Házikert

Évelők felkészítése a télre

Agrofórum Online

Elkezdődött az évnek az a szakasza, amikor a növényeink elkezdenek felkészülni a télre. Egyre több a sárguló levél, a hagymások, gumósok elkezdenek visszahúzódni, kezdődik az őszi hagymaültetési időszak, egyeseket pedig pont ilyenkor kell kiszedni.

A kertben az évelők olyan növények, melyek ugyanúgy igénylik azt az ápolási munkát, mint bármelyik másik növény. Nagy hiba azt gondolni, hogy egy évelőre nem kell odafigyelni, azért évelő, hogy fenntartási teendők nélkül csak úgy ellegyen.

Nehéz éven vagyunk túl

Az évelők esetében is azt lehet mondani, hogy nehéz éven vagyunk túl. A nagy szárazság az évelőágyásokat is megtépázta, ahol nem tudtunk rendszeresen öntözni, és ilyenkor az őszbe és télbe menetel is rizikósabb.

A télállósághoz az évelőknek is az kell, hogy maga a tő életerős legyen és fel tudjon készülni a növény a télre. Ha a gyökerek a szárazság miatt elkezdtek tönkremenni, akkor bizony az kihat a télállóságra. Ha még most nekiállunk egy utolsó tápanyagpótlásnak és öntözésnek, akkor a növények sem hiánytünetekkel mennek majd bele a télbe.

Lehet az évelőket ilyenkor tápanyagozni?

A leginkább bevett szokás az, hogy nem ajánlják azért, hogy a növények ne őszre induljanak be. De ha egész évben elhanyagoltuk őket, akkor a tápanyagok pótlásának kihagyásával a következő évi kihajtást is veszélyeztetjük. Akkor járunk el a legjobban, ha hosszúhatású komplexeket választunk, mert így a téli csapadékkal is oldódik be a talajba, de a kora tavaszi kihajtásnál is ott lesz pufferként egy kis plusz tápanyag.

Ez lehet 3, de akár 6-hónapos műtrágya is, hiszen itt más szemlélettel dolgozhatunk, mint egy zöldségeskertben.

Az évelő őszirózsa csodálatos virágokkal díszíti kertünket

Visszavágjuk az évelőágyásban az elszáradt hajtásokat?

Sok éven keresztül minden évben visszavágtam az elszáradt hajtásokat, és az lett a tapasztalatom, hogy így télen nem csak kopár volt a kert, de valahogy a télállóság sem volt az elvárt. Takarni is kellett az érzékenyebbeket a levágás után, és jobban ki is száradt az ágyás.

Majd egyik évben pont a kölyökkutyáink miatt úgy döntöttem, hogy térhatárolónak a kis buksiknak kell az, ha látják, hogy „Enyém” és nem vágtam vissza semmit. (Bár pár kifeküdt növény így is lett…) Abban az évben gyakorlatilag minden évelő szépen áttelelt és az ágyásban is szemlátomást több harmat, pára tudott megragadni, ami miatt nem is száradt ki annyira. Így azóta már nem vágom vissza az ágyásokat, csak tavasszal, amikor már jönnek az új hajtások.

Így térben sem lesz kopár a kert, van búvóhely a madaraknak, rovaroknak, és másik nagy főnyereményünk az lett, hogy kora tavasszal máris munkába lendültek az áttelelt katicabogarak, így a levéltetvekkel is kevesebb probléma volt.

Amit ilyenkor ültetünk

Augusztustól egészen a korai fagyokig rendre van mit ültetni is az évelőágyásokba. Ilyenkor kezdem előkészíteni a talajt a majd szeptemberben ültetendő őszi hagymásoknak, mint a tulipán, jácint, nárcisz, krókusz.

Az évelőágyásba nekem beleférnek az évelő fűszernövények is, melyeket szintén augusztus magasságában kezdek el ültetni: zsályafélék, metélőhagymák, kínai metélőhagyma, évelő majoranna és rozmaring is kerül az ágyásokba. Részben növényvédelmi és növénytársítási okból, részben a szépségük miatt.

Túl sok a levél, kevés a füge? – így alakítsa a koronát nyáron!

2025. július 13. 13:10

A túlburjánzó fügelomb nyáron a termést is visszavetheti – mutatjuk, hogyan érdemes alakítani a koronát a jobb hozamért.

Nyári metszés – a júliusi kert karbantartása

2025. július 13. 08:10

A nyári metszés nemcsak esztétikai kérdés – segíti a növények egészségét, terméshozamát és ellenálló képességét is a forróságban.

Sövénynyírás, ahogy a profik csinálják

2025. július 10. 08:10

Szeretné, hogy sövénye rendezett és egészséges maradjon? Megmutatjuk az ideális időpontot, technikát és eszközöket is!

Leander ápolása júliusban – tippek a bőséges virágzáshoz

2025. július 9. 08:10

A leander júliusban virágzik a legszebben – de ehhez vízre, tápanyagra és figyelmes gondozásra is szüksége van.

Természetes karácsonyfadíszek, akár ehető formában!

2022. december 18. 09:36

Giccses díszekkel teli a karácsony, vagy inkább a természetes díszeket kedveljük? Mi a kettő közötti egészséges harmóniára törekszünk, így sok, akár ehető kincs is kerül a dekorációba.

Így gondozzuk a gyepet, hogy szép legyen!

2023. április 23. 15:37

Nézzük sorra, mit kell tennünk azért, hogy idén végre ne a szomszéd fűje legyen zöldebb!

Mitől kék a hortenzia? Hasznos tudnivalók

2022. augusztus 11. 05:36

A hortenzia a hűvösebb kertek növénye, főleg az északi oldalak, az árnyékos kertek az ideális otthonok számukra. Emellett a talajban is kicsit válogatósak, inkább a savanyú talajokat kedvelik.

Kertészt kapájáról

2018. április 27. 08:40

A veteményeskertünkben nevelt növények gondozásához körültekintően kell megválasztanunk sok évig szolgáló munkatársainkat, a szerszámainkat.