Ház, táj blog

Túl a karácsonyon – a fenyőfélék „termékei” a konyhában

Agrofórum Online

Kevesen tudják, de sok pótolhatatlan előnye van a fenyőtűlevélből, hajtásból vagy rügyből készült termékeknek, legyen szó konyhai vagy fürdőszobai felhasználásról. Ebben a cikkben a konyhában készített és elfogyasztható termékekről lesz szó.

Számtalan módon fel lehet használni a tűlevelűek növényi részeit (hajtást, tűlevelet, rügyeket) gyógyhatású vagy egészségmegőrző készítmények elkészítésére. Ebben a cikkben a konyhában használatos különböző folyékony, aranyat érő „fenyőtermékekre” összpontosítunk, de rajtuk kívül még több termékkel is megismerkedhetünk – csak hogy párat említsünk, készíthető a fenyőfák részeiből:

  • fenyőtea,
  • fenyőméz,
  • propolisz fenyőágyon,
  • ágyas pálinka,
  • fenyőlikőr,
  • fenyőolaj.

A következő cikk majd főként a fürdőszobában használatos, vagy friss test- és lélekápolásra alkalmas termékeket mutat be. Most nézzük, miféle vitaminbombákat kotyvaszthatunk a konyhában!

Fenyőtea

A legegyszerűbben elkészíthető fenyőtermék a tűlevelekből készült tea, amely erősíti az immunrendszert, emellett köhögéscsillapító hatású, sőt a szakemberek szerint az influenza szezonban az egyik leghatásosabb gyógytea a vírus elkerülésére és a szervezet feltöltésére. Rendszeres fogyasztása csökkenti a szív- és vesebetegségek kialakulásának esélyét, és csökkenti az izomfájdalmakat is.

Fenyőteához fenyő tűlevele kell leforrázva
Fenyőteához fenyő tűlevele kell leforrázva

Elkészítése rendkívül egyszerű: egy maroknyi vagy kisebb bögrényi fenyőtűlevelet alaposan mossunk meg, vágjuk apróbb darabokra, forrázzuk le 1 liter vízzel, és lefedve hagyjuk állni 15-20 percig. Érdemes mindig frissen szedni és elkészíteni, hiszen így marad a teában a legtöbb C-vitamin és antioxidáns.

Fenyőméz

Ha beleszerettünk a fenyőteába, akkor akár fenyőmézet is készíthetünk. A neve kicsit becsapós, hiszen nem a fenyőket látogatták a méhek, hogy elkészítsék ezt a fajta mézet, hanem akác- vagy hársméz segítségével készíthetjük el az alábbi módon ezt a fenyőterméket.

A friss fenyőhajtásokat vágjuk kisebbre, jól mossuk meg őket, majd töltsünk meg háromnegyedig egy dunsztosüveget, ezután a folyékony mézzel öntsük fel és zárjuk le! Napos helyen 3-4 hétig érleljük, közben az üveget többször állítsuk fejtetőre, majd vissza! Ha már a méz nyúlóssá és fenyőillatúvá válik, szűrjük le és töltsük ki kisebb üvegekbe! Megfázásra, köhögésre és hörghurutra napi 3-5 alkalommal vegyünk be belőle egy evőkanállal, vagy ízesítsük vele a teánkat!

Ágyazzunk meg vele!

Bár a fenyőtea és a fenyőméz is igazi kincs, azt sem szabad elfelejteni, hogy a friss hajtásokkal kiválóan ágyazhatunk nemcsak a méz vagy a propolisz, de a pálinka alá is.

A legalább kéthónapos áztatást követően a tinktúrát vagy mézet kortyolgatva és kanalazva is fogyaszthatjuk. A főzetbe érdemes friss tűleveleket is tenni, amelyek magas C-vitamin- és antioxidáns-tartalmúak, így igen nagy szolgálatot tehet nekünk köhögés, megfázás vagy torokgyulladás esetén.

A fenyőfélék terméke a fenyőméz
A fenyőfélék egyik terméke a fenyőméz

Fenyőlikőr

A fenyőlikőrt az eddig említett egészségügyi problémákon túl alvási zavar, stressz és szívpanaszok csökkentése esetén is ajánlják fogyasztásra. Elkészítéséhez 100 g friss fenyőtűlevélre, 100 g kandiscukorra és kb. 750 ml alkoholra (kb. 40% alkoholtartalom) lesz szükségünk.

Elsőként vágjuk apróra a tűleveleket, majd a kandiscukorral együtt egy 1 literes edényben keverjük össze! Fedjük le és 1 órát hagyjuk állni! Ezután hozzáöntjük az alkoholt, majd üvegbe borítjuk. 6 hétig pihentessük hideg és sötét helyen, időnként rázzuk fel! 6 hét után átszűrjük egy tiszta üvegbe, és hűtőszekrényben tároljuk. Ilyen módon akár több hónapig is eltárolhatjuk. Esténként egy likőrös pohárkával ihatunk az egészségünkre.

Gyerekeknek!

Nagyon fontos, hogy gyerekek részére is megoldható, hogy jusson nekik ebből a szuper, tápanyagban gazdag alapanyagból. A friss fenyőhajtásokból és a rügyekből készíthető a gyermekek számára nyákoldó és köptető hatású szirup, ami könnyebben bevehető lágyabb íze miatt.

Emellett vitaminban gazdag frissítő is készíthető belőlük a tavaszi-nyári időszakban a kicsiknek.

Kapcsolódó cikkek:

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Milyen poloskák másznak a házfalon, az ablaküvegen? Károsak lehetnek?

2023. január 10. 04:37

Újra előjöttek olyan poloskák, amikkel a korábbi években nem találkoztam. Az elmúlt hónapokban időnként a ház körül előfordultak a falon, az ablakok üvegén. Milyen poloskáról van szó, károsak egyáltalán? Egyébként kifejezetten szép rovarról van szó.

Fenyők metszése tavasszal: egészséges forma, dús lombozat

2025. április 16. 11:10

A fenyők metszése sok kertbarát számára nem tartozik a megszokott kerti teendők közé. Igaz, hogy az örökzöld növények látszólag kevés beavatkozást igényelnek, a metszésük mégis kulcsfontosságú lehet.

Túl a karácsonyon – a fenyőfélék „termékei” a fürdőszobában

2023. december 19. 08:10

Elképesztő, mennyi minden készíthető egy egyszerű fenyőág, vagy pár gramm tűlevél segítségével. Fedezzünk fel még fenyőterméket, és ezúttal a fürdőszobában használjuk fel őket!

Túl a karácsonyon – a fenyőfélék gyógyhatásai

2023. december 15. 05:40

Nemcsak a hagyományos karácsonyfák elsőszámú növényei a fenyők, de az adventi koszorúnak, ajtókopogtatónak és egyéb díszeknek is elengedhetetlen kelléke a fenyőág. De ne feledkezzünk meg a fenyő értékes gyógyító tulajdonságairól sem!