Házikert

Amit a háromerű juhar neveléséről tudni kell

Agrofórum Online

A háromerű juhar (Acer buergerianum) egy kisméretű juhar, amelynek szépséges kerekded ágrendszere van.

Tenyeresen osztott, háromkaréjos, sötétzöld levelei viszonylag kicsik (10 cm szélesek), alapjuk felé elkeskenyedők, ezek az ősz folyamán meleg sárgára vagy vörösre színeződnek. A fa öregedésével egyidejűleg a törzs lehámló kérge szürke, narancssárga és barna színekben pompázik. A kéreg színe és textúrája miatt ez a növény a levelei lehullása után is látványos téli színfoltja lehet a kertünknek.

Bár a háromerű juhar nem olyan elegáns és kecses, mint a japán juhar, ezt azzal kompenzálja, hogy szívós, alkalmazkodóképes és könnyen karbantartható. A háromágú juhar, amely éréskor csupán a szerény 7-12 méteres magasságot ér el, jó választás lehet modern parkok díszfájaként, ugyanakkor a legtöbb kertben is kiválóan megállja a helyét. Ahhoz, hogy a háromerű juhar az Ön terveihez igazodjon, a fát fiatal korában kell megmetszeni a kívánt formára.

A háromerű juhart általában tavasszal vagy ősszel ültetik ki konténeres növényként vagy gyökérlabdás facsemeteként a kertbe. A fa növekedési üteme közepes vagy lassú, és a növény korosodásával fokozatosan mérséklődik. A korai években ez a fa évente akár 60 centimétert is nőhet, de az idősebb fák növekedése évente mintegy 30 centiméterre lassul.

Hétköznapi elnevezéseHáromerű juhar
Tudományos elnevezéseAcer buergerianum
CsaládSzappanfafélék (Sapindaceae)
NövénytípusLombhullató fa
Érett mérete7-12 méter magas, 5-7 méter széles
FényigényeTeljes napsütés
TalajigényeNedves, jó vízelvezetésű
Talaj pH-jaSavas vagy semleges
Virágzás idejeKora tavasz
Virágainak színeZöldessárga (nem feltűnő)
ŐshazájaÁzsia (Kelet-Kína, Japán)

A háromerű juhar gondozása

A háromerű juhar átlagos, közepes nedvességtartalmú talajban, napos helyen érzi magát a legjobban, bár a félárnyékot is elviseli. Legalább 7 méternyi helyet adjunk neki, hogy terjeszkedni tudjon. Ültessük egy megfelelően előkészített ültetőgödörbe, ahol a talaj laza, sok szerves anyaggal kevert; a növény az enyhén savanyú talajt kedveli. A gödörnek legalább kétszer olyan szélesnek kell lennie, mint a faiskolai konténernek vagy zsákvászon labdának. A fát ugyanolyan magasságban ültesse el, mint amilyen magasra a faiskolai konténerben nőtt.

Fiatal korában hetente (és mélyen) öntözze; az első két év után azonban a háromerű juhart csak a száraz időszakokban kell öntözni.

Fény

A háromerű juhar napos helyen érzi magát a legjobban. Ha naponta hat-nyolc órát süt a nap, az elősegíti a látványos lombozat és forma kialakulását. Az árnyékosabb körülmények hatására a fa hosszúkás formájú és gyér szerkezetű lehet.

Talaj

Ez a fa meglehetősen alkalmazkodóképes, ami a talajigényét illeti, de igazán a nedves és jó vízelvezetésű talajon érzi jól magát. A talaj pH-értéke némileg aggályos, és ezt figyelembe kell vennie, mielőtt elülteti, mivel ez a juhar a semleges vagy enyhén savanyú kémhatású földben érzi a legjobban magát. A fa körüli földet az ültetés előtt, majd azt követően időnként érdemes megvizsgálni. Ha az túl lúgos, szükség szerint módosítania kell.

Öntözés

Amíg a fa meg nem honosodik, az első szezonban heti 56-60 liter viznek elegendőnek kell lennie ahhoz, hogy a háromerű juhar jól érezze magát. Ezt követően szükség szerint ritkábban is öntözhet. Ez a faj jól tűri az alkalmankénti szárazságot is.

Hőmérséklet és páratartalom

A fa jól viseli a hideg téli körülményeket, és hosszabb ideig él ott, ahol kiszámítható a téli nyugalmi időszak. A párás körülmények miatt hajlamos lehet a gombás levélfoltosság okozta betegségekre, de ezek rendszerint nem járnak komolyabb következményekkel.

Fotó: The Spruce / Evgeniya Vlasova

Trágyázás

Ezt a fát nem kell trágyázni, kivéve, ha a talajvizsgálat túl lúgosnak mutatja a talajviszonyokat. Ez azt jelezheti, hogy speciális műtrágyára vagy talajmódosításra van szükség.

