Házikert

Amit a cserszömörce cserjéről tudni kell

Agrofórum Online

A cserszömörce nyáron és a hidegebb évszakokban is a legszebb arcát mutatja, színes őszies lombozatával és apró csontárterméseivel.

A cserszömörcének (Cotinus coggygria) mind a lombozata, mind a bugavirágzata nagymértékben hozzájárul a fa díszítőértékéhez. Megjelenése azonnal megragadja a kert minden látogatójának a figyelmét. Most elmagyarázzuk, hogyan kell a cserszömörcét visszametszeni és szaporítani, valamint ismertetünk néhányat a legszebb cserszömörcefajták közül.

Cserszömörce: tulajdonságai és eredete

Néhány szinonima, amelyekkel ezt a díszcserjét manapság is illetik: cserzőfa, parókafa, szkumpia, szömörce, szömörcefa, szumák, timorfa. A növény a szömörcefélék (Anacardiaceae) családjába tartozik, amelyhez az ecetfa (Rhus) is tartozik. Az évelő cserszömörce származási helye igen kiterjedt. A növény eredetileg a mediterrán térségben, Dél-Európában, Délnyugat-Ázsiában, Északnyugat-Indiában, valamint Kínában, Pakisztánban és Nepálban honos. Ugyanakkor szórványosan Németország melegebb régióiban is meghonosodott, sőt az Egyesült Királyság egyes részein is megtalálható. Természetes élőhelyeit a tápanyagban szegény vagy mérsékelten tápdús, meszes, durvább, néha köves szerkezetű talajok jellemzik. A nagyméretű cserje száraz, meleg lejtőkön fordul elő az alföldtől a hegyvidéki magaslatokig.

A lombhullató cserszömörce bokros, szétterülő és ritkás növekedésű. Magassága és szélessége elérheti a 3-5 métert is – de létezik törpe változata is, amely könnyen termeszthető konténerben. Jól tűri a fagyot, amit figyelembe kell vennünk a növény ültetési helyének megválasztásakor.

Cserszömörce virága

E szerény igényű díszcserje kérge szürkésbarna, enyhén repedezett. Levelei 5–8 cm hosszúak, többnyire kopaszok, de a fonákuk pelyhes lehet; a levéllemez alakja széles ovális, kerekded vagy fordított tojásdad alakú, széle ép, csúcsa tompa, alapja hirtelen elkeskenyedő. Lombja zöld – de fajtától függően lehet vörös, sötétvörös vagy sárgászöldtől aranysárgáig terjedő színű is. Ősszel a levelek a sárgás-narancsostól a skarlátvörösig terjedő színben pompáznak. Magyarországon júniusban nyílnak virágai szárvégen álló, piramis alakú, dús, felálló bugavirágzatban: a virágok sárga szirmúak, többnyire meddők. A bugák rendkívül mutatós, szöszös díszét (ami miatt a növényt parókafának is nevezik) a virág 1–5 cm-es kocsányain fejlődő tollas szőrök adják, melyek lilás-piros, rózsaszínes vagy sárgás-zöld színűek. A termékeny virágokból borsó méretű, tojás alakú, eleinte piros, éretten barna színű csontártermések fejlődnek.

A legszebb cserszömörce fajták

A cserszömörcének több fajtája is létezik, amelyek elsősorban termetükben és színükben különböznek egymástól. Az alábbiakban a legkülönlegesebb fajták közül mutatunk be néhányat:

  • Cotinus coggygria „Royal Purple”: ez egy nagyon népszerű, meglehetősen lassan növő fajta, amely akár a 3 méteres magasságot és szélességet is eléri. Lombozatának színe az intenzív sötétvöröstől a fekete-vörösig terjed, a virágok színe pedig a sárgától a krémszínűig terjed.
  • Cotinus coggygria „Golden Spirit”: ez a fajta aranysárga lombjával és vöröses árnyalatú virágaival egészen más hatást kelt. Körülbelül 2-2,5 m magasra és 1,5-2 m szélesre nő. Ennek a fajtának a termései vörösesbarna színűek.
  • Cotinus coggygria „Lilla”: A ˈRoyal Purpleˈ alacsony növekedésű és tömzsi változata körülbelül 1,5 m magasra és szélességre szorítkozik, így kisebb kertekbe vagy konténerekbe ültethető. A levelek sötétvöröses-lilás színűek, a virágfejek pedig sárgászöld vagy vörös színekben pompáznak.
  • Cotinus coggygria „Smokey Joe”: ez a közepes növekedésű fajta zöld lombozatú és rózsaszínes-vöröses színű bugavirágzattal dicsekedhet. Magassága és szélessége 2,5 méterig terjed.
  • Cotinus coggygria „Young Lady”: ennek az alacsony növekedésű, zöld levelű fajtának a virágai sárgák, rózsaszínűek, míg a termések fehér vagy barna színűek. A 2,5 m-es magasságot és szélességet is elérheti.

