Házikert

Gyepjavítás ősszel 

Agrofórum Online

Az ősz a legalkalmasabb időszak arra, hogy a gyepünket feljavítsuk vagy épp új gyepszőnyeget fektessünk az előre eltervezett területekre. A talajhőmérséklet ilyenkor a legkedvezőbb és az évszak kellemesen csapadékos is ahhoz, hogy a frissen vetett fűmagok szépen kicsírázzanak.

Sokaknak okoz problémát, hogy a kora tavasszal (vagyis április-május előtt) elvetett fűmag nem csírázik ki egyenletesen. Ez sokszor azért is lehet, mert a talajhőmérséklet nem emelkedik 10 °C fölé, ez pedig azt eredményezi, hogy a magok egyáltalán nem csíráznak ki.

Nyáron szintén nem ideális füvesíteni a csekély csapadékmennyiség és a nagy forróság miatt, az ősz azonban tökéletes erre a célra, amikor is minden „követelmény” adott, ráadásul ebben az időszakban – az esőzések miatt – valószínűleg kevesebbet járunk a kertben, mint nyáron, így nem fenyeget az a veszély, hogy a fáradságos munkával elindított gyepünk első zsenge képviselőit letapossuk.

Most azonban lássuk, miként javíthatjuk fel a hézagos gyepünket, hogy tavaszra újra teljes pompájában zöldellhessen!

1. lépés: Gyepszellőztetés + a moha eltávolítása

Ha a kertünkben homokos és savanyú a talaj, és viszonylag sok fánk van, akkor valószínűleg meg kell küzdenünk a mohák terjeszkedésével. A szeptember ideális időszak arra, hogy gereblyével vagy gyepszellőztetővel szépen eltávolítsuk a mohaszőnyegeket és ezáltal a talajunk egy kis lélegzethez jusson, mielőtt elvetjük a füvet.

A gyepszőnyeg szellőztetése megszabadítja a gyepet az elhalt növényi részektől, ezáltal kedvező életteret teremtünk a frissen kibújó fűszálaknak. Ez a réteg, ha nem távolítjuk el, egyre vastagabbá válik és megakadályozza, hogy a nedvesség gyökerekhez jusson és gátolja a növekedést. Ha nincs gyepszellőztetőnk, gereblyével is el lehet távolítani ezt a réteget és a megtelepedett mohát, de hosszútávon érdemesebb beruházni egy kézi vagy elektromos gépbe. 

2. lépés. A gyep levegőztetése
A fű nagyon betömörödhet, különösen ott, ahol egész nyáron járkálnak rajta. Ha van olyan terület, amelyet a többinél nagyobb terhelés ér, és ott a fű kiszárad, majd elhal, ami azért van, mert túlságosan tömörré vált a felülete. A ráeső víz így nem tud beszivárogni a gyökerekbe, inkább csak elfolyik.

A fű gyökereinek levegőhöz is kell jutniuk a gyarapodáshoz, hiszen a kemény, tömör talaj lassan megfojtja őket. A levegőztetés végezhető levegőztető cipővel, kézi és elektromos gépekkel – a lényeg, hogy rendszeres időközönként (évente 3-4 alkalommal) kellőképpen fellazítsuk a talajt.

3. lépés: Felülvetés
A felülvetés elősegíti a meglévő egészséges fű terjeszkedését és megerősödését. A gyepszellőztetés során kialakított finom barázdákba egyfajta magágyat készítünk az újonnan elszórt fűmagoknak, amiket így sokkal kevésbé szedegetnek fel a madarak, mintha csak a talaj felszínére szórnánk őket és a nedvességüket is jobban megőrzik, hiszen a környező talaj védetten tartja őket, sőt, a szükséges tápanyagokat is biztosítja a növekedéshez. 

4. lépés: Öntözés
A rendszeres és megfelelő öntözés kiemelt fontosságú, hiszen míg évente a fű kb. 20%-a pusztul ki, a nagy nyári hőségeknek köszönhetően ez a szám sok helyen 40-50%-ra is könnyen felemelkedik. Száraz időjárás esetén naponta egyszer vagy kétszer célszerű öntözni egészen addig, amíg az újonnan kikelt fűszálak el nem érik a gyep többi részének magasságát. A gyomirtást érdemesebb tavaszra időzíteni, amikor a gyomok aktívan nőnek. 

Februári teendők a kertben

2025. február 6. 13:10

A fákat, sövényeket és a cserjéket a madarak védelme érdekében csak február végéig szabad jelentősen megmetszeni.

Nincs helye a kertben: feketelistán a bíbor nebáncsvirág!

2025. február 6. 08:10

Van egy növény, amely Németországban még a feketelistára is felkerült. Magyarországon is invazív fajnak számít.

Hunyor: a téli kert bájos színfoltja

2025. február 5. 14:40

Ez az évelő, lágyszárú növény 30-40 cm magasra nő, lassan fejlődik, és rizómákkal képes a téli időszakot átvészelni.

5 helytakarékos szobanövény

2025. február 5. 07:10

Cikkünkben 5 olyan kisméretű szobanövényt mutatunk be, amelyeknek biztosan talál majd egy kis helyet az otthonában.

Füvesítési kisokos – füvesítsünk fűmagvetéssel!

2021. október 25. 05:36

Ki ne szeretné a gyönyörű, lehetőségekkel teli, hullámzó fűtengert? Kiváló helyszíne a kerti élményeknek, pihenésnek, és bizony az unalom elűzésének is, ugyanis tagadhatatlanul az egyik leginkább munkaigényes részéről van szó a portának. Itt az ideje, hogy belevágjunk a saját gyepünk vagy pázsitunk telepítésébe!

Füvesítési kisokos – telepítsünk gyepszőnyeget!

2021. október 31. 06:36

Mik az előnyei a gyepszőnyegnek? Hogyan kell előkészítenünk hozzá a kertet? Milyen kiegészítő munkálatokkal jár a gyepszőnyeg-telepítés a fűmagvetéshez képest? Mennyi idő múlva használhatjuk teljes körűen a területet?

Füvesítési kisokos – az alapok

2021. október 24. 04:36

A kerti füvesítéshez az ősz első két hónapja a legjobb időszak. Ragadjuk meg az alkalmat, és lássuk, mire van szükség a kerti gyep vagy pázsit sikeres kialakításához.

Gyeptelepítés kevesebb nyűggel, gyorsabban? 5 egyszerű tipp a haragoszöld kertért!

2022. szeptember 22. 04:34

Úgy tartják, hogy a világon kétféle emberrel találkozhatunk: az egyik már próbálkozott szakszerű gyeptelepítéssel otthonában, vagy a munka részeként sportpályákat, parkokat gondozva, míg mások szerint „a fű zöld és nő”.