A háromerű juhar fajtái

A háromágú juhar több mint 20 kiváló, különböző méretet, formát és levélszínt nyújtó fajtában kapható. Közülük a következők tartoznak a legkedveltebb fajták közé:

  • Az „Aeryn” kitűnő választás, ha utcai fának vagy közepes méretű árnyékoló fának szánjuk a juharunkat, hiszen ennek a fajtának a maximális mérete kb. 10 méter. Ősszel a fa levelei gyönyörű piros, sárga és narancssárga színben pompáznak, így mesés hangulatot árasztanak, bárhová is ültetjük őket.
  • A „Michael Steinhart” levelei élénksárgák. Ez egy kisebb fa, amely 15 év után éri el a maximális magasságát, ami körülbelül 5 méterre tehető.
  • A „Mino Yatabusa” egy kistermetű fa, amelynek hosszú, keskeny levelei vannak. A növény maximális mérete körülbelül 2,5 méter, míg a növekedési habitusa szélesen elterülő, bokros. Kiváló konténeres növény lehet belőle, amely jól mutat bejáratok mellett és a balkonon.
  • A „Miyasama Yatsubusa” egy másik törpe fajta, amely elérheti a 180 cm-es magasságot, éa a többi törpe fajtához képest felfelé irányuló növekedési habitussal rendelkezik. Ősszel a levelei élénksárga színűek lesznek, amelyek idővel mély borvörösbe mennek át.
  • A „Streetwise®” egy olyan fajta, amelyet kifejezetten felfelé törekvő utcára szánt faként termesztenek. Egytörzsű fafajtaként jobban tolerálja a nevelést, így bátran formára lehet vágni. Ősszel ragyogó vörösre színeződnek a levelei, csoportosan ültetve kifejezetten szép látványt nyújtanak. Valamivel nagyobb példány, mint az általános fajok, így olykor elérheti a 13 méteres magasságot is. Ez egy védett fajta, amelyet nem szabad szaporítani.

Metszés

A háromerű juhar természeténél fogva többtörzsű növény, de ha utcai faként ültetik el, akkor gyakran megmetszik, hogy a függőleges növekedés érdekében csak egyetlen törzset hagyjanak meg. Ezzel szemben az egyedi növényként termesztett fáknak gyakran hagyják, hogy szétterüljenek és megtartsák természetes alakjukat.

Kerülni kell a metszést, amikor a tél végén és kora tavasszal a fa nedve csordogál. Sok szakértő azt ajánlja, hogy a metszéssel várjuk meg, amíg a fa nyáron teljesen kilombosodik, de a metszés a tél közepén, a teljes nyugalmi állapotban is elvégezhető. A metszés során az elhalt, letört vagy beteg ágakat el kell távolítani, valamint a fa közepét meg kell nyitni a fény bejutásának és a levegő keringésének javítása érdekében. A háromerű juharok esetében a korai metszésnek magában kell foglalnia a konkurens törzsek eltávolítását, ha úgy dönt, hogy a fát hagyományos, egytörzsű tájfának neveli.

A háromerű juhar nagyon népszerű választás az ősi japán bonsai művészet, vagy annak kínai megfelelőjéhez, a penjing művelőinek körében. Bár a bonsai sokkal elterjedtebb, a miniatűr fák termesztésének és szobrászatának művészete Kínából származik, ahol a háromerű juhar őshonos. A bonsai metszés egyedülálló művészetét általában tavasszal szokták elvégezni.

Szaporítása

A háromerű juhar szaporításának számos módja van, de az egyik legegyszerűbb a dugványozás. Ezt a legjobb késő tavasszal végezni, amikor az új hajtások növekedése éppen tetőzik. A következőképpen kell eljárni:

  • Töltsön meg néhány kisebb edényt a hagyományos kereskedelmi forgalomban kapható komposzttal kevert virágfölddel.
  • Vágjon le néhány hosszú, hajlékony, körülbelül 25 centiméteres szárat a fiatal ágak csúcsáról. A végeket 45 fokos szögben vágja le.
  • Vágja le a dugványról az összes levelet, kivéve azt a néhányat, amelyet a dugvány  tetején kell meghagyni.
  • Minden egyes dugvány végét mártogassa gyökereztető hormonba, majd ültesse el őket úgy, hogy a dugványok egyharmada a virágföldbe kerüljön.
  • Nyomkodja meg a földet a dugvány körül, és öntözze meg alaposan.
  • Helyezze az elültetett dugványokkal teli konténereket / cserepeket napos helyre, lehetőleg olyan helyre, ahol a délután legmelegebb részében védve lesznek a tűző naptól. Mindig gondoskodjon a konténerek megfelelő öntözésről.
  • Néhány hónap múlva a dugványnak gyökeret kell eresztenie, ekkor már jó eséllyel láthatja, hogy új leveleket hoz a növény. Ekkor a dugványokat átültetheti a végleges helyükre a kertben.
  • A dugványokat konténerben, védett helyen, a szabadban is nevelheti, amíg elég nagyok nem lesznek az átültetéshez.

