31℃ 18℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal
Ház, táj blog

Sziklafal

Agrofórum Online

Ami a képen látszik, egy távoli felvétel a Sziklafalról.

A Sziklafal számomra mindig is több volt, mint a hegy ormán kitüremkedő szélkoptatta sziklatömb: az idővel dacoló jelkép és léleknyugtató pihenőhely, ahonnan messze ellátni, olyan messzire, hogy az ember már nem tudja a távolban még a földet nézi, vagy már az eget látja.

Az út mentén még áll egy-egy korhadt villanyoszlop. A félig leszakadt vezetékek már csak itt-ott kapaszkodnak egyik oszlopról a másikra, emlékeztetve a múltra, amikor energiát vittek valahonnan valahová, amelyből azután sötétségoszlató világosság lett. Mára úgy tűnik egyetlen feladatunk maradt csupán, hogy tartsák az őszi délutánban úszkáló ökörnyálak ezüstös fonalát.

A mélyfekvésű réteken már elő-elő bújnak az őszi kikerics lila gyertyái és kíváncsiskodva néznek az erdő felé: Mi ez a nyüzsgés odaát? Ahogy a lenyugvó Nap átesik a fák koronáján, megmozdul az erdő. Fürgén mocorgó vaddisznósüldők verik fel a koraeste álmos csendjét. A tölgyekről lepottyan néha egy-egy makk, csemegéül a turkálóknak. Azután a távolból megszólal egy semmi másra nem hasonlító orgonaszó és beleremeg az erdő…

Ugye kitalálták? A szarvasbőgésről van szó.

Hogy jön mindez az Agrofórumhoz? Talán sehogy, de az ősz, a szeptember közeledtével ezek a régi élmények jutottak eszembe. Nem vagyok vadász ember, de szeretem az erdőt. turista sem vagyok, csak olyan bóklászó, útról letérő, kóborló erdőjáró, aki figyeli a csendet, mert abban is hangok vannak, aki érzi és élvezi a mezők illatáét, mert hál Istennek nem allergiás rá.

Különösen ilyenkor szeptemberben szeretem az erdőt járni, amikor a hónap második felében – legalábbis itt a Budai hegyek külső peremén – legjobb a szarvasbőgés. A bikák sokszor, meglehetősen elővigyázatlanul csak mennek a fejük, illetve az ösztönük után és ilyenkor többet láttatnak magukból, mint máskor az év folyamán.

Esténként kiültem a Sziklafalra és sokszor egész éjszaka, ott maradtam, fülelni a csendet meg a titokzatos neszeket, bámulni a csillagokat, a szinte nappali világosságot árasító égi vándort, a kerekarcú Holdat; meg az elém táruló tájban itt-ott remegő fényeket.

A Sziklafal számomra mindig is több volt, mint a hegy ormán kitüremkedő szélkoptatta sziklatömb: az idővel dacoló jelkép és léleknyugtató pihenőhely, ahonnan messze ellátni, olyan messzire, hogy az ember már nem tudja a távolban még a földet nézi, vagy már az eget látja.

A földet, ahol a rozsdás napraforgók az aratást várják, ahol a kukoricák levelei itt-ott már zörgőssé válnak, ahol a korán elvetett repcék már mutatják a soraikat, ahol alá-alá buktatják a kizöldült tarlót az arra alkalmas talajművelő eszközök. A földet amelyik – majdnem azt mondtam „aki” – vár valamire. Évezredek óta, ilyenkor ősszel, no meg persze tavasszal is várja, hogy ilyen-olyan eszközzel: bottal, faekével – melyik korban mi volt a szokás – ma meg már modern gépekkel barázdát borítsanak rajta, hogy azután befogadja az új élet hordozóit.

Itt kellene stílust váltanom és szabatosan megfogalmazni, hogy ez esetben az élet hordozói a korszerű fajták minősített szaporítóanyagai, esetünkben a fémzárolt vetőmagvak.

Érdekes, hogy milyen feledékenyek vagyunk. Vajon az 1880-as években nem azért szervezték meg elődeink a vetőmagvizsgálatot és minősítést, hogy a gazdák jó minőségű szaporítóanyagot vessenek? Vajon a biológia meghazudtolja önmagáét, hogy rossz szaporítóanyagból is lehet jó termés? Aligha hihető.

Nincs rá pénz, meg túl drága a vetőmag mondják sokan. Nem vitatom – bizonyára igazuk van. Éppen azért lenne szükség – többek között ez esetben is – mindkét fél /vevő és eladó/ számára a kölcsönös érdekek alapján nyugvó áralkura és ennek eredményeként valamilyen konszenzusra. Az viszont egyértelmű, akár elfogadjuk akár tagadjuk, hogy a biológiai alapok a termelés olyan meghatározó elemei, amelyek determinálják az eredményeket. Ha erre nem áldozunk abból a kevés pénzből, akkor már eleve csökken az esélyünk a minőségi termék-előállításra.

Legszívesebben a most következő részeket nagybetűkkel írnám, hogy felhívjam a döntéshozók, jogalkotók figyelmét: A földalapú támogatások hazai részét feltételekhez kellett volna, nagy kellene kötni, pl.: a minősített vetőmaghasználathoz.

Elkalandoznak az ember gondolatai a táj látványából a szakma problémáihoz.

Hűl az idő ott kinn a Sziklafalon és valami alig érzékelhető, leheletnyi pára úszik a rétek fölé. A szarvasok egyidőre elhallgatnak. Felnézek az égre. A Hold delejes fénye szinte megbabonáz. Megszűnik a közel és a távol, a horizonton egybeolvad a föld az éggel, mint ahogy ezen az éjszakán bennem is eggyé vált a múlt és a jelen.

A tábla széléről 2006-ban – Dr. Bódis László

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Növényfelismerő applikációk – mit érdemes tudni a használatukról?

2025. május 27. 05:40

Kézenfekvő megoldás, hogy a mindig nálunk lévő mobiltelefonokra letöltsünk egy növényfelismerő applikációt, hiszen gyorsan elővesszük, készítünk egy fényképet a kérdéses növényről, és várjuk az alkalmazás segítségét: a fajmeghatározást.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Szabadföldi zöldségtermesztés a hétvégi telkünkön talajtakarással

2018. április 25. 14:40

Községeink határában elterülő, családi tulajdonban lévő kisebb telkek sok lehetőséget rejtenek magukban. Többek között megteremhet rajta számos zöldség- és gyümölcsféle is a család szükségletének kielégítésére.

Egyelés – nemszeretem feladat, de nagyon fontos!

2023. április 30. 05:36

Az egyelés igazi türelemjáték, és bizonyos növényeink esetében kihagyhatatlan a csírázás utáni időszakban. Mit jelent pontosan ez a művelet? Mikor érdemes elvégezni, és hogyan csináljuk, hogy megfelelően fejlődjenek a növényeink?

Mérgező lágyszárú növények a kertben

2020. február 24. 04:36

A növényfajok és -fajták kiválasztása alapjaiban is többtényezős kérdés, hát még ha otthonunk kíváncsibb lakóinak „kóstoló kedvével” is számolnunk kell. Gyermekeink, háziállataink és házi kedvenceink védelme érdekében tisztában kell lennünk azzal, vajon mely növények, illetve azoknak mely része(i) és mennyire mérgező(ek).

Az ecet felhasználási módjai a kertben

2023. július 19. 06:36

Az ecet rendkívül nagy segítség a háztartásban, legyen szó konyhai tisztításról, takarításról vagy mosásról. Arról viszont kevés szó esik, hogy a kertben is széles körben alkalmazhatjuk. Lássuk, hogy miben segít nekünk!