Házikert

Fügefa termesztése dugványról

Agrofórum Online

Az alábbiakban bemutatjuk a fügefa dugványozásának minden csínját-bínját. A könnyen követhető, szakértői tanácsokkal, bombabiztos módszerekkel és a legfontosabb eszközökkel tarkított útmutatónk segítségével Ön is sikerrel járhat.

Végigkísérjük az egész folyamaton, így nem lesz hibalehetőség, a fügefája csodásan ki fog zöldellni és végül terméssel ajándékozza meg a fáradozását. Lássuk, mit kell tudnia az első körben!

A fügefa dugványozása

  • Az első lépés mindig a fügefadugványok levágása. Erre a téli időszak a legalkalmasabb, vagy amikor a fa nyugalmi állapotban van. Ilyenkor tudunk keményfa dugványokat levágni, amelyek nagyobb valószínűséggel fognak sikeresen meggyökeresedni (és nem igényelnek extra vizet), mint a puhafa dugványok.
  • Amikor kiválasztjuk a saját fügefánkról levágandó ágakat, azok méretére vagy formájára nincsenek szigorú szabályok. A siker kulcsa a megfelelő talajnedvesség és az optimális gyökeresedési környezet fenntartásában rejlik. Az egy-két éves ágrészek a legjobbak, érdemes legalább ujjnyi vastag példányokat választani, amelyeken a lehető legtöbb a nódusz (csomópont).
  • Ha a keményfa dugványokat nem közvetlenül a metszés után gyökereztetjük, fontos, hogy megfelelően tároljuk őket, hogy megakadályozza a kiszáradást, amíg készen nem állnak a kinti gyökereztetésre. Megfelelő tárolás mellett sikerült már olyan dugványokat is meggyökereztetni, amelyeket egy évvel korábban szedtek, de rendre meggyökeresednek a 4-6 hónappal korábban szedett saját dugványok is. Miután szinte minden tárolási módszert kipróbáltunk, azt javasoljuk, hogy 2 réteg műanyag fóliába csavarva tároljuk őket a hűtőszekrény alsó fiókjában.

A gyökereztetéshez szükséges anyagok:

  • Metszőolló: A dugvány aljának megmetszéséhez és bemetszéséhez.
  • Gyökereztető hormon: A gyökereztető hormon használata nagyon ajánlott, mivel segíthet az erős gyökérzet kialakításában, azt megelőzően, hogy túl sok levél alakulna ki a gyökérzet rovására.
  • Fólia: A dugványok becsomagolásához a nedvesség megőrzése érdekében.
  • Termőföldkeverék: Jó vízelvezetésű talajkeverék olyan anyagokkal, mint a forgácsolt kéreg, perlit, vermikulit, pro-mix, kókuszrost, tőzegmoha, vagy akár gilisztatrágya és komposzt.
  • Fás cserepek (10 cm x 20 cm): A közvetlen ültetéshez.
  • Ültetőcímkék: A dugványok felcímkézéséhez.
  • Zárható tasakok: A Fig Pop módszerhez.
  • Gumigyűrűk: A zacskók lezárásához a Fig Pop módszerhez.
  • Termesztőfények vagy fűtőszőnyegek (opcionális): A fügedugványok gyökereztetéséhez ideális 25 Celsius-fokos hőmérséklet fenntartásához és a fügedugványok beltéri növekedésének elősegítéséhez.
  • Műtrágya: Hígított, jól kiegyensúlyozott 10-10-10-es műtrágya, amely támogatja a fügedugványok növekedését és egészségét a fejlődésük során.

A fügedugványok gyökereztetése

A legfontosabb tanácsok a fügedugványok gyökereztetéséhez, hogy garantált legyen a siker:

Talajnedvesség

A kudarc leggyakoribb oka a talaj túlzott nedvessége. Ezért a jó vízelvezetést biztosító ültetőközeg kritikus fontosságú. Kevesebb vizet tart meg, ami megnehezíti a túlöntözést. A talajnedvesség szabályozása elengedhetetlenül fontos.

Íme egy biztos módszer:

  • Használjon mérleget.
  • Mérje le a gyökereztető közeget, hogy pontosan tudja, mennyi a súlya vízzel és víz nélkül – ez segít meghatározni, hogy mikor és mennyi vízre van szükség.
  • Általában 4 vagy 5:1 arányú talaj-víz arányt kell elérni.

