4℃ -6℃
február 21. Eleonóra, Zelmira, Péter
Ház, táj blog

Allergiás kertészkedik – a pollen és a megporzás

Agrofórum Online

Értsük meg a növények különböző szaporodási stratégiáit! Mi a különbség a szélbeporzású és rovarmegporzású növények pollenjei között? Melyik növények egy- és melyek kétlakiak? Mit jelent az egyivarú és kétivarú virág fogalma?

Ahogy az az előző cikkben is szerepelt, a növény számára egy fontos célja van a virágzatnak, mégpedig a saját fajának fenntartása a következő lépésekben:

  • kicseréli a genetikai állományát egy másik egészséges fajtársával;
  • ezáltal alkalmazkodóképes és szívós új növények lesznek a következő generáció tagjai;
  • ennek eredményeképpen sikeresen megőrzi a helyét az adott növénytársulásban (pl. egy réten vagy egy erdei életközösségben);
  • emellett pedig új élőhelyeket igyekszik találni a faj fennmaradásának esélyét növelve.

Ennek az egész folyamatnak az egyik kulcsjátékosa maga a pollen.

Mindezeket a célokat a növény úgy éri el, hogy kerüli az önbeporzást, és a környezete különböző elemeire bízza azt, hogy a pollenjei a megfelelő helyre kerüljenek. Így alakultak ki a szélbeporzású és a rovarmegporzású növények.

A jegenyefa is tipikusan szélbeporzású növény
A jegenyefa is tipikusan szélbeporzású növény

Fontos, hogy akár széllel, akár rovarokkal történik a beporzás, minden növénycsaládban vannak olyan fajok, amelyek elválasztják egymástól a hímnemű és nőnemű virágokat, melyek így úgynevezett egyivarú virágokat alkotnak.

Továbbmenve, kétlakinak nevezzük azokat a növényeket, amelyek az egyivarú virágaikat külön növényeken nevelik, és egylakinak, ha a női és hímnemű virágok egyazon növényen nőnek.

Tipikus egylaki növény, egyivarú virággal - a komló
Tipikus kétlaki növény, egyivarú virággal – a komló

A következő táblázatban láthatunk pár példát a különböző virágzatokra:

Egylaki és egyivarú virágSzelídgesztenye, kukorica, európai mogyoró, török mogyoró, égerfa, diófa, fekete fenyő
Egylaki és kétivarú virágTündérrózsa, ostorménfa
Kétlaki és egyivarú virágKomló, lucerna, kender, parlagi macskatalp, tiszafa, piros földitök
Kétlaki és kétivarú virág (egyes egyedek virágai csupa egyivarú női virágokat, más egyedek viszont csakis kétivarú virágokat hordoznak)Kakukkfű

Vigyázni kell az értékes pollenre!

A rovarmegporzású növényfajok gyakran úgy elrejtik a virágzatukban a pollent, hogy csak a rovar férhessen hozzá – még a szél se kapja ki könnyen. Sajnos mégis előfordul, hogy a rovarok számára kialakított porzókról haszontalanul elfújja a pollent a szél és a levegőbe kerül – így találkoznak az allergiások is a virágporral.

Érdekes, hogy míg a rovarmegporzású növényeknek általában nagyobb, és kicsit nehezebb a pollenje (hogy könnyebben meg tudjon ragadni a rovarokon, és ne kapja ki könnyen a szél), addig a szélbeporzású növények pollenjei éppen ellenkezőleg: nagy, nyitott virágaikon felkínálják a szélnek, hogy minél gyorsabban szórja szét az értékes virágport. A szélbeporzású fajok emellett nem termelnek nektárt, és feltűnő virágot sem fejlesztenek, viszont a porzóleveleik a szél számára hozzáférhetőek, így a légmozgás nagy mennyiségű pollent képes felkapni. Ide tartoznak a tűlevelű fák, a tölgy, bükk, nyírfa, mogyoró, fűzfa, jegenye, de a fűfélék, a libatop- és ürömfélék is.

A megfelelő virágzattal és sikeres stratégiával a növény megőrzi a helyét az adott növénytársulásban
A megfelelő virágzattal és sikeres stratégiával a növény megőrzi a helyét az adott növénytársulásban

Fontos tudni, hogy ha pollenszemeket lélegzünk be, akkor azok megduzzadnak a nyálkahártyában, és fehérjemolekulákat mozgósítanak. Ez a folyamat a szervezetben allergiás immunreakciót válthat ki.

És hogy hogyan kerülhetjük el, hogy minél kevesebb pollennel találkozzunk, és minél több minőségi időt tudjunk a szabadban tölteni? Ezzel a következő cikk fog foglalkozni.

Kapcsolódó cikkek:

Mi a teendőnk, ha megfertőzte az állatainkat a kiskérődzők pestise?

2025. február 18. 05:40

A kiskérődzők pestisének megjelenése esetén szigorú előírásokat kell betartani.

Mit kell tudni a kiskérődzők pestiséről?

2025. február 12. 05:40

A jelentős gazdasági károkkal járó betegség juhokat és kecskéket is képes megbetegíteni. A Nébih közleményében hívta fel a figyelmet a bejelentési kötelezettség alá tartozó, hazánkban első ízben előforduló betegségre.

A komposzttea alkalmazása a kertben

2025. február 8. 05:40

A házilag elkészült komposztteát számos célra felhasználhatjuk a házikertben: palántanevelésnél, levéltrágyaként, vetőmagkezelésre. A sikeres alkalmazáshoz vegyük végig a legfontosabb szabályokat!

A komposzttea elkészítése

2025. február 2. 05:40

A komposzttea elkészítése egyszerű folyamatnak tűnik, de be kell tartanunk az eddigi tapasztalatokból adódó fontos szabályokat, hogy jó minőségű oldatot kapjunk. A víz és a komposzt minőségén kifejezetten nagy a hangsúly.

Aktuális parlagfű és pollen helyzetkép

2019. július 25. 09:10

Az elmúlt időszak igencsak bővelkedett időjárási anomáliában mind a hőmérséklet mind a csapadékot illetően. A csapadékhiány hatására a fűfélék és a természetes vegetáció egyéb fajai is szenvednek, elszáradnak, ezzel teret biztosítanak a szárazságtűrő fajok, a parlagfű számára.

Alma- és körteültetvények pollenadó nélkül?

2019. március 20. 07:39

Alma- és körteültetvényekben porzófajták alkalmazása nagyobb mértékű gyümölcskötődést eredményez, de fokozhatja a kötődött termések heterogenitását is, illetve nehezítheti a termésritkítás kivitelezését. Porzófajták nélkül megfelelő méhkaptár elhelyezésével sikeres lehet az almatermesztés. Körteültetvényekben pedig porzófajta hiánya esetében a megfelelő metszés, növénykondicionálás és gibberellinek alkalmazásával segített terméskötődés eredményezhet megfelelő termésmennyiséget.

Reménységünk: a parlagfű-olajosbogár

2021. szeptember 27. 09:36

Bár a parlagfű már hosszú évtizedek óta megtelepedett Európában, azonban természetes ellenségei Magyarországon ez idáig még nem jelentek meg. Érthető hát az öröm, hogy immár hazánkban is megtalálható a parlagfű-olajosbogár.

Nyárfa termése mindent eláraszt! - Hogy lehetne ezt csökkenteni?

2019. április 24. 06:37

H. János kérdése: A nyárfák ez évben is szennyezik a környezetet, hogy lehetne ezt csökkenteni?