Ház, táj blog

Van elég vetőmag hazánkban

NÉBIH

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) tájékoztatja a kereskedőket és a felhasználókat, hogy Magyarország vetőmag-ellátottsága – a rendkívüli járványügyi intézkedésektől függetlenül – megfelelő. A hazánkban előállított szaporítóanyagok mellett, a külföldről importált vetőmagok is kielégítő mennyiségben is minőségben állnak rendelkezésre.

Magyarország Európa egyik legnagyobb vetőmag-előállító országa, a hazánkban felhasznált szántóföldi vetőmagok nagy részét helyben állítják elő. Márciusra – az elrendelt járványügyi veszélyhelyzettől függetlenül – az import vetőmagtételek jelentős része is megérkezett a kereskedőkhöz és a felhasználókhoz. Kisebb mértékű hiány esetleg egyes keresett fajták esetében mutatkozhat, azonban azok is helyettesíthetők más fajtákkal.

A tavaszi vetőmag-ellátottságot leginkább az előző szezonban végrehajtott fémzárolásokkal összehasonlítva lehet elemezni. 2018 második, illetve 2019 első félévében együttesen, a fontosabb tavaszi fajokat (kukorica, napraforgó, szója, lucerna, zab, cirokfélék) figyelembe véve 10.057 darab tételt fémzároltak, ami összesen 129.007 tonna vetőmagot jelentett. Ez a mennyiség az idei szezonban (2019 második félév – 2020 első félév) az alábbiak szerint alakult: 8.567 darab fémzárolt tétel, összesen 111.714 tonna mennyiségben.

Megállapítható tehát, hogy az idei mennyiség a fémzárolási időszaknak megfelelő, biztosíthatja a tavaszi vetőmag-ellátottságot. Minimális késedelem esetlegesen az importból beérkező, vetőmag-előállításhoz szükséges szülői vonalakkal fordulhat elő, ez viszont nem befolyásolja az idei évben az árutermő-területekhez szükséges vetőmagmennyiséget.

Hazánkban nagyon kevés vetőmagot forgalmaznak csávázás nélkül, éppen ezért az alábbi táblázatban a már kész anyagokat tüntették fel. (Ez alól kivételt jelent a szója, ahol esetenként még hátra lehet az oltóporral történő kezelés, amelyet mindig az utolsó pillanatban, a vásárlói igényeknek megfelelően végeznek el.)

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Növényfelismerő applikációk – mit érdemes tudni a használatukról?

2025. május 27. 05:40

Kézenfekvő megoldás, hogy a mindig nálunk lévő mobiltelefonokra letöltsünk egy növényfelismerő applikációt, hiszen gyorsan elővesszük, készítünk egy fényképet a kérdéses növényről, és várjuk az alkalmazás segítségét: a fajmeghatározást.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

A köztes növények hangolják finomra a vetésforgót

2025. március 15. 16:10

Használja ki a viterra® köztesnövény-keverékek talajjavító hatását és teljesítse problémamentesen az AKG előírásait!

Hogyan lehet vetőmagnak kinyerni a magot a paradicsomból?

2022. augusztus 20. 04:36

Hogyan lehet vetőmagnak kinyerni a magot a paradicsomból, hogyan járjak el? Van valami különleges módja?

Hibridbúzák a SAATEN-UNION-tól: HYDROCK

2021. szeptember 9. 10:12

Azon termelők figyelmébe ajánljuk, akik a hibridbúza vetését a klasszikus előveteményeken túl akár korai betakarítású kukorica után is tervezik, és igazán heterogén táblákon gazdálkodnak. A HYDROCK egy igazi, szerethető igásló. Nincs olyan körülmény, hogy ne tudna bizonyítani, hogy ne lehetne rá számítani.

Termésstabilitás kedvezőtlen viszonyok között

2020. július