A fügefák szaporításához szükséges 25 °C-os hőmérséklet kritikus fontosságú. Ez az optimális anyagcsere-hőmérséklet a fügefák számára. Mi is jól érezzük magunkat a saját 36,5 °C-os hőmérsékletünkön, és a testünk a homeosztázis révén keményen megdolgozik azon, hogy ezt a hőmérsékletet vacogás vagy izzadás révén fenntartsa.

A fügefák erre nem képesek, de mi mesterségesen befolyásolhatjuk a hőmérsékletet termesztőfények, fűtőszőnyegek, fűtőtestek vagy üvegházak segítségével.

Ha a gyökereztetési környezet nem éri el a legalább 21 °C-os hőmérsékletet, érdemes várni, amíg megfelelőbbek lesznek a körülmények. Ha 26 °C-nál melegebb van, megnő az esélye a túlzott nedvességből eredő rothadásnak, ami végül kudarcot eredményez.

További javaslat: Használjon üvegházakat, CO2-generátorokat és fermentációs módszereket, hogy növelje a CO2-szintet a gyökereztető környezetében, ami exponenciálisan növeli a növekedési potenciált.

Gyökereztető hormon használata

Bár nem kötelező, a gyökereztető hormon használata növeli a gyökeresedés esélyét. Az ültetés előtt egyszerűen mártsa a dugvány alsó végét a hormonba.

A fügedugványok elültetése

A dugvány elültetésekor ügyeljünk arra, hogy a dugványt a megfelelő oldalával felfelé ültessük el, és ne fejjel lefelé. Ha mégis fejjel lefelé ültettük el a dugványt, ne bosszankodjunk. A hajtás lefelé fog elindulni, de végül felfelé, a fény felé veszi az irányt.

Ne vágjuk félbe a hosszú dugványokat. Minél nagyobb a dugvány, annál könnyebben és gyorsabban fog beérni a fügefa a gyökereztetési folyamat megkezdése után.

Termesztőfények

Szerezzünk be jó minőségű növekedési lámpákat. Vagy végezzük a gyökereztetést a szabadban 2-3 órányi közvetlen napfényben, a fennmaradó napfényt pedig világos, közvetett fénnyel pótoljuk. A túl sok közvetlen fény túl gyorsan kiszáríthatja a dugványokat, de ahogy egyre jobban megerősödnek, nyugodtan áthelyezhetjük őket egy naposabb helyre.

Műtrágya a fügedugványok számára

Az erősen hígított műtrágya mindenképpen ajánlott, és egyes esetekben a gyökeresedési folyamat elején szükséges a használata. Különösen akkor, ha látjuk, hogy az új hajtások fakóvá válnak. A nem hígított műtrágya alkalmazása megégetheti az apró és érzékeny gyökereket, ami megölheti a fügefa dugványt.

Legyünk türelmesek

A dugványok megzavarása katasztrófához vezethet. Jobb, ha „beállítjuk a helyére és elfelejtjük”. Ha már van némi tapasztalatunk, körülbelül 70%-os sikerre számíthatunk. Ez a szám lényegesen alacsonyabb lehet, ha ez az első fügefa-szaporításunk, ezért ajánlott minél több olcsó fát beszerezni, hogy néhány próbát végezhessünk ezzel a módszerrel.

Célszerű legalább két vagy több dugványt beszerezni, mivel ez biztosíthatja az esélyünket egy adott fügefajta sikeres szaporítására.

Fügedugványok földbe gyökereztetése

Az „Old Italian Man Way” a fügefák szaporításának hagyományos módszere: ennek során a dugványokat közvetlenül a földbe gyökereztetjük. Ezt a technikát már sok éve alkalmazzák. A folyamata egyszerű: csak le kell vágni a fáról az ágakat, keresni kell nekik egy megfelelő helyet az udvarban, és a földbe szúrni.

Bár első blikkre azt hihetnénk, hogy ebből így sosem lesz fügefa, a módszer az egyszerűsége ellenére tökéletesen működik. A legjobb, ha a tél levonulta után vesszük a dugványokat, és ezeket közvetlenül az utolsó fagy után ültetjük el.

