Ház, táj blog

Ahol megbecsülik a múltat!

Agrofórum Online

A hagyományok tiszteletéről szerencsére egyre több szó esik, szaklapunkban és online felületünkön is.

Meghívást kaptunk Mosonmagyaróvárra, a május 9-én tartott rendezvényre, amelyet a Széchenyi István Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Kara, valamint az Óvári Gazdászok Szövetsége szervezett.

A múltba tekintő eseménynek két programpontja volt: Dr. Tenk Antal professzor emeritus „Dicső múltunk I.” című könyvének bemutatója (A részemre megtisztelő szavakkal dedikált példányt ezúton is hálásan köszönöm), és a Vár- és Intézménytörténeti kiállítási megnyitója, Dr. Kalmár Sándor egyetemi docens kalauzolásával a PHARE épületben.

*

Miről is szól a szerző által helyben dedikált, a függelékekkel együtt 414 oldal terjedelmű, igényes kiállítású könyv? A Magyaróvári Gazdasági Akadémia XIX. századi fénykorszakáról és nagy tanári karáról.

Több intézménytörténeti műre támaszkodva, illetve az utóbbi hatvan évben nagyrészt a szerző saját gyűjtéséből, valamint segítőkész munkatársaktól származó anyagok felhasználásával elkészült a kétkötetes intézménytörténeti könyv első része, amely az 1818-1918 közötti időszakot mutatja be. A könyv az első évszázad részletes krónikáján kívül számos tanár és híressé lett hallgató munkásságát is bemutatja.

*

A Vár- és Intézménytörténeti kiállítás áttekintő képet nyújt az egyetemi kar és az alapítása óta hozzá szorosan kötődő vár történetéről. Az egyes korszakok bemutatása során a leendő látogatók korabeli képeken és tárgyi emlékeken keresztül betekinthetnek a hallgatók egyetemi mindennapjaiba. Tájékozódhatnak arról a két évszázados sokszínűségről és szellemiségről, mely összekovácsolta és egységbe tömöríti napjaink óvári gazdászait is.

*

Köszönjük a meghívást, a könyvhöz gratulálunk – amelyet szaklapunk következő számában részletesen is bemutatunk – a kiállításról meg csak annyit: érdemes megnézni, és kicsit elmerengeni agrárfelsőoktatásunk egyik jeles intézményének is meghatározó személyiségeinek alkotó munkásságán.

A tábla – meg a katedra – széléről – Dr. Bódis László

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Növényfelismerő applikációk – mit érdemes tudni a használatukról?

2025. május 27. 05:40

Kézenfekvő megoldás, hogy a mindig nálunk lévő mobiltelefonokra letöltsünk egy növényfelismerő applikációt, hiszen gyorsan elővesszük, készítünk egy fényképet a kérdéses növényről, és várjuk az alkalmazás segítségét: a fajmeghatározást.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Könyvajánló. Talajnélküli zöldséghajtatás

2019. május 1. 10:11

A Talaj nélküli zöldséghajtatás c. könyv, amely közel húsz szakember munkája elsősorban árutermelő gazdaságoknak íródott, de segítséget nyújt a felsőfokú mezőgazdasági képzésben tanuló egyetemi és főiskolai hallgatóknak is a tananyag elsajátításában, a korszerű ismeretek megszerzésében.. Az első fejezet a vízkultúrás termesztés általános szabályait ismerteti. Második rész a vízkultúrás palántanevelést, a zöldség- és szamócatermesztés legkorszerűbb technológiai változatait mutatja be. Kitér a talaj nélküli termesztésben előforduló betegségek és kártevők elleni védelemre, a kedvezőtlen klímaviszonyokból eredő fiziológiai fejlődési rendellenességekre, továbbá a tápanyag-hiánytünetekre és megszüntetésükre.

Szemléletváltó és hiánypótló kiadvány jelent meg a talajélet témakörében

2020. szeptember 25. 04:38

A Phylazonit gondozásában megjelent Varga Sándor – A talajtermékenység mikrobiológiai alapjai és lehetőségei című szakkönyve.

Könyvajánló – Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire

2018. november 16. 09:37

2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.

A talajművelés illemtankönyvének bemutatója

2018. február 26. 19:33

Ez a könyv Dr. Birkás Márta professzor ajándéka a tudományos és gazdálkodó élet résztvevőinek.