    Ne feledje, hogy az otthon történő szaporítás csak akkor legális, ha nem védett fajtát vagy tiszta fajtát próbál szaporítani. A védjeggyel rendelkező fajták, mint amilyen például a ‘Streetwise®; semmilyen módon nem szaporíthatók.

Hogyan neveljük magról háromerű juhart?

  • A háromágú juhar fajtája viszonylag könnyen termeszthető összegyűjtött magokból, de a névadó fajták nem biztos, hogy a magokból „életre kelnek”. Az olyan védett fajták esetében pedig, mint a ‘Streetwise®’, nem engedélyezett a magról történő szaporítás.
  • Ha van olyan fajtája, amelynek életképes magjai vannak, gyűjtse be a magházakat, amikor azok már megbarnultak vagy maguktól hullani kezdenek. Ha a magházakat egy éjszakára vízbe áztatja, akkor könnyebb lesz szétszedni őket, és kivenni a bennük lévő magokat.
  • A háromerű juhar magjai hideg rétegzést igényelnek, ezért tegye a magokat egy műanyag zacskóba, amelybe benedvesített homok és vermikulit keverékét helyez, és tegye be őket a kamrába / hűtőszekrénybe három hónapra (a hőmérsékletnek körülbelül 5 Celsius-fokosnak kell lennie).
  • Ezután kora tavasszal ültesse őket egy kisebb cserépbe, amelyet általános virágfölddel töltött meg, éppen hogy csak befedve a magokat, és helyezze őket meleg helyre, ahol bőséges mennyiségű direkt napfény éri őket, amíg kicsíráznak.
  • Folytassa a termesztést a cserepekben az első vegetációs időszak alatt, majd ősszel ültesse ki őket a kertbe. A cserepes palántákat télire védett helyre is át lehet vinni, majd a következő tavasszal, az új növekedés megindulásakor kiültetheti őket a kertbe.

A háromerű juhar cserépbe ültetése és átültetése

A háromerű juhar esetében nem a végleges kertbe ültetés az egyetlen lehetőség. Ezek a fák tökéletesen alkalmasak arra, hogy nagyobb konténerekben éljenek a teraszokon vagy az udvaron. Ebben a környezetben jól érzik magukat, nem zavarja őket a szűkös termőtér, bár minél nagyobb a konténer, annál nagyobb lesz a fa. A legjobb egy nehéz agyag- vagy kerámiaedényt választani, mivel az egész biztosan nem fog felborulni akkor sem, ha esetleg szelesebb napok jönnek.

Fotó: The Spruce / Evgeniya Vlasova

Ha bonsait /penjinget szeretne létrehozni, vagy konténerben termeszti a fát, érdemes törpe fajtát vásárolni. Az Acer buergerianum „Miyasama Yatsubusa” például csak 180 centiméter magasra és 90 centiméter szélesre nő, de a fajtatiszta fajoktól eltérően gyorsan növekszik és szép tömör formát hoz létre.

Teleltetés

Az első egy-két évben a kertbe ültetett fiatal háromerű juhart télen alaposan meg kell öntözni. Ősszel ne tápoldatozza a fát. Ha már meghonosodott, akkor mutatja meg a legszebb őszi színeit, ha hagyjuk, hogy ősszel egy kissé kiszáradjon.

A fiatal fákat a nyulak és az őzek megrághatják, ezért egy vaskos fémszövetből készült védőburkolat megóvhatja őket a tél folyamán.

A hideg régiókban a cserepes fákat télire egy védett, de fűtetlen helyre, például fészerbe vagy garázsba kell vinni. A cserepet egyébként a pereméig a földbe is beáshatja, és a gyökérzónát pedig egy vastag réteg mulccsal takarhatja le.

Gyakori kártevők és növénybetegségek

A háromerű juhar viszonylag problémamentes fa, de hajlamos lehet néhány olyan kártevőre és betegségre, amelyek a juharok egész csoportját érintik. A verticilliumos hervadás egy olyan gombás megbetegedés, amely a fa érrendszerének elhalását okozza, ezért könnyen életveszélyes problémává válhat. Az enyhébb fertőzés általában megállítható az érintett ágak levágásával, de a súlyos fertőzés az egész fa eltávolítását teheti szükségessé. A háromerű juhar különféle gombás levélfoltossággal járó betegségekre is hajlamos lehet, bár ezek ritkán válnak súlyossá.

