Ház, táj blog

Koronavírus: szigorít a Szent István Egyetem is – előadások teljes távoktatásban

Agrofórum Online

A Szent István Egyetem intézkedéseinek részét képezi a további gólyatáborok, illetve a tanévnyitó ünnepségek teljes elmaradása, az előadások tekintetében a teljes távoktatásra történő átállás, illetve a külföldről érkező hallgatók beköltözés előtti – 72 órán belül, Magyarországon elkészített – kötelezően felmutatandó, kettő darab negatív COVID-19 tesztjének bemutatása.  

A Szent István Egyetem elkészítette a járványügyi készültséget kezelő intézkedési tervét, melyet a helyzet változására való tekintettel folyamatosan aktualizálni fog. Az intézmény mb. rektora, Prof. Dr. Gyuricza Csaba az egyetemi közösség egészségének és biztonságának védelme érdekében a 2020. szeptember 7-re meghirdetett központi tanévnyitó ünnepséget lemondta az Egyetem valamennyi campusán: Gödöllőn, Kaposváron, Gyöngyösön, Keszthelyen és Budán. Az Egyetem vezetőjének döntése értelmében a gólyatáborok szintén elmaradnak minden helyszínen.

Az Egyetem a fokozódó vírushelyzetre való tekintettel szigorú intézkedéseket hozott az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető koronavírus-járvány megelőzése, illetve következményeinek elhárítása, az egyetemi közösség egészségének és életének megóvása érdekében. Az Egyetem épületeit, rendezvényeit, tanóráit csak kizárólag egészséges, koronavírus megbetegedés tüneteit nem mutató személy látogathatja a személyi higiénia betartásával, valamint az orrot és szájat takaró maszk (esetleg sál, kendő) viselésével, továbbá kiemelten fontos a megfelelő fizikai távolság megtartása is.

Az Egyetem létesítményeiben a közös használatú zárt tereken (pl. büfé, folyosó, WC) a maszk használata kötelező, a védőtávolság megtartása esetén is. Az intézmény fokozottan ügyel az oktatási, sport, könyvtári, levéltári létesítmények tisztaságára, megfelelő kézfertőtlenítő-, virucid hatású felületfertőtlenítő- és takarítószerek használatára, a gyakran érintett felületek rendszeres fertőtlenítésére. Emellett zárt térben az esetleges kórokozók koncentrációjának csökkentése érdekében kiemelt figyelmet fordít a folyamatos vagy rendszeres, fokozott intenzitású természetes szellőztetésre.

Az oktatással kapcsolatban az egyetem vezetése azt a döntést hozta, hogy az oktatók előadást kizárólag online tarthatnak, a személyes jelenlétet igénylő gyakorlatokat pedig kisebb csoportokban fogják megszervezni. A jelenléti tanórák úgy kerülnek megszervezésre, hogy a tanterem kapacitásának figyelembevételével lehetőség szerint a 1,5 méteres védőtávolság betartható legyen. A tanórákon és gyakorlatokon a 1,5 méteres védőtávolság megtartása és a maszk (esetleg sál, kendő) viselése kötelező.

Az oktatás mellett kiemelt jelentőségű az egészség megőrzését célzó intézkedések, jogszabályok, kiadott útmutatások betartása a kollégiumokban lakó hallgatók esetében. A kollégiumokba kizárólag egészséges, koronavírus-megbetegedés tüneteket nem mutató, magát egészségesnek érző személy léphet be. Külföldi hallgatóknak kötelező a 72 órán belül Magyarországon elvégzett, 2 negatív COVID-19 teszt bemutatása. Beköltözésnél a kollégiumok munkatársai felmérik a fertőzöttség kockázatát egyrészt kérdőív kitöltésével, másrészt rendszeres nonkontakt testhőméréssel.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Március 22. - egy napon a Víz világnapja és a Föld órája

2025. március 22. 06:40

Idén különleges alkalom március 22., ugyanis a mindenkori Víz világnapja egy napra esik a Föld órájának napjával. Ez utóbbit minden évben március 3. szombatjára hirdeti meg a Természetvédelmi Világalap (WWF) nemzetközi szervezete.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen I. rész

2025. március 21. 05:40

A gilisztáknak hála egy tápanyagokban rendkívül gazdag humuszanyagot nyerünk ki a gilisztakomposztálási folyamat végén.

Mit kell tudni a gilisztakomposztról?

2025. március 20. 05:40

A szakemberek szerint a talajban jelen lévő, kiemelkedően jó minőségű, a növények számára leghatékonyabban hasznosítható szerves anyagot a giliszták állítják elő.

A Balatonra is kiterjedt a világ 31 tavát érintő egyedülálló kutatás

2020. június 11. 08:54

A világ egyik legrangosabb tudományos folyóiratában közölt tanulmány szerint a vízminőségben bekövetkezett változások jelentős hatással lehetnek a tavakon regisztrált halfogási adatok alakulására, ami kihat az adott régió gazdaságára és élelmiszerbiztonságára is.

Hamisított paradicsomsűrítmények kiszűrésén dolgoznak a SZIE kutatói

2020. november 16. 17:10

A paradicsom a hazai és nemzetközi gasztronómia számára kiemelt fontosságú alapanyag, melyből globális szinten mintegy 160 millió tonnát termesztenek évente. Ennek egy részéből sűrítmények, konzervek, szószok és ketchupok készülnek, melyek gyártási folyamatait az élelmiszerlánc szereplőinek védelme érdekében különböző jogszabályok és gyártói specifikációk rögzítik.

Mérföldkő a hazai agrár-felsőoktatásban

2020. augusztus 3. 09:32

Az átalakítás során hatékony intézményrendszert, modern és nemzetközi szinten is versenyképes, erős gyakorlati lábbal rendelkező képzési programot hoznak létre, amelyben az oktatók hivatásuknak tudnak élni és megbecsülésnek örvendhetnek.

Tudjunk meg többet a rozéról!

2020. június 10. 16:19

Abban talán mindenki egyetért, hogy a forró nyári esték elviselhetőbbek egy jól behűtött friss, gyümölcsös jellegű, élénk savakkal rendelkező rozébor társaságában. Bár rengetegen kedvelik, hogy miként készül, arról kevés információval rendelkezünk.