Ház, táj blog

A parlagfűvel összetéveszthető növények

Agrofórum Online

Számos olyan dísznövénnyel, haszonnövénnyel és más gyomnövénnyel találkozhatunk, amelyek hasonlítanak az ürömlevelű parlagfűre. Hogyan tudjuk megkülönböztetni ezeket a fajokat? Mi a közös a parlagfűben és a cikkben felsorolt egyes növényekben?

A májusi csapadékos időjárás kifejezetten kedvez a parlagfű kelésének, ezért fel kell készülnünk nyáron a tömeges megjelenésére. Alapvetően ez a hónap a legalkalmasabb ahhoz, hogy a parlagfüvet még idejében meggátoljuk a növekedésben, de még június elején sem késtünk el a hatékony védekezéssel.

Bársonyvirág

A kerti virágok között kedvelt, élénk sárga vagy narancssárga virágú bársonyvirág, vagy más néven büdöske (Tagetes spp.) és az ürömlevelű parlagfű (Ambrosia artemisiifolia) is a fészkesvirágzatúak családjába tartozik. Virágzatuk megjelenése előtt azért nehéz ezeket a növényeket megkülönböztetni egymástól, mert a leveleik alakja és azok szeldeltségeinek mértéke majdhogynem a megszólalásig hasonlít a másikéra.

A bársonyvirág alig 20 cm magasra nő, a parlagfű viszont dúsan elágazó szárrendszerével ennél jóval nagyobb méreteket ölthet

Megkülönböztethetők viszont a magasságuk segítségével, ugyanis a bársonyvirág alig 20 cm magasra nő, a parlagfű viszont hosszú, dúsan elágazó száraival ennél jóval nagyobb méreteket ölthet. Ezenkívül a bársonyvirágot könnyű felismerni jellegzetes, egyedi illatáról, ami sokak számára kellemetlen ugyan, de a parlagfűvel nem összekeverhető.

Fekete üröm

A szintén fészkesvirágzatú fekete ürömmel (Artemisia vulgaris) szokták a leggyakrabban összetéveszteni a parlagfüvet. Ennek az az oka, hogy egybeesik a virágzási ideje a parlagfűével, ezenkívül levélalakjuk is hasonló azok szeldeltsége miatt. Ez utóbbi tulajdonsága miatt kapta a parlagfű az ürömlevelű jelzőt. Mind a fekete üröm, mind a parlagfű pollenje allergén hatású.

A fekete ürömmel tévesztik össze a leggyakrabban a parlagfüvet

Életformájukban azonban nagyok az eltérések: a fekete üröm évelő gyom, míg a parlagfű egyéves. A parlagfű gyökérzete fő- és mellékgyökerekből áll, a fekete ürömnek gyöktörzse van. A parlagfű szárának keresztmetszete négyzet alakú, a fekete üröm hengeres szárának kerek keresztmetszete van. A fekete üröm levelei sötétebbek, mint a parlagfűé, ezenkívül legalsó levelei nem szeldeltek, hanem karéjosak.

A fekete üröm és a parlagfű pár leveles korában jól elkülöníthető: a fiatal parlagfűnek már szeldeltek a levelei, míg a fekete ürömnek csupán fogazottak.

Gilisztaűző varádics

A gilisztaűző varádics (Tanatecum vulgare) is a fészkesvirágzatúak családjába tartozik, viszont virágzásakor sokkal könnyebb elkülöníteni a parlagfűtől. Élénksárga virágait júliusban hozza. A fekete ürömhöz hasonlóan gyöktörzses évelő, szemben az egyéves, fő- és mellékgyökérzettel rendelkező parlagfűvel.

Nemcsak virága, de leveleik segítségével is megkülönböztethetjük a két növényt.

Nemcsak feltűnő virága, de levelei is segítenek a gyors megkülönböztetésben: a varádics levelei sokkal változatosabbak – lehetnek szőrösek, simák, kétszeresen vagy egyszeresen szárnyasan szeldeltek. Ezzel szemben a parlagfű leveleinek fonákját mindig egyenletes szőröcskék borítják, és a csúcsi három leveleit leszámítva mind egyszeresen szárnyasan szeldeltek.

Vadkender

A vadkender (Cannabis sativa subsp. spontanea) és a parlagfű között csupán két dolog közös: mindkettő allergén hatású növény, viszont a vadkender sokkal gyengébb mértékben, és mindkét növényre a füzérvirágzat jellemző.

A vadkender és a parlagfű is füzérvirágzatot hoz

A vadkender viszont nem a fészkesvirágzatúak, hanem a kenderfélék családjába tartozik, és nem is nő olyan magasra, mint a parlagfű – általában a 80 cm-es magasságot éri el, szemben a parlagfű 100-150 cm-es magasságával. A vadkender levelei tenyeresen osztottak, szemben a parlagfű szeldelt leveleivel.

A parlagfű felismerése kulcsfontosságú az ellene történő védekezés sikerében! Ha bizonytalanok vagyunk „első pillantásra”, keressünk rá a parlagfűre az interneten, és a szakcikkekben található rajzolt illusztrációk és fényképek segítségével azonosítsuk a gyanús növényt!

Kapcsolódó cikkek:

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Szeptember közepi parlagfű helyzetkép

2018. szeptember 20. 09:35

Vélhetően nem elsősorban humán okai vannak a parlagfű magyarországi térhódításának, hanem kedvező és az éghajlatváltozás miatt még inkább kedvezőbbé váló termőhelyi feltételek.

Hogyan védekezzünk hatékonyan a házikertben a parlagfűvel szemben?

2021. május 31. 08:58

Ismerjük meg a parlagfű életciklusát és a lehetséges védekezési módokat! Tartsuk szem előtt a védekezés fontosságát és kötelezőségét, és tegyünk együtt azért, hogy már idén kevesebb parlagfű keserítse meg a növénytermesztéssel foglalkozók és az allergiások életét!

Júniusi eleji parlagfű helyzetkép

2020. június 6. 14:47

Továbbra is az a cél, hogy a virágbimbók kialakulása előtt elpusztítsuk a parlagfű növényeket, illetve meggátoljuk, vagy legalábbis ne segítsük elő a talaj felesleges bolygatásával a további kelését.

Mit tegyünk a parlagfű ellen?

2024. július 17. 08:40

Az Agrofórum Kiskert keretein belül a házikerti, és kiskerti volumennel rendelkezők számára adunk értékes információkat.