Ház, táj blog

Böjtmás hava

Agrofórum Online - Fotó: Molnár Zoltán

Végre valahára ébredezik a természet. Reménykedünk, hogy itt a tavasz, és lessük, hogy véglegesen megmérkőzött-e már győztesen a téllel.

Türelmetlenül várjuk, hogy a tavaszi szél végig nyargaljon a mezőkön, felszárítva az őszi vetések jégharmatos leveleit. Várjuk az áldott nap melegét is, hogy életre keltse az alvó természetet.

A gazdaember ilyenkor már alig bír magával, mint az állandóan úton lévő világvándorok. A zsigereiben érzi a tavaszt. Valami ősi ösztön hajtja a földekre. Kíváncsian nézi az áttelelt vetéseket, a pirkadó barázdákat.

Az őszi vetésű növények most (2006-ban – a szerk.) – ezen a szokatlan hideg télen – megmutathatták, hogy mit tudnak áttelelésből. Az idei fagyok helyenként ugyancsak megszelektálták a fajtákat.

Amikor „röghatásról” beszélünk, vagyis a hazai klimatikus és talajviszonyok által alakított stressztűrésről és életrevalóságról, akkor egyúttal egy szelekciós mércét is állítunk a fajták elé. A télállóság is egyféle röghatás, amit az egyik fajta kibír, a másik meg nem. Vonjuk le a tanulságot. Az a fajta amelyik ezen a télen – legyen az rozs, tritikále, árpa, búza vagy repce – kiállta a zord idők próbáját, az alkalmas arra, hogy hazánkban termesztésbe vonják a gazdák, vagy ha már eddig is termesztették, akkor ragaszkodjanak hozzá.

A szőlőről és a gyümölcsről sem illik elfeledkezni, bizony itt is lehetnek problémák, bár az igen erős januári fagyok még olyan mély nyugalmi állapotban érték az ültetvényeket, hogy talán kisebb lesz a kár, mint gondolnánk.

Amikor már lesz elegendő számú és értékelhető kísérleti eredmény és üzemi tapasztalat a fajták télállóságáról, akkor az Agrofórum ezekről részletesen beszámol majd mindnyájunk okulására.

Miért tartjuk ezt fontosnak? Azért, mert EU-tagságunkkal kitárultak az ország kapui. Szabadon behozható, és persze ki is vihető valamennyi, az EU közös katalógusán lévő fajta szaporítóanyaga. Vagyis az egyes tagországok nem vizsgálják újra, és nem minősítik azokat a fajtákat, amelyek már egyszer felkerültek valamelyik tagság minősítése alapján az említett Közös Katalógusra. Ez egyben azt is jelenti, hogy bármely fajta szaporítóanyaga bejöhet hozzánk is anélkül, hogy tudnánk a hazai „rögön” miként fog majd viselkedni.

A csalódások elkerülésére ajánljuk a tisztelt olvasók, gazdálkodók figyelmébe, az Országos Mezőgazdasági Minősítő Intézet kísérleteinek eredményeit. Nézzük meg, hogy hazánk egyes tájegységein mit mutattak a fajták, milyen mértékű fagytűrést írhatunk a javukra vagy kárukra. Majd 2006 őszén, amikor újra a vetésre készülünk, legyen ez is egy fontos szempont a fajtaválasztásnál.

Készülünk a tavaszra. A műtrágya egy részét már az ősszel kiszórtuk – ha maradt rá pénzünk –, a fejtrágyázáson is túl vagyunk, de a tápanyag-utánpótlás ezzel még nem ért véget, sőt van, ahol csak most, a vetések előtt fogják az alapműtrágyát is kiszórni. Izgalmas kérdés a tápanyag-gazdálkodás, ezért már előre jelezzük, hogy ezt a témát a soron következő „Útkeresés” fórumunkon módunk lesz majd részletesen megvitatni.

Most azonban még csak várakozunk, mint annyiszor és annyi mindenre az életben. Várjuk, hogy pirkadjanak a barázdák, száradjon a föld, amelynek illata semmi másra nem hasonlító érzéssel tölti el a gazdát. Valami teremtő vágy lesz úrrá rajta. Olyan vágy ez, mint amilyen akárhány évezreddel ezelőtt hangzott el a létnélküli ürességben: Legyen!

A tábla széléről 2006-ban – Dr. Bódis László

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Növényfelismerő applikációk – mit érdemes tudni a használatukról?

2025. május 27. 05:40

Kézenfekvő megoldás, hogy a mindig nálunk lévő mobiltelefonokra letöltsünk egy növényfelismerő applikációt, hiszen gyorsan elővesszük, készítünk egy fényképet a kérdéses növényről, és várjuk az alkalmazás segítségét: a fajmeghatározást.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Egységes kérelemnél a vetőmagról saját névre szóló számla szükséges

2018. május 7. 09:08

Az egységes kérelem keretében igényelhető termeléshez kötött támogatások és a zöldítés esetében a nitrogénmegkötő növényeknél elvárt a minősített/fémzárolt vetőmag/szaporítóanyag megléte.

Repce vetőmagpiaci áttekintés a 2019 őszi vetés előtt

2019. június 15. 16:58

A Kleffmann és Partner Kft. is szeretne tiszta vizet önteni abba a bizonyos pohárba.

Lapozza át a SAATEN-UNION tavaszi fajtakatalógusát!

2020. december 19. 06:37

Változatos és alkalmazkodó fajtáinkkal – kukorica, napraforgó, szója, borsó, tavaszi árpa, zab – biztos alapokról indíthatja a tavaszi vetésű növények termesztését.

Kerti kalendárium - évkezdési teendők a házikertben

2020. január 11. 06:38

Tekintsük át a januári és februári kerti teendőinket, amelyek szükségszerű elvégzése jelentősen megkönnyíti az év további részében a dolgunkat.