A cserszömörce ültetése: a megfelelő ültetési hely és módszer kiválasztása

A piros cserszömörcét meleg, napos helyre kell ültetni, mert csak így fogja a lombja teljes intenzitással megmutatni a színeit. A zöld vagy aranysárga levelű fajták félárnyékban is jól fejlődnek. A kemény telekkel sújtott régiókban mindenképpen védett helyet kell választani a növény számára. Ami a talajviszonyokat illeti, könnyen alkalmazkodik, és nincsenek nagy igényei. A tápanyagban mérsékelten gazdag, száraz vagy nedves, enyhén savanyú vagy erősen meszes, jó vízelvezetésű talaj egyaránt megfelelő a számára – ugyanakkor a bokrok a legjobban a meglehetősen gyenge talajon fejlődnek.

A tömör, kötött, nehéz és nagyon nedves talajt azonban feltétlenül fel kell lazítani, és többféle kaviccsal és kvarchomokkal össze kell keverni a verticilliumos hervadás megelőzése érdekében.

A talajhoz némi meszet is adhat, hogy tovább javítsa a a termőhelyet. Ez különösen előnyös számukra. A megfelelő adagolás és a megfelelő használat érdekében először is meg kell határoznia a talaj pH-értékét, és azonosítania kell a talajtípust.

A szeptember és az október különösen kedvező hónap az ültetésre, de akár már tavasszal, a fagyosszentek után is ültethetünk. Az ültetőgödör átmérőjének kétszer akkorának kell lennie, mint a díszcserje gyökérlabdájának. A nagyon homokos talajokat jó minőségű ültetőfölddel vagy egy kevés komposzttal dúsítsuk. Erre a célra alkalmas a tőzegmentes szerves komposzt, amely hosszabb időre termékenyebbé teszi a talajt, és serkenti a talaj biológiai aktivitását. A cserszömörcét ezután kell beleültetni a gödörbe – nem túl mélyre, inkább a talajszintre. Miután az ültetőgödröt ismét feltöltöttük földdel, nyomkodjuk meg egy kicsit az aljzatot, és öntözzük meg jól a fát.

A vörös cserszömörcét hagyományosan elsősorban szoliter bokorként ültetik, ami különösen jól kiemeli a növényt. A valamivel keskenyebb ˈGolden Spiritˈ cserszömörce azonban lehetővé teszi, hogy egy kisebb sövényt alakítsunk ki, ami a magánszféra védelmét szolgálja. Ebben az esetben körülbelül 1 méteres ültetési távolság ajánlott. Ha a közelébe más cserjéket is ültetünk, a távolságnak legalább kétszer akkorának kell lennie.

Cserszömörce levele

Ha a kis termésű cserszömörcét konténeres növényként szeretné termeszteni, akkor kezdetben legalább 30 literes, később, amikor a cserje már nagyobbra nőtt, 50 literes ültetőedényt kell használnia. Ezenkívül rendelkeznie kell egy vízelvezetővel a felesleges öntözővíz számára. Az edény aljára egy drénezett agyagból készült vízelvezető réteget kell tenni. A cserépedényt töltse fel jó minőségű virágfölddel, amelyhez legalább 30% homokot kevert, hogy javítsa a vízáteresztő képességet.

Mi illik a cserszömörcéhez?

Ha a cserszömörcét más növényekkel együtt szeretné elhelyezni, akkor használhat barátcserjét (Vitex agnus-castus) és valamilyen díszfüvet, például Japánfüvet (Miscanthus sinensis). Mindkettő hagyja, hogy az extravagáns cserszömörce ellopja a show-t, mivel más-más időszakokban hoznak virágokat és magterméseket, amelyek kiegészítik a cserszömörce csontárterméseit. Ugyanilyen érdekes a világos levelű cserszömörce kombinációja a Feketevesszőjű fehér sommal (Cornus alba ‘Kesselringii’), a Fehér virágú, vörös vesszejű sommal (Cornus alba ‘Sibirica’) vagy a Veresgyűrű sommal (Cornus sanguinea). A kereklevelű és a tarka levelű borbolya fajok szintén harmonikus képet adó ültetési partnerek lehetnek.

Milyen az ideális ültetési helye?

