Ház, táj blog

A koronavírus veszélyezteti a sertéstartó cégeket

Agrofórum Online

Az ágazat számos szereplője szerint sok állattenyésztő gazdaságra nehezedik nyomás a koronavírus miatt kialakult helyzetben késedelmesen folyósított segély miatt Németországban.

A pénznek végre el kell jutnia a gazdaságokhoz – bírálta a németországi sertéstenyésztők érdekképviseleti szervezetének (ISN) ügyvezető igazgatója, Torsten Staack a jelenlegi rendszert egy sajtójelentés szerint. Sokszor van probléma az állami támogatás jóváhagyásával – ez sok esetben anyagi katasztrófát okoz a sertéstartóknak. Jelenleg egyre több kolléga küzd a túlélésért.

A cégeknek most politikai támogatásra van szükségük – hangzott el a Cem Özdemir szövetségi mezőgazdasági miniszter és Steffi Lemke szövetségi környezetvédelmi miniszter (mindkettő zöld párti) részvételével tervezett agrárpolitikai kongresszus előtt. Szerintük a párbeszédnek a fenntartható mezőgazdasági és élelmiszergazdasággal kapcsolatos megfontolásokról kell szólnia.

Az alsó-szászországi gazdaszövetség is elkötelezett a több és gyorsabb segítség mellett, különösen akkor, ha az istállókat az állatok számára kedvezőbbé kell átalakítani. Számos németországi sertéstartó értékesítése csökkent tavaly a vendéglátó-ipari koronavírus miatti korlátozások, illetve az egyszeri, ám nagyobb megrendelések elmaradása kapcsán, utóbbiak a nagyobb rendezvények elmaradásával indokolható. A nemzetközi ügyfelek is eltűntek az afrikai sertéspestis (ASP) hatására, különösen a jövedelmező kínai vásárlói maradtak távol.

Alsó-Szászország nyugati részén számos sertéstelep található. Bernd Althusmann (CDU) szakminiszter a közelmúltban a támogatáshoz való hozzáférés egyszerűsítését kérte a gazdálkodók számára. A szövetségi kormány bírálata például azon kötelezettség ellen irányult, hogy az eladások visszaesését csak a világjárvány okozza, nem pedig más körülmények, például az ASP vagy az exportkorlátozások – számolt be a német proplanta agrároldal.

A szövetségi gazdasági minisztériumnak írt levelében ez áll: „Elvárjuk a szövetségi kormánytól a gyors döntést és a gyors támogatást annak érdekében, hogy az érintett gazdaságok és cégek végre hozzáférhessenek az áthidaló segélyhez, amivel kapcsolatban nyitott kérdések merültek fel. A lassú finanszírozási folyamat a fő gond.”

A vállalatok a közelmúltban többször is panaszkodtak, hogy rosszabb helyzetben vannak a szövetségi kormánytól származó III. segélycsomag idején. Ez a segélykategória a szövetségi kormány központi válságkezelési eszköze.

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Növényfelismerő applikációk – mit érdemes tudni a használatukról?

2025. május 27. 05:40

Kézenfekvő megoldás, hogy a mindig nálunk lévő mobiltelefonokra letöltsünk egy növényfelismerő applikációt, hiszen gyorsan elővesszük, készítünk egy fényképet a kérdéses növényről, és várjuk az alkalmazás segítségét: a fajmeghatározást.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

30 százalékot drágult egy év alatt a sertéshús - ez még nem a vége

2019. augusztus 26. 09:34

Sertéshúst ilyen drágán még sose vásárolt külföldről a hazai húsipar, az import kilónkénti ára közelít a 600 forinthoz.

Az unió szarvasmarha- és sertésállománya is csökkent

2022. június 28. 08:02

Szarvasmarhatartás szempontjából kiemelkedik Franciaország a 17,3 milliós állományával, de Németországban is 10 milliónál több állatot tartanak.

Folytatódott a szarvasmarha-állomány növekedése

2019. március 11. 12:02

A mezőgazdasági ágazat egyik meghatározó termelési ága a szarvasmarha-tenyésztés és tejtermelés, amely a teljes mezőgazdasági kibocsátás egytizedét és az állattenyésztés termelési értékének közel egyharmadát teszi ki.

A takarmányárak 27 százalékkal emelkedtek

2022. június 25. 05:37

A takarmányárak mellett jelentős volt az állattartók szempontjából fontos egyéb inputok árának emelkedése is.