Házikert

Földimogyoró termeszthető házikertben?

Agrofórum Online

Változik a klíma és egyre izgalmasabb lesz új növényfajok termesztésével kísérletezni itthon is. Láttunk már saját szemünkkel hazai kiviültetvényt, van fóliában nevelt citromültetvény, de szabadföldön szántóföldi kultúraként földimandula is. A földimogyoró termesztése reális lehet?

A földimogyoró kedvelt csemege az egész világon, mégis hazánkban nagyon kevesen foglalkoznak vele, pedig itthon is megteremhetne. Hogy az egész témát átlássuk, nézzük sorra, milyen igényei is vannak a földimogyorónak?

A földimogyoró igényei

A földimogyoró melegigényes faj. Azt mondják, hogy ahol a burgonya megterem, ott lehet földimogyorót is termeszteni. 12 Celsius-fok alatt nincs terméskötődés, ami az egyik sarkalatos pontja a termesztésnek.

Másik fontos ismérve, hogy a vízhiányra nagyon érzékeny, így folyamatos és rendszeres öntözést igényel a terméskötődéshez.

A jó terméshez még az átlagos 14 órás fénymennyiség is szükséges. Akár hobbikertben, akár nagyobb területen termesztenénk, így mindig napos helyet válasszunk számára, hogy fényigényét kiszolgálhassuk.

Talajigényben válogatós: vagy a tápanyagdús homoktalajok a kiválóak számára, melyben a tápanyagdús lesz a feladat, hogy igényeit kiszolgáljuk, vagy a jó vízáteresztő, meszes vályogtalajokat ajánlják hozzá.

Mindig a napos helyet válasszuk a földimogyoró termesztéséhez

Hogyan vetjük és neveljük?

Vetése a babhoz hasonló. Akkor kell vetni, amikor a talaj felső 10-15 cm-es rétege már tartósan eléri a 15 Celsius-fokos hőmérsékletet. Hazai viszonylatban a vetésére az április-május az optimális.

Érdekessége, hogy a tapasztalatok alapján a magtokkal együtt vetett földimogyorónál jobbak a kelési arányok, mint a tisztított magvaknál. A sor- és tőtáv: 40×40 cm, és 5-6 cm mélységbe vessünk.

A kelés után viszonylag gyorsan sűrű lombozattal hálálja meg a gondoskodást és elkezdenek nyílni a pillangós virágok. Ekkor megkezdhetjük a bakhátas feltöltögetést, akárcsak a burgonyánál.

A virágok megtermékenyülése után a magtartó nyél a talajba fúródik és ott kezd el a termés kialakulni. A felkupacolásnak ezért van értelme, mert ott mindig friss, finom szemcséjű talaj lesz, amiben könnyebb a termések fejlődése is.

Az első termések októberre érnek be, ekkor szedjük fel. Felszedése itt is a burgonyáéhoz hasonló. Óvatosan ásóval nyúljunk a növény alá és húzzuk fel az egész növényt, hogy a termések ne szakadjanak bele a talajba.

Betárolni száraz helyen kell, jól szellőző zsákokban, ahol a rágcsálóktól is meg tudjuk védeni.

Dieffenbachia gondozása: így marad egészséges a buzogányvirág

2025. május 16. 13:10

A Dieffenbachia a Dél-Amerikai vidékekről származó, feltűnő megjelenésű szobanövény, amely leginkább nagyméretű, mintázott leveleivel hívja fel magára a figyelmet.

Vakond a kertben: védekezzen humánusan és hatékonyan!

2025. május 15. 16:10

A vakond, bár első pillantásra ártalmatlannak tűnhet, komoly kihívást jelenthet a gondosan karbantartott kertek tulajdonosai számára. Fontos tudni, hogy ez az apró, föld alatt élő állat nem véletlenül választja éppen az ön kertjét életteréül.

A menta ereje: termesztés, felhasználás, gyógyhatás

2025. május 15. 13:10

A menta igazi kincs a kertben és a balkonládában: illatos, dekoratív, és mindig kéznél van, ha frissítő teára vagy emésztést segítő főzetre van szüksége.

A korosabb növények előnyei a kertben

2025. május 15. 05:40

Miért érdemes értékelnie és megbecsülnie a kert idősebb lakóit? Összegyűjtöttem pár gondolatot arról, hogy melyek a korosabb növények előnye.

Mitől lett foltos a borostyán levele?

2019. november 22. 04:37

Á. Edit kérdése: A temetőben a sírokra futtatott borostyán levelein foltosodás jelentkezett. Mi károsíthatja a borostyánt?

Hogyan védekezhetek az uborka betegségei ellen?

2023. július 1. 11:37

Házikertemben Roma F1, már termő uborkám levélbetegségének meghatározásában kérem a segítségüket. Több, mint egy hete észleltem a levelein apró, helyenként már nagyobb lyukszerű, világos foltokat. Atka kártételére gondoltam, és egy hete megpermeteztem Nissuron atkaölővel. A helyzet azóta sem javult, sok levél elszáradt, illetve fonnyad. Hogyan védekezhetek ellene?

A közelmúltban adták át hazánk legkorszerűbb agrometeorológiai mérőhelyét

2019. július 28. 10:37

A hagyományos mérési program mellett Magyarországon egyedülálló, agrometeorológiai célú távérzékelési megfigyelések is jellemzik a mérőhelyeket.

 Az öntözésre most nagyobb szükség van, mint valaha

2019. április 15. 07:51

Ismét bizonyítja a természet azt a 80-as évek második fele óta ismert jelenséget, hogy bár a csapadék éves mennyisége az évjáratok között átlagban nem változik jelentősen, – a periódikusan visszatérő, hosszú éves szélsőségességet is betudva – azonban az időbeli, térbeli eloszlása igen jelentősen megváltozott. Ezt látjuk ma is.