A nyári melegben is gondoljunk a kertben lakó vagy átutazó madarakra! A számukra biztosított víz a kertben ugyanis nemcsak ivóvízként, hanem fürdőként is szolgálhat.
Ahogy a megbízható hőmérők állandósítják a mutatójukat a nappali 30 fok körüli értékre, úgy van mindenkinek egyre nagyobb szüksége a tiszta vízre. A növényeink, háziállataink és kedvenceink számára kötelességünk gondoskodni a megfelelő minőségű és mennyiségű vízről, és ne feledkezzünk meg a Fekete István-féle szabad népről sem: a házunk táján, a környéken élő madarakról sem!
A madáritató fontossága
A madarak számára élelemben szegényebb időkben (jellemzően novembertől márciusig) sokan gondoskodunk számukra eledelről, ami a téli időszakban a túlélést jelentheti nekik. Hasonlóan fontos az élelem mellett friss ivóvízről is gondoskodni, ezért sok kerttulajdonos naponta többször is langyos vizet biztosít télen a madaraknak.
Míg az etetést tavasz elején abbahagyjuk, az itatóra nyáron ugyanolyan szükségük van kis barátainknak: egyrészt szomjoltásra, másrészt egy frissítő fürdőzésre is kihasználják a kihelyezett vizet – a madaraknak ugyanis ugyanolyan létfontosságú a tollazatuk tisztán tartása, mint a rendszeres folyadékbevitel.
A nyáron kihelyezett madáritatókra azért van az utóbbi években jóval nagyobb szükség, mert az elérhető, friss és tiszta víz jelentősége ugrásszerűen megnőtt. A kiszámíthatatlan, kaotikus időjárás olyan száraz időszakokat (nem ritkán hosszú heteket, hónapokat) is eredményezett, aminek következtében mind a növények, mind az állatok kiszolgáltatottá váltak kellő emberi segítség nélkül.
Nézzük, mit tehetünk annak érdekében, hogy a madarak mindig a számukra elérhető vízhez jussanak a kertünkben, biztonságosabban nevelhessék a fiókáikat, és nagyobb eséllyel készülhessenek fel az ínségesebb téli hónapokra.
A megfelelő hely
Keressünk az itatónak olyan helyet, ahol szemmel tarthatjuk: így egyrészt megcsodálhatjuk a fürdőző vendégeket, másrészt a hívatlan ragadozókat is elzavarhatjuk. Ezenkívül ne tegyük túlságosan zajos helyre (pl. homokozó, kinti kiülő mellé), mert akkor nem mernek majd rászállni a madarak.
Az itatót tegyük biztonságos magasságra: kb. 1,5 méterre már megfelelő lehet. Ezenkívül érdemes a kert olyan részébe kihelyezni, ahol a közelben van legalább egy kisebb cserje vagy fa. Ez azért fontos, mert a fürdőzés közben megzavart madarak vizes szárnyakkal nem tudnak magasra szállni, így ezek a közelebb lévő, alacsonyabb növények menedéket nyújthatnak nekik.
Hasonlóan jó megoldás, ha a talajra, de mindentől távol helyezzük el az itatót, így a fürdőző, inni vágyó madarak idejében észreveszik, ha veszély leselkedik rájuk.
A megfelelő kerti madáritató
Magát a madáritatót meg is vásárolhatjuk, de kereshetünk otthon is erre a célra megfelelő tálat vagy edényt. A következő paraméterekre kell feltétlenül figyelnünk, ha otthon választunk itatót:
- olyan széles legyen, hogy egyidejűleg több madár is tudjon benne fürödni vagy inni, és a nagyobb testű madaraknak is lehetőségük legyen kihasználni – ehhez egy 40-50 cm-es tál tökéletesen megfelel
- ne legyen mélyebb 5-8 cm-nél
- olyan vastag legyen pereme, hogy a madarak biztonságosan meg tudjanak rajta állni, és ne vágja a lábaikat
- ne mélyüljön hirtelen
- a tál vagy edény közepére érdemes egy nagyobb követ tenni, amiről a kisebb madarak még kényelmesen elérik a vizet
Amit kerüljünk
Ne az esővízgyűjtő hordót hagyjuk nyitva itatónak, mert az nem a legmegfelelőbb megoldás a madaraknak: az ilyen nagy, mély vízfelület sokszor becsapja a madarakat, s rászállva a vesztüket okozhatja. Hasonló megfontolásból kerüljük a mély vödrök, kádak kihelyezését.
Teendőink az itató körül
Az a legfontosabb, hogy tiszta ivóvizet rakjunk ki a madaraknak (esővíz vagy csapvíz), és ezt a lehetőségeinkhez mérten rendszeresen (ha szükséges, naponta többször) cseréljük. A madáritatás is olyan, mint az etetés: ha egyszer elkezdtük, ne hagyjuk abba, mert a madarak visszajárnak azokra a helyekre, ahol sikerült szerezniük élelmet vagy vizet. Ha hosszú ideig gondoskodtunk az itatásról, majd egyik napról a másikra, hirtelen leszokunk róla, az a nagy, csapadékmentes, hosszan tartó kánikulában akár a madarak pusztulásával is járhat.
Gondoskodnunk kell az itató tisztán tartásáról is: hetente, de legfeljebb kéthetente tisztítsuk ki, mossuk le az oldaláról az algát, a pereméről a piszkot.
A legvalószínűbb vendégei ennek a tökéletes madáritatónknak a cinegék, a verebek, a vörösbegy és a rigók lesznek. Élvezzük a látványt, és segítsük egész évben a kis kerti segítőinket!
Kapcsolódó cikkek:
- Gondoskodjunk megfelelően a növényeinkről a nyári nyaralások időszakában is!
- Hogyan készítsük fel a kertünket az állatok téli megsegítésére?
- Hogyan segíthetjük a kertünkbe látogató madarakat? I. rész
- Hogyan segíthetjük a kertünkbe látogató madarakat? II. rész
- Madáretetés a ház körül – melyik madárfaj hol keresi az eleséget?
- Madáretetés a ház körül – melyik madárfajnak milyen eleséggel készüljünk?
- Hogyan járulhatunk hozzá a bokorlakó madarak megtelepítéséhez a kertünkben?