Az ideális hely meleg és napos, legalább részben árnyékos, a zord telekkel sújtott régiókban pedig védett. A száraz vagy nedves talajnak tápanyagokban gazdagnak és jó vízáteresztő képességűnek kell lennie.

A cserszömörce ápolása

Ha a díszcserje már meghonosodott a kertben, nemcsak rendkívül szívósnak bizonyul, de a hőséggel és a szárazsággal szemben is ellenálló. Ráadásul a növény nem igényel különösebben sok tápanyagot, és nem feltétlenül szorul rendszeres metszésre. Amint tehát láthatjuk, nevelése nem kifejezetten munkaigényes feladat.

A cserszömörce metszése

Mint azt korábban említettük, nem igényel rendszeres metszést. Gyönyörű formát hoz létre, és megfelelő gondozás nélkül is virágba borul. Az erős terjedés ellensúlyozása érdekében a földre lógó hajtásokat közvetlenül a töveknél el lehet távolítani. A bokor közepe felé növő vagy keresztbe futó ágak szintén levághatók a tőről. A fa jól bírja az erőteljesebb metszést is, de ne számítsunk arra, hogy a következő évben virágozni fog. A cserszömörcét néhány évente akár a törzsig is vissza lehet vágni.

Mikor kell megmetszeni a cserszömörcét? Mivel jól tűri a metszést, szinte egész évben metszhető – csak a forró, száraz nyár közepén és a fagyok idején kell kerülni a visszavágást.

A cserszömörce trágyázása és öntözése

A tavasszal egyszeri komposzt bejuttatása teljes mértékben kielégíti a szabadföldön élő cserjék tápanyagszükségletét. Ha a konténerek szubsztrátumából származó tápanyagok már kimerültek, akkor körülbelül négyhetente újratrágyázhatja a növényt virágzó cserjéknek szánt folyékony műtrágyával.

Tipp: az őszi levelekből vagy fűnyesedékből készült mulcsréteg nemcsak hosszabb ideig tartja meg a nedvességet a talajban, hanem tápanyagokkal is ellátja azt.

Cserszömörce

Az öntözés különösen fontos az újonnan ültetett példányok és a konténerben tartott bokrok esetében. A szabadföldbe való ültetés után kiemelten fontos a folyamatos nedvesség biztosítása a növekedés támogatása érdekében. Az első évben még aszályos időszakokban is feltétlenül gondoskodni kell az új jövevények öntözéséről. Mindig el kell azonban kerülni a pangó vizet – ez ugyanis gondot okoz a gyökereknek, és növeli a Verticilliumos-hervadás okozta fertőzés kockázatát, ami végzetes lehet a cserje számára. Ha már meggyökeresedett, akkor a szabadföldi szárazsággal is képes megbirkózni.

A cserszömörce teleltetése

A cserszömörce és fajtái, mint már említettük, körülbelül -20 °C-ig bírják a fagyot, ami az esetek többségében elegendő kell, hogy legyen. A különösen zord helyeken azonban további védelem ajánlott. A hideg elleni védelemre az ültetést követő első egy-két évben is szükség lehet, valamint akkor, ha a növényt konténerben neveljük. A fa törzsét különböző anyagokkal, például levelekkel vagy növényvédő tekerccsel lehet letakarni, a fiatal cserjét pedig gyapjúba vagy jutába lehet burkolni. A konténert becsomagolhatjuk buborékfóliával, de ha nem akarjuk kockáztatni, hogy a gyökérlabdán keresztül átfagyjon, akkor a cserszömörcét a konténerével együtt helyezzük át egy fagymentes, de kellően hűvös téli lakrészbe. Ne felejtsen el időnként egy kicsit öntözni, hogy a gyökérlabda ne száradjon ki teljesen.

A cserszömörce szaporítása

A cserjék magról történő szaporításánál ígéretesebb módszer a zölddugványozással vagy ritkán sugaras bujtással történő szaporítás. Az alábbiakban ismertetjük, hogyan lehet ezt elvégezni.

