Ház, táj blog

Allergiás kertészkedik – a pollenszezonok

Agrofórum Online

A pollenallergiával küzdőknek évről évre nehezebb dolguk van, hiszen a pollenszezonok kezdetét és intenzitását az aktuális időjárási viszonyok is nagymértékben meghatározzák.

Megkönnyíthetik az allergiával küzdő kertészek is az életüket, ha egy kicsit képbe kerülnek a pollenszezonokkal (vagy allergiaszezonok), az allergén polleneket kibocsátó növények virágzási idejével és a befolyásoló időjárás hatásaival, így felkészültebben várhatják a számukra nehezebb időszakokat.

A pollenszezonok

Hazánkban alapvetően három fő pollenszezont különböztetünk meg:

  • az első szezon a korán virágzó, fás szárú növények virágzásával kezdődik: januártól májusig tart a tavaszi pollenszezon, amiért a mogyoró, éger, nyár, fűz, nyír, tölgy, kőris és platán pollenjei felelnek;
  • a második, nyári pollenszezon áprilistól július közepéig tart – ez a késő tavaszi és kora nyári szezon a pázsitfűfélék, csalánfélék, lórom- és útifűfajok időszaka;
  • a harmadik szezon a július közepétől októberig tartó nyár végi és őszi pollenszezon, főbb növényei a parlagfű, feketeüröm, libatopfélék és a disznóparéj.

A pollenszezonokon kívül vannak olyan, nem növényekhez köthető allergének is, amelyek egész évben, szezonalitás nélkül előfordulnak, ilyenek például a poratkák és az állati szőrök.

A tavalyi év tapasztalatai

2024-ben a pollenallergiások az enyhe tél miatt már január végén szenvedtek a mogyoró-, majd az éger-, ciprus– és tiszafafélék virágzása miatt.

Ezt követően márciusban szó szerint berobbant a jó idő, de a meginduló, várva várt kerti molyolgatások és kirándulások mellett az allergiások megszenvedték a tavaszt is. A platán-, nyír– és eperfafélék pollenkoncentrációja az év harmadik hónapjában volt a legmagasabb a levegőben.

A tavaszi pollenszezon minden évben visszatérő szereplője, a tiszafa
A tavaszi pollenszezon minden évben visszatérő szereplője, a tiszafa

A nyári pollenszezonban a szárazságtűrő kétszikű gyomnövények és a fűfélék is úgy terjedtek, mintha vetették volna őket, ahogyan az őszi pollenszezonban az időjáráshoz könnyen alkalmazkodó parlagfű– és libatopfajok is.

Mit hozott eddig 2025?

Az idei évben februártól számítják a szakemberek az év első pollenszezonjának a kezdetét, ugyanis a hónap első napjaiban virágzásnak indult a mogyoró. Ahogy az az eddigi időjárásnak köszönhető volt, az enyhe, száraz tél miatt a növények pollenjei legalább két-három héttel előbb, és nagyobb mennyiségben kerültek a levegőbe.

Jelen állás szerint (2025 márciusának közepén) az ország nyugati részén már a nyár-, kőris- és tiszafa pollenkoncentrációja közepes, az égeré magas. A keleti országrészben ezzel szemben a mogyoró, a kőris- és tiszafa pollenkoncentrációja mutat magas értékeket, míg az égeré és a nyáré közepeset.

Az egyik leggyakoribb, szezonalitáshoz nem köthető allergén, az állati szőr
Az egyik leggyakoribb, szezonalitáshoz nem köthető allergén, az állati szőr

Kerti teendők ütemezése

Bármennyire is nyűg még erre is figyelni az időbeosztásunkban, sajnos az allergiásoknak a saját egészségük érdekében kell úgy megszervezni a kerti munkákat, hogy abból ne legyen fulladásos roham, vagy 5 percenkénti zsebkendő elővétel.

Kerüljük a hosszan tartó, nagy megterheléssel járó kerti munkákat akkor, ha a számunkra lényeges pollen koncentrációja magas: megfeszített munka során ugyanis nő a légzésszámunk, így több pollen jut a szervezetünkbe, amitől intenzívebbé válik az allergiás reakciónk!

Ugyanígy igyekezzünk kerülni a száraz, napos és szeles időben végzett munkát, mert ilyen időjárás mellett is extra sok pollen juthat a szervezetünkbe! Igen, ezen a ponton feltehetjük a kérdést, hogy rendben, és akkor mégis mikor? Szerencsére a tapasztalatok azt mutatják, hogy szélcsendes időben, vagy csapadékos időt követően, egészséges életvitellel és étrenddel csökkenthető az allergiából adódó betegségek és kellemetlen tünetek mértéke.

Kerüljük a hosszan tartó, nagy megterheléssel járó kerti munkákat!
Kerüljük a hosszan tartó, nagy megterheléssel járó kerti munkákat!

Hasznos segítség

Mielőtt kirobogunk a kertbe bevenni a gyomosodó ágyásokat és a téliesítésből kiszabadítani az udvarunkat, nézzünk utána az interneten elérhető és rendszeresen frissülő hivatalos pollentérképen, hogy az otthonunk területén jelenleg milyen allergén anyag allergizál, és milyen mértékben!

A pollennaptárban vagy allergianaptárban tájékozódhatunk arról is, hogy melyik allergén növény mikor kezdi a pollenjeit szórni, és milyen időjárás csillapítja, vagy éppen erősíti az intenzitását a levegőben lévő allergén anyagoknak. Sajnos, ha már csak 4-5 éves kiadványokkal rendelkezünk, vagy régről eltett orvosi tájékoztató anyagokból próbálnánk meg némileg felkészülni, inkább keressünk új forrásokat, mivel a régi naptárak és brossúrák az éghajlat gyökeres megváltozása miatt már nem aktuálisak.

Kapcsolódó cikkek:

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Ez az összefüggés a klímaváltozás és a pollenkoncentráció között

2019. április 15. 12:07

Lewis H. Ziska amerikai növényfiziológus irányításával, és többek között a Szegedi Tudományegyetem professzora, Makra László részvételével végzett kutatás szerint a klímaváltozás miatt nemcsak a pollennel szennyezett területek növekednek, hanem az allergiások száma is.

Nyárfa termése mindent eláraszt! - Hogy lehetne ezt csökkenteni?

2019. április 24. 06:37

H. János kérdése: A nyárfák ez évben is szennyezik a környezetet, hogy lehetne ezt csökkenteni?

Aktuális parlagfű és pollen helyzetkép

A szélsőséges időjárásnak köszönhetően a tavalyi és az előző évekhez képest is hozzávetőlegesen két héttel később kezdődött a parlagfű tömeges virágzása, a pollenszezon.

Allergiás kertészkedik – mi pontosan a pollen és mi a szerepe?

2024. július 30. 05:40

Mire jó és pontosan hogyan működik a pollen? Hogyan jött létre a természetben ennyiféle formájú és színű virág? Pontosan mi célt szolgál a növénynek a virága?