A háromerű juhar gyakori problémái

A háromerű juhar esetében a termesztési problémák ritkák, de a nagy havazással sújtott régiókban előfordulhat, hogy az ágak letörnek a hó súlya alatt. Fiatal fák esetében minden hóesés után érdemes lerázni a havat, hogy megvédjük a növényt a károsodástól.

Más juharfákhoz hasonlóan a lúgos talajon termesztett háromerű juharban is kialakulhat klorózis, amelynek következtében a levelek halványzölddé válnak, és sötétebb lesz az erezetük. Ennek az az oka, hogy a fa képtelen felvenni a tápanyagokat. A talaj feljavításával vagy speciális műtrágya használatával csökkenthető a pH-érték, hogy a fa számára szükséges savanyú talaj jöjjön létre.

GYIK

Hogyan használható ez a fa a kertben?

A háromerű juhar az egyik legsokoldalúbban felhasználható Acer fajta. Kiváló díszfa, ha hagyjuk, hogy természetes, többtörzsű, szétterülő növekedési habitusa szerint nőjön, de könnyen nevelhető egytörzsű, kis árnyékoló faként vagy utcai faként is. Akár cserépben is nevelhető (ez esetben sűrűbben kell metszeni), hogy bonsai egyedként funkcionáljon. Érdekes kéregszerkezete és színe télen is igencsak vonzóvá teszi ezt a fát, bár ez a fajta  sajátos tulajdonságainak köszönhetően az év minden évszakában érdekes és szemet gyönyörködtető.

Miért hívják ezt a fát „háromerű” juharnak?

A növény hétköznapi elnevezése a levelek három csúcsos, nagyjából háromszög alakú csücskéből eredő erekből adódik.

Mennyi ideig él egy háromerű juhar?

Mint sok lassan növő fa, a háromerű juhar is meglehetősen hosszú életű, ha hűvösebb vidékeken nevelik, ahol megbízható téli nyugalmi állapotot élvezhet. Nem ritka a 100 éves vagy annál is hosszabb életkort él megélő fa. Melegebb éghajlaton azonban ez a fajta kevésbé lesz hosszú életű. A meleg trópusi éghajlaton termesztett konténeres bonsai növények például csak néhány évig élnek.

Forrás: https://www.thespruce.com/growing-trident-maple-trees-5094177

Vakond a kertben: védekezzen humánusan és hatékonyan!

2025. május 15. 16:10

A vakond, bár első pillantásra ártalmatlannak tűnhet, komoly kihívást jelenthet a gondosan karbantartott kertek tulajdonosai számára. Fontos tudni, hogy ez az apró, föld alatt élő állat nem véletlenül választja éppen az ön kertjét életteréül.

A menta ereje: termesztés, felhasználás, gyógyhatás

2025. május 15. 13:10

A menta igazi kincs a kertben és a balkonládában: illatos, dekoratív, és mindig kéznél van, ha frissítő teára vagy emésztést segítő főzetre van szüksége.

A korosabb növények előnyei a kertben

2025. május 15. 05:40

Miért érdemes értékelnie és megbecsülnie a kert idősebb lakóit? Összegyűjtöttem pár gondolatot arról, hogy melyek a korosabb növények előnye.

Paradicsom a magaságyásban: mit ültessünk mellé?

2025. május 14. 11:10

Vannak növények, amelyek illóolajaikkal vagy gyökérváladékaikkal távol tartják a káros rovarokat. Ezeket érdemes a paradicsomtövek közvetlen közelébe, sávosan vagy szegélybe ültetni, így természetes védőzónát képeznek a magaságyásban. 

Hogyan gondozzuk az árvácskákat télen?

2023. január 13. 13:36

Kevés szemet gyönyörködtetőbb virág van télen az árvácskánál, amely a kopár ablakpárkányokat, tereket vagy út menti virágágyásokat élettelivé varázsolja a hideg hónapokban.

Hogyan szaporítsunk magról galagonyát?

2022. november 13. 07:34

A Galagonya egy rendkívül mutatós, vadregényes hangulatot árasztó tövises cserje, vagy kis fa, amelynek szemet gyönyörködtető piros termését a népgyógyászat előszeretettel alkalmazza a szív erejének javítására.

Hogyan termesszünk gyöngyhagymát?

2023. március 16. 08:41

Ha bőséges kerti termésre vágyik az ember, akkor ritkán gondolkodik el azon a mondáson, miszerint „minél kisebb, annál jobb”. Pedig ez attól függ, hogy mit takarítunk be.

Útmutató a fák és a cserjék őszi metszéséhez

2022. november 12. 07:34

Az ősz tökéletes évszak a metszésre!