata már egy régóta ismert és kutatott jelenség, azonban ezt a kapcsolatot sokan nem tekintik elég jelentősnek.

Hatékonyabb tápanyaghasznosítás a növénytermesztésben

2020. április 15. 13:31

A modern mezőgazdaság legnagyobb kihívása a környezetvédelem és a költséghatékonyság szempontjainak összehangolása a növénytermesztésben. A növények tápanyagellátása és maguk a tápanyagok nagyon fontos szerepet játszanak ebben a kérdésben. A megfelelő tápanyagoknak megfelelő időben történő kijuttatása az adott kultúrához az adott termőhelyen – ez a szükségleteken alapuló tápanyagellátás művészete.