A dugványozáshoz ne a legfiatalabb és a legidősebb ágakat használjuk. Akkor megfelelő az idő, ha az ágat egy kicsit meg lehet hajlítani, majd letörik. A dugványokat nyáron, júliustól augusztusig, lehetőleg a reggeli órákban kell leszedni. A metszést egy levélcsomó alatt végezzük, kb. 8-12 cm hosszú darabokat vágjunk le. Az ültetésig hűvösen és nedvesen kell a levágott növényrészeket tartani. Miután eltávolítottuk az alsó leveleket és az alján lévő kéreg egy részét, a sebet gyökereztető hatású hormonba (ami lehet por, gél vagy folyadék) kell mártani, mert nehezen tud magától gyökeret ereszteni. A dugványokat most már átjárható, nedves szubsztrátummal ellátott, előkészített cserepekbe tehetjük. A nedvesség megtartása érdekében a cserép fölé egy műanyag zacskót is helyezhetünk. Néhány hét múlva elegendő gyökérzetnek kell kialakulnia ahhoz, hogy a növényeket át lehessen ültetni egy nagyobb cserépbe.

Tipp: a megmaradt levelek felét el lehet távolítani, hogy csökkentsük a dugványok transzpirációs sebességét. Így a metszet kevesebb nedvességet veszít.

Hajtásokon keresztül történő szaporítási módszere esetenként még magától is megtörténik, a földön fekvő régi hajtásokból származó gyökerek kialakulásával. Ezeket a növényrészeket el lehet távolítani az anyanövényről, és ki lehet ültetni őket. Ezt a műveletet azonban akár mi magunk is elvégezhetjük. Ehhez tavasszal ültessünk el a földbe olyan hajtásokat, amelyek legalább egyévesek, és ott rögzítsük őket egy kampó segítségével. A hajtásoknak körülbelül 30 cm-re kell kiemelkedniük a földből, amelyeket meg lehet karcolni, hogy elősegítsük a gyökérfejlődést azon a helyen, ahol a föld alá kellene kerülniük. A talaj legyen egyenletesen nedves. Ősszel, a megfelelő gyökérfejlődés után a hajtás leválasztható az anyanövényről, és új helyre ültethető.

Tárolása, felhasználása és hatása

Levelei és fája gyapjúból vagy selyemből készült szövetek festésére használható. A leszedett darabokat azonnal használja fel, vagy szárítsa ki a leveleket és a fát a tároláshoz. Leveleit az orosz tradicionális gyógyászatban égési sérülések vagy mérgezések kezelésére használják. Egy kísérleteken alapuló tanulmány szerint a fisetin nevű festékanyagának koncentrációja jótékony hatással van az emberre, mivel elősegíti az információtárolást az agyban, ami élénkebb memóriát eredményez.

Mérgező a cserszömörce?

A Toxicodendron pubescens-sel való rokonsága miatt sokáig úgy vélték, hogy a  cserszömörcével való érintkezés is bőrirritáló hatású lehet, ez a feltételezés azonban nem igazolódott. Ha azonban tudja, hogy bőre nagyon érzékeny, elkerülheti az esetleges bőrirritációt, ha a cserje metszésekor kesztyűt visel. A cserszömörce nem mérgező, de mint díszcserje, fogyasztásra sem alkalmas.

A cikket fordította: Ordódy Eszter

Szobanövények meghökkentő levelekkel

2025. január 19. 14:10

Ezek a növények jellegzetes levélformákat és olyan textúrákat hoznak létre, amelyek egészen egyedülállók.

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Így tervezzük meg okosan a kerti világítást!

2025. január 18. 14:10

Az éjszakai fények túlzott használata zavarhatja a helyi élővilágot, energiát pazarolhat, és fényszennyezést okozhat.

Madarak helyes etetése: egész évben szabad gondoskodni róluk?

2025. január 18. 08:10

Az etetés támogatói szerint a madarak rengeteg energiát használnak el testhőmérsékletük (kb. 40 °C) fenntartásához.

Uborka termesztése kezdőknek

2024. június 13. 08:40

Amatőr kertészeknek is sikerélményt és bőséges termést ad az uborka, ha ezeket az egyszerű tanácsokat betartják.

Cickafark nevelési kisokos

2023. január 6. 13:36

Egyre több hazai kertész ülteti el ezt a derékmagasságig megnövő, évelő, látványos virágot hozó növényt, amely nem csak mutatós, de rendkívül kellemes illatot is áraszt. Változatos formavilágának köszönhetően sokan ültetik el szegélynövényként vagy utcák, házak előtti zöldterület díszeként a gyógynövényként is igen kedvelt cickafarkot.

Kihagyhatatlan márciusi tennivalók a kiskertben

2021. március 13. 08:37

Ha már a szerszámokat rendbetettük és már minden porcikánk kertészkedne és az első magokat is elvetettük, akkor itt az idő más tennivalók után nézni a kertben.

Decemberi tennivalók a kertben

2022. december 1. 05:34

A december egy csendes hónap a kertészkedés szempontjából, mégis több dologra kell odafigyelni, mint azt gondolnánk.