Ház, táj blog

Július végétől szigorúbb szabályozás alatt a legfontosabb csigaölő szerek

Agrofórum Online

Az Európai Vegyianyag Ügynökség (ECHA) rendelete nyomán megváltozott a metaldehid hatóanyag toxikológiai besorolása, ennek következtében 2021. július 31. után az Európai Unióban szigorúbbá válik a metaldehid hatóanyagot tartalmazó, eddig szabadforgalmazású csigaölő növényvédő szerek forgalmazása, megvásárlása és felhasználása. Miben érinti ez a házikerti növényvédelmet? Mit kell tudni a metaldehidről? Hogyan lehet a kártevő csigafajokkal szemben nem-kémiai úton védekezni?

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal múlt heti közleményében a házikert-tulajdonosok figyelmét is felhívja arra, hogy az ECHA döntése értelmében a jövőben nagyobb körültekintést fog igényelni hazánkban is a metaldehid hatóanyagú csigaölő szerek vásárlása és felhasználása.

Az ECHA rendelete szerint az érintett készítmények (pl.: Arion Pro, Detia Degesch Schnekenkorn, Fleet, Fleet Super, Limatak, Limex, Medal, Metarex Inov, Shalimar, Shamu, Shikari, Shift, Szuper-D) szigorúbb besorolását a metaldehid humán-egészségügyi kockázata indokolja.

Mit érdemes tudni a metaldehidről?

A metaldehid a növény felületén ható (kontakt) hatóanyag, vagyis a kezelt növényi felületen (levélen, száron) hat. A növényi szövetekbe nem jut be és a növényen belül nem szállítódik. Megelőző (preventív) növényvédelmi kezelésre alkalmas, vagyis a kártevő károsítását (jelen esetben a kártevő csigafajok táplálkozását) hivatott megakadályozni.

A kártevő szervezetébe táplálkozás és érintés útján jut be, vagyis gyomorméregként az elfogyasztott növényi résszel együtt is képes kifejteni a hatását, illetve a kezelt felülettel történő érintkezés következtében érintőméregként az idegvégződéseken keresztül is bejut a kártevő szervezetébe. A hatóanyag hatása a kártevő fokozott nyálkatermelésében nyilvánul meg, amelynek következtében az állat kiszárad.

Méhekre nem veszélyes, a vízi szervezeteket tekintve mérsékelten veszélyes hatóanyag.

Humán-egészségügyi hatását tekintve a metaldehid közepesen mérgező, bizonyítottan szemirritáló hatású, és feltételezhetően mutagén, valamint szaporodási/fejlődési rendellenességeket okozó hatású lehet. A hatóanyag szigorúbb toxikológiai besorolása főként ez utóbbi hatásai miatt kerültek felülvizsgálatra és szigorúbb besorolásra.

A kártevő csigafajokkal szemben nem csak kémiai védekezési módszerek léteznek

A gyakorlatban mi változik az ECHA rendeletének értelmében?

A korábban III. forgalmi kategóriájú csigaölő készítményeket 2021. július 31-ét követően csak a II. forgalmi kategóriára vonatkozó jogszabályi előírások teljesülése esetén lehet forgalmazni és felhasználni, tehát szűk fél éven belül ezeknek a készítményeknek megszűnik a szabadforgalmú felhasználásuk.

A fenti határidőt követően kizárólag az vásárolhat metaldehid-tartalmú csigaölő szert, aki:

  • növényorvos, vagy
  • növénytermesztő és növényvédelmi technikus; növénytermesztési, kertészeti és növényvédelmi technikus; kertész és növényvédelmi technikus, növényvédelmi és talajerő-gazdálkodási technikus képesítésű, vagy
  • növényvédő és méregraktár-kezelő szakképesítéssel, illetve növényvédő szak- és betanított munkás képesítéssel rendelkezik, vagy
  • növényvédelmi tantárgyakból egyetemi vagy főiskolai képzés során vizsgát tett, vagy
  • legalább általános iskolát végzett, 18. életévét betöltötte, és a miniszter által meghatározott növényvédelmi alaptanfolyamot követően eredményes vizsgát tett, azaz ún. zöld könyvvel rendelkezik, vagy
  • egyszeri vásárlásra jogosító növényorvosi vénnyel rendelkezik.

 Alternatívák a csigák elleni házikerti védekezésben

Szerencsénkre számos nem-kémiai módszerrel is védekezhetünk a kártevő csigafajokkal szemben, ahogy az egy korábbi rövid cikksorozatban már kifejtésre került: a kártevő fajok összegyűjtése, csapdázása, védősáv vagy védőárok kialakítása, takaróanyagok alkalmazása, „csigapalló” vagy „csiga-villanypásztor” kihelyezése, természetes ellenségek bevetése (a süntől kezdve a rovarokon át a baromfiig) mind-mind lehetséges megoldások a kártevő csigafajok ellen.

Hivatkozott jogszabály:

Kapcsolódó cikkek:

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Március 22. - egy napon a Víz világnapja és a Föld órája

2025. március 22. 06:40

Idén különleges alkalom március 22., ugyanis a mindenkori Víz világnapja egy napra esik a Föld órájának napjával. Ez utóbbit minden évben március 3. szombatjára hirdeti meg a Természetvédelmi Világalap (WWF) nemzetközi szervezete.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen I. rész

2025. március 21. 05:40

A gilisztáknak hála egy tápanyagokban rendkívül gazdag humuszanyagot nyerünk ki a gilisztakomposztálási folyamat végén.

Mit kell tudni a gilisztakomposztról?

2025. március 20. 05:40

A szakemberek szerint a talajban jelen lévő, kiemelkedően jó minőségű, a növények számára leghatékonyabban hasznosítható szerves anyagot a giliszták állítják elő.

Így készítsünk hatékony csigacsapdát!

2024. szeptember 13. 08:10

Vegyszermentes, házilag elkészíthető csigacsapdát mutatunk mindazoknak, akik reménytelen harcot folytatnak a zsenge növényeket lerágó csigákkal.

Küzdelem a meztelencsigákkal II. rész

2019. július 19. 04:37

Mit vethetünk be kertünkben a meztelencsigák, kiemelten a spanyol csupaszcsiga jelentős kártétele ellen? Mely állatfajok a meztelencsigák természetes ellenségei? Milyen háziállatok segíthetnek a kártevők gyérítésében?

A tejsavó csalogató hatású a csigákra

2023. április 24. 13:07

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Növényvédelmi Intézet jogelődjében végzett csapdázási kísérletek bizonyították a vegyszermentes módszer hatékonyságát. Kiderült, a meztelencsigák ellen kiválóan védekezhetünk tejsavóval.

Küzdelem a meztelencsigákkal III. rész

2019. július 20. 04:36

Mit vethetünk be kertünkben a meztelencsigák, kiemelten a spanyol csupaszcsiga jelentős kártétele ellen? Milyen csapdázási és riasztási módszereket alkalmazhatunk?