A módszer használatához kövessük az alábbi lépéseket:

  • Készítsük elő a dugványokat: A nedvesség megőrzése érdekében használjunk fóliát a dugvány tetejére. A gyökeresedés további elősegítése érdekében a dugvány egyes pontjain karcoljuk meg a kérget, és tegyük szabaddá a kambiumot.
  • Ültessük el a dugványokat: A jobb eredmények érdekében fontoljuk meg, hogy a dugványokat vízszintesen ültessük egy árokba, mivel ez több pontot biztosít a gyökérképződéshez. Ássunk egy árkot a földbe, és helyezzük bele a dugványt, majd enyhén fedjük be földdel. A rügyek gond nélkül ki fognak bújni a talajon keresztül. Címkézzük fel a dugványokat, hogy nyomon követhessük a fejlődésüket.
  • Tartsuk szemmel a fejlődési folyamatot, amíg a dugványokat a talajban meghonosodnak. Néhány héten belül látni fogjuk, hogy a dugványokból új hajtások nőnek ki. Ez általában azt jelenti, hogy a gyökérnövekedés már megtörtént. A siker esélyeinek növelése érdekében fontoljuk meg, hogy a füge dugványokat árnyékolóval takarjuk le, hogy a körülmények kedvezőbbek és enyhébbek legyenek. Amint meggyökeresedtek, leveheti őket.
  • Készíthetünk egy magaságyást vagy egy jól vízelvezető ágyást is, módosított talajjal, hogy elősegítsünk a talaj megfelelő nedvességtartalmának fenntartását, és megkönnyítsük a későbbi kiásást az átültetéshez.

Lehet-e vízben gyökereztetni a fügedugványokat?

Igen, a fügedugványokat vízben is gyökereztethetjük, de nem biztos, hogy a legjobb eredményt fogjuk így elérni. Amikor a gyökerek elérik a körülbelül a 2-3 centiméteres hosszúságot, át kell ültetni a dugványt, hogy elkerüljük a törékeny gyökerek sérülését.

A fügedugványok vízben történő gyökereztetése a fügefák szaporításának alternatív módszere. Bár egyszerűnek tűnő megközelítésnek tűnhet, általában kevésbé tekinthető hatékonynak más módszerekhez.

(Forrás: Figboss)

Így javíthatjuk télen a szobanövényeink védekező képességét

2025. január 15. 07:10

Már egészen egyszerű eszközökkel növelhetjük ellenálló képességüket a betegségekkel és stresszhatásokkal szemben.

Csigák télen a kertünkben? Igen, lehetséges!

2025. január 13. 14:40

A növényevő csigák, például a meztelencsigák kárt tehetnek a zöldségekben, virágokban és egyéb haszonnövényekben.

Klívia: így ápoljuk a gazdag virágzásért!

2025. január 13. 11:10

A klívia kedvelt növény, hiszen a panellakások száraz téli levegőjétől kezdve a családi házak párásabb és hűvösebb helyiségében is tartható.

Hagymások a lakásban? - Így virágoztassunk beltérben jácintot!

2025. január 13. 05:40

A jácint virágoztatása talán a legegyszerűbb a hagymások közül lakásban. Nézzük, hogyan valósítható meg!

Mire ügyeljünk a muskátli dugványozása során?

2024. szeptember 9. 12:10

Miként dugványozzam megfelelően a muskátlit? Mire figyeljek a művelet során?

Hogyan dugványozzam a muskátlit?

2023. szeptember 13. 04:37

Hogyan dugványozzam a muskátlit? Mire ügyeljek? Válaszukat előre is köszönöm!

Érdemes megpróbálni magról szaporítani a sztéviát?

2024. november 29. 04:40

Van egy stevia növényem a lakásban, magokat is képez. Érdemes próbálkozni magjai vetésével? Szaporítani szeretném, hogy tavaszra legyen kiültethető palántaméretű növényem.

Mikor és hogyan szaporítható a levendula?

2024. február 6. 04:39

Szeretném majd a levendulát szaporítani a kertben. Ezt hogyan tehetem meg? Mikor van a szaporítás ideális ideje?