Játszótereknél már a kertészek körében is ismert tény, hogy megvan a szabálya a növénytelepítésnek. De a gyerekszobákról és kisgyermekes lakásokról ritkán esik szó. Nézzük sorra, melyek azok a gyakori mérgező szobanövények, melyeket gyerekszobába véletlenül se tegyünk!
Bár a gyermekek nem butusok, de rettentően kíváncsiak és játékosak, ezért erre fokozottan oda kell figyelni növényválasztás szempontjából. Ahogyan a kertbe sem ültetünk termős tiszafát (mert az egész növény mérgező az arilluszos magköpeny kivételével), addig sok olyan szobanövény is van, mely szintén hívogató, allergén vagy konkrétan mérgező.
Diffenbachia a legismertebb
Talán ha listát kéne írni, az első helyen az üldözött növény áll, a diffenbachia. Igen mérgező, így elég egy fél levelet belőle “megenni” véletlen, és komoly gondokat okoz.
De ezen kívül rengeteg olyan allergén is van, ami hasmenést okoz vagy erőteljes kiütéseket.
Sokan nem tudják, de az agavék is ilyenek, ráadásul sokszor keverik is az Aloe verákkal, így nem árt tisztában lenni, hogy melyik növényünk van otthon.
Ugyanezen a listán szerepelnek a Sansaveriák és a dracénák is, a fikuszok, a filodendronok is.
Ami sokakat meglep
Nagyon divatos növények is vannak a listán, mint a kroton, a legénypálma, a majomkenyérfa, a klívia, de még a flamingóvirág is a mérgező szobanövények közé sorolható.

Télen kedvelt mérgező szobanövények
Természetesen a lista hosszú, és még mielőtt gyerekes családba vinnénk mikulásvirágot és kutyatejféléket, akkor itt is megálljt kellene parancsoljunk, mert erősen allergének a tejnedv miatt.
De akkor melyek a jó szobanövények?
Végigolvasva a listát szerintem sokan felhördülnek – és még nem is mindent soroltam fel -, hogy akkor ezek után üljünk az üres szobában? A kérdés jogos!
Azt kell minden növényvásárlásnál mérlegelni, hogy ahogyan a kertre is írhatnánk ilyen listát, úgy a szobanövényekre is. A méreganyagok és allergén anyagok a legtöbb növényben jelen vannak, csak a dózis nem mindegy. Vannak olyan kertészek, mint például én is, hogy nyugodtan kesztyű nélkül vághatok le bármit a tejnedves szobai fikuszról, nem lesz semmi bajom tőle. De egyes emberek olyan viszketéses foltokat szereznek tőle, hogy kenhetik mindennel a lemosás után is.
Tehát az egyéni érzékenység kérdése is fontos.
Amit meg kellene jegyezni inkább az, hogy:
- Tanítsuk meg a gyermekeket arra, hogy mely növényeket szabad fogdosni és melyeket nem!
- A veszélyeseket tegyük olyan polcra, ahol nem érik el a kicsik!
- Ne legyenek színes bogyósok, vagy étellel összekeverhető termésűek!
- Figyeljük meg az egyéni érzékenységeket (és ez kertnél is igaz)!
Kiemelt kép: Pixabay