Ház, táj blog

Gyertyakészítéshez használt viaszok fajtái II.

Agrofórum Online

Nemcsak a jól bevált paraffin viaszból készíthetünk gyertyát. Az üzletekben is lehet itt-ott kapni napraforgóviaszból, szójaviaszból, repceviaszból vagy sztearinból készült gyertyákat. Mit kell tudnunk ezekről a viaszokról?

Ahogy azt az előző cikkben is említettem, különböző fajtájú viaszokból készülhetnek gyertyák, amiket magyar üzletekben is beszerezhetünk. A gyertyakészítéshez használt növényi alapú viaszok drágábbak a hagyományos paraffin viasznál, de különlegesebb gyertyák készíthetők belőlük. Lássuk, melyik viasztípusnak milyen jellemzői vannak!

A gyertyaviaszok fajtái

A legismertebb fajtái a gyertyaviaszoknak a következők:

  • paraffin viasz,
  • repceviasz,
  • szójaviasz,
  • napraforgóviasz,
  • sztearin (pálmaviasz),
  • kókuszos növényi viaszok.

A paraffin viaszt és a kókuszos növényi alapú viaszokat már az előző cikkben megismerhettük, ezért a további négyfélével, a repceviasszal, a szójaviasszal, a pálmaviasszal és a napraforgóviasszal megyünk tovább.

A növényi alapú viaszok száz százalékban lebomló alapanyagok
A növényi alapú viaszok száz százalékban lebomló alapanyagok

Mindegyik növényi alapú viaszra egyaránt jellemző, hogy olyan növényekből nyerték ki őket, amelyek nem genetikailag módosított növényi szervezetek (GMO). 100%-ban növényi eredetű, biológiailag lebomló anyagok, amiket nem teszteltek állatokon.

Szójaviasz

A szójaviasz egyöntetű, fehéres színű, 51-55 oC-on olvadó viasz, amelyet üvegtégelybe öntve alkalmaznak a gyertyaöntés során, vagy nagyobb állógyertyákat készítenek belőle.

Szójaviaszt különböző formában kaphatunk, akár 10-15 cm-es, nagyobb darabokban, akár többféle méretű, könnyebben kezelhető „törmelék” formájában, és a jól megszokott pasztillákban is vásárolható belőle.

Érdekesség, hogy illóolajok hozzáadásával még házi készítésű masszázsbalzsamot is előállíthatunk.

A szójaviasz tömbgyertyák készítéséhez is alkalmas
A szójaviasz tömbgyertyák készítéséhez is alkalmas

Repceviasz

A repceviasz a legújabb játékos a gyertyaviaszok piacán. Különlegessége, hogy a viasz színe krémszínű, illata pedig semleges, nem feltétlen érezzük rajta azt a semmivel össze nem téveszthető viaszillatot, viszont kiváló az illatmegtartó képessége, ami illatosított gyertyák készítésekor elengedhetetlen. Ezenkívül a repceviaszból készült gyertya hosszan, egyenletesen és korommentesen ég.

A nálunk kapható repceviaszt Európában termesztett repcéből állítják elő. Prémium minőségű termék, ezért magasabb az ára is (majdnem kétszer annyi, mint a paraffin viasznak). Külön kaphatunk üvegtégelybe szánt és tömbgyertya készítésére szánt viaszalapanyagot. Amire még figyelnünk kell, hogy a repceviasz a paraffin viaszhoz képest nehezebben megdolgozható, speciális viasz, amihez külön kanócot is árulnak, mert nem akármilyen gyertyakanóc alkalmas hozzá.

Pálmaviasz

A pálmaviasz (más néven sztearin) egy kristályos szerkezetű, tejfehér színű viasz. Anyaga kemény, tökéletes alaktartó tulajdonságú, ezért alkalmas tömbgyertyák készítésére, de mártott gyertya készítéséhez nem megfelelő. Önmagában nem készítenek 100%-ban pálmaviaszból készült gyertyát, inkább a paraffinhoz keverik 1:9 (sztearin : paraffin) arányban, ezzel meg is hosszabbítható az égési ideje.

A repceviaszhoz hasonlóan tapasztaltabb gyertyakészítőknek ajánlják, mert nehezebb vele bánni, mint a paraffinnal: több kísérletezést és türelmet igényel. A színezése sem egyszerű feladat, mert ugyanaz a szín más árnyalatot ad egy paraffingyertyának, mint a pálmaviasz-gyertyának.

Különlegessége, hogy hosszan tartó, nem kormozó és füstölő égése közben a megmaradó, vékony fala a gyertyának csipkés mintázatú lesz, ami rendkívül látványossá teszi.

Napraforgóviasz

A napraforgóolaj hidrogénezettségéből származó napraforgóviasz fehér színű, szagtalan anyag, amelynek 43-47 oC az olvadáspontja. A repceviaszhoz hasonlóan a hazánkban kapható napraforgóviasz 100%-ban biológiailag lebomló, és az EU területén termesztett napraforgóból származik. Általában tömbként árusítják, pasztillás kiszerelést nem igazán találunk belőle.

Napraforgóviaszból tégelyes gyertya
Napraforgóviaszból tégelyes gyertya

Ideális választás tégelybe öntött gyertyákhoz, és könnyen illatosítható viasz. Sajnos a színezése már nem ilyen egyszerű, nem lehet akármilyen színezővel dolgozni vele. Érdemes kísérletezni, fórumokon érdeklődni, hogy milyen színezék válik be a napraforgóviasznál a legjobban.

Jó tanács!

Az előző cikkben is szerepelt jó tanácsként, de nem lehet elégszer ismételni, hogy bármilyen viasszal is dolgozunk, azt közvetlen láng felett nem szabad olvasztani (úgy értve, hogy a fémedény, amiben a viaszt olvasztjuk közvetlenül gázláng felett van), mert a viasz gyúlékony! A balesetek elkerülése érdekében vízgőz felett olvasszuk fel mindig a viaszt!

Minden viaszt száraz, hűvös helyen, minden más anyagtól jól elkülönítve kell tárolni, ahol nem éri sem meleg, sem nedvesség, sem napfény.

Ha véletlenül ráömlik a viasz a ruhára, mosógépben könnyen ki lehet mosni. Ha bármilyen kerámia, fa vagy üvegre rákerült, amire nem szerettük volna, forró vízzel könnyen letisztítható a viasz.

Kapcsolódó cikkek:

Madárfiókát találtam a kertben, mi a teendőm?

2025. július 19. 05:40

Otthoni kertészkedés alkalmával is találhatunk az aljnövényzetben gubbasztó fiatal madarat. Hogyan segíthetünk rajta, mi ilyenkor a teendőnk?

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Növényfelismerő applikációk – mit érdemes tudni a használatukról?

2025. május 27. 05:40

Kézenfekvő megoldás, hogy a mindig nálunk lévő mobiltelefonokra letöltsünk egy növényfelismerő applikációt, hiszen gyorsan elővesszük, készítünk egy fényképet a kérdéses növényről, és várjuk az alkalmazás segítségét: a fajmeghatározást.

Gyertyakészítéshez használt viaszok fajtái I.

2023. december 12. 05:40

Az adventi időszak a reménykeltő fényességet hozó gyertyák ünnepe is. Eltűnődtünk már azon, hogy hány fajta viaszból készíthető gyertya?

Befűthet-e egy gyertya egy üvegházat?

2022. december 21. 11:34

A téli szezonban is szeretne növényeket termeszteni? Az üvegházi kertészkedés lehetővé teszi ezt, mivel képes a napsugarakból származó hőt megkötni. De mi van akkor, ha nincs elég hő, ami közvetlenül a napsugarakból érkezik?

Karácsonyi hétvége a Katica Tanyán

2019. november 17. 12:59

A Katica Tanya Élményközpontban 2019. december 21-22-23-án (szombaton, vasárnap és hétfőn) családi programokkal, adventi hangulattal, kézműves foglalkozásokkal várják az érdeklődőket.