30℃ 15℃
május 3. Tímea, Irma, Jakab, Fülöp
Házikert

Díszfüvek ápolása tavasszal

Agrofórum Online

A díszfüvek ideje is hamarosan eljön, hiszen március és május között van a tavaszi díszfűápolási időszak és kezdődhet a tőosztással való szaporítás is.

Őszinte leszek: mióta az ország azon részén élünk és gazdálkodunk, ahol idén még nem is esett csapadék és ez majdnem teljesen normálisnak is mondható, azóta nagy rajongója vagyok a szárazságtűrő díszfűféléknek. Ugyanígy a vízpartimitátor fűfélék és a többi sziklakertektől a szoliter növényként is alkalmas fűfélékig, ez egy igen sokszínű növénycsoport.

Ősszel vagy tavasszal vágjuk vissza?

Egy időben nagy divat volt a díszfüveket ősszel visszavágni. Főleg azok a kertészek, hobbikertészek vágják vissza ősszel, akik a tökéletesen ápolt, szinte „szőnyegrojt fésülő” kertészkedés hívei. Bevallom, sokáig én is így voltam vele, mert ráadásul az élt a tudásom között, hogy a nem visszavágás miatt megáll a víz a tő közepén és kifagy a fűcsomóm.

Aztán a fenntarthatóbb és kicsit vadabb kertek és kertépítészet kezdett érdekelni és ezekben a kerttípusokban egyáltalán nem divat a visszavágás és egyik évben kipróbáltam és bármilyen meglepő: kevesebb fagyási károm volt a díszfüvekben, ha nem vágtam vissza.

A nagy levéltömegű fajok, mint például a pampafű, viszont kötözést igényelnek, hogy a téli csapadék a közepébe ne tudjon megállni és megfagyni. Ilyenkor a nagy leveleket összekötjük, mintegy kévébe, kéveformába és csak tavasszal vágjuk vissza.

A visszavágás mindig a nyugalmi időszakban történjen és 7-10 cm magasságot hagyjuk a tőtől felfelé. Ilyenkor már az új hajtások, levelek sokasága lehet a száraz levelek között, főleg ha elkésünk a visszametszéssel.

Tőosztás: ahogyan a fűféléket szaporítjuk

A nem gyöktörzses, hanem csomókban növekedő fűféléket tőosztással könnyen szaporíthatunk. Mivel ezernyi gyökérrel rendelkező növénykéből áll egy ilyen csomó, így onnantól, hogy a talaj kiolvad és lehet ásni, már tudjuk szaporítani is a fűféléket. Ásóval vághatjuk több részre és már ültethető is el új helyre.

Minél öregebb egy fűcsomó, annál jobban öregszik el a középső része is. Ezeket a középső részeket nyugodtan a komposztba teheted, a fiatalabb részeket meg kedvedre ültetheted.

Öntözés, nemcsak tőosztás után

Főleg most, hogy nagy az aszály és a téli csapadék is szinte komplett országrészekben hiányzik, adott is a kérdés: mikor és hogyan öntözzük.

A tőosztás után értelemszerűen szükség van az aktív öntözésre, mert ez segíti a begyökereződést.

Emellett azt is figyeljük viszont, hogy délelőtt érdemes öntözni, mert még az éjjeli fagyok ugyanúgy gondot okozhatnak, mint ha télen megállna a tő közepén a csapadék.

Anyósnyelv szaporítása: tőosztás vagy levéldugvány?

2025. május 2. 11:10

Kevés fénnyel is beéri, és a levegőt is tisztítja – mutatjuk, hogyan gondozza és szaporítsa sikerrel az anyósnyelvet!

Színes balkon: 5 lenyűgöző virágzó növény az erkélyre

2025. május 1. 11:10

Napos vagy árnyékos az erkélyed? Mutatunk öt gyönyörű, virágzó növényt, amelyek biztosan feldobják a balkon hangulatát.

Árnyékos ékkő: a rododendron helyes nevelése

2025. április 30. 13:10

A rododendron nemcsak látványos virágaival hódít, de hosszú életű, igénytelen díszcserje is – mutatjuk, hogyan gondozza sikeresen!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

5 díszfű, ami kis kertben is pompás: varázsoljunk tágas hatást!

2025. március 3. 11:10

Legyen szó modern vagy természetközeli kertről, ezek a díszfüvek garantáltan különleges hangulatot varázsolnak a rendelkezésre álló térbe.

Őszi díszfüvek

2021. november 2. 10:57

Ősszel a színes lombok mellett a díszfüvek is értékes díszei lehetnek a kertünknek. Nézzünk is pár kedvelt díszfűfélét, amit megéri ültetni.