Ház, táj blog

Hogyan járulhatunk hozzá a bokorlakó madarak megtelepítéséhez a kertünkben?

Agrofórum Online

Milyen cserjék alkalmasak a bokorlakó madarak fészkelésére? Hogyan alakítsunk ki a madarak megtelepítéséhez metszéssel alkalmas bokorformát? Mi az az ágcsésze és hogyan segíti a fészeképítést?

Cserjéink a madarak szolgálatában

A kertünkbe ültetett cserjék számos madárfajnak jelenthetnek fészkelőhelyet és táplálékot. Az őshonos berkenyefajok, a galagonya, a csipkerózsa, a bodza, a fagyal, a kökény és a som termése, de még a virágaik is segítenek a madaraknak a kellő mennyiségű, tápanyagban dús eledel megszerzésében azzal, hogy odacsalogatják a rovarokat az élőhelyük közelébe.

A barátposzáta szívesen fészkel a bodza sűrű ágai között

A bodzát fészkelőhelyül választja a barátposzáta, bogyóéréskor a sárgarigó és a fekete rigó keresi fel. A kökény és a galagonya ritka vendége az ökörszem, gyakoribb a vörösbegy. A verebek és a cinegék élelemszerző körútjukon megpihenhetnek a cserjék ágai között a ragadozó madarak és a macskák elől.

A vörösbegyet is vendégül láthatjuk a kertben

Ha nem takarítjuk el a lombhullató bokrok alól a leveleket, a fülemüle is otthonra talál. Ez a kis madár ugyanis a lehullott lombok alatt megbújó rovarokkal táplálkozik, és maga is itt keres helyet a ragadozói elől.

A fekete rigó a fiókanevelés során rengeteg kártevő lárváját elpusztítja

Láthatjuk, hogy számos madárfajnak nyújthatnak életteret a cserjévé fejlődő növényfajok. Azonban a mi segítségünkre is szükség van az ideálisabb körülmények megteremtéséhez: így a cserje nagyobb védelmet nyújtó formájának a és fészeképítéshez alkalmas ágszerkezetnek a kialakításában.

A megfelelő bokor

Nemcsak a bokorrá növő növényfaj virágától, termésétől és a környezetétől függ, hogy egy madár meg tud-e telepedni a kertben vagy sem. Ahogy odúkészítéshez sem találnak elegendő alkalmas fát a madarak, úgy fészkeléshez alkalmas cserje sem nő minden kertben. A megfelelő bokorforma kialakításával, a megfelelő időben elvégzett metszéssel sokszorosára növeljük a madarak fészkelési esélyeit a kertben.

Nagyon kevés fészkelésre alkalmas hely áll a madarak rendelkezésére

A kertbe telepített cserjék általában alkalmatlanok a fészkelésre, mert metszetlenül túlságosan megnyurgulnak. Ennek következtében az ágak felső részén lesznek lombosabbak, alul pedig megritkulnak. Ha visszanyessük a bokrokat, alul és felül is zártabb lesz, tömöttebb lombozata nagyobb védelmet nyújt a madarak fészkének.

A madarak búvóhelyéül szolgáló legmegfelelőbb cserje iskolapéldája a kökény, amely metszés nélkül is „madárbarát” bokorformát alakít ki: az ideális alak a talajhoz közeli részén, alacsonyan elágazva szélesebb, felül pedig keskenyebb, így tökéletes búvóhelyet jelent az énekesmadaraknak.

A Metszés tavasztól télig c. cikksorozat részei választ adnak arra a kérdésre, hogy melyik cserjefajt mikor érdemes metszeni. Az aktuális téli és tavaszi metszési munkálatokról is ezekben a cikkekben olvashatunk.

1. kép

Balra: Fészkelésre alkalmatlan bokorforma. Jobbra: Fészkelésre alkalmas bokorforma

Forrás: Vertse Albert: A kert madárvilága c. könyve alapján készített rajz

Ágcsészék kialakítása

Az idősebb cserjéken kialakíthatunk ún. ágcsészéket is, amelyek megfelelő vázszerkezetet biztosítanak a fészek megépítéséhez a bokor sűrűjében. Az ágcsésze létrehozásához a következő 2 lépést kövessük:

  1. a kiválasztott vastagabb ágak vezérhajtásait visszametsszük, közvetlen az oldalhajtások felett
  2. az oldalhajtásokat is visszametsszük a lenyesett vezérhajtáshoz számított 5-6 cm magasságban

Az ágcsészék kialakításához alkalmas cserjefajokat (pl. galagonya) a kert egy alkalmas részén sorba vagy csoportosan is ültethetjük, így több helyet és nagyobb biztonságot is nyújt a madaraknak.

2. kép

Ágcsésze kialakítása metszéssel két lépésben

Forrás: Vertse Albert: A kert madárvilága c. könyve alapján készített rajz

Segítsük együtt a kertünkbe megtelepedő madarakat!

Kapcsolódó cikkek:

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Egész nyáron virágzik a színpompás petúnia

2022. május 11. 07:38

Útmutató a petúnia kertben vagy cserépben való termesztéséhez.

Milyen teendőink vannak kora tavasszal a gyümölcsöskertjeinkben?

2020. március 7. 09:26

K. Balázs: Milyen feladatokat kell legsürgősebben elvégezni a gyümölcsöskertben? Kezdők vagyunk, most költöztünk városból vidékre.

Mi fán terem a perui földicseresznye?

2023. január 16. 11:15

A perui földicseresznye (Physalis peruviana), amit néhány helyen ananászcseresznyének és tévesen ehető zsidócseresznyének is neveznek, egyre népszerűbb Európában.

Amit a lonc termesztéséről tudni kell

2023. február 5. 07:34

A loncról a legtöbbünknek az jut eszébe, ez egy szép, illatos tölcséres virágú, kacskaringósan növő kúszónövény, amely tökéletesen alkalmas falak, kerítések és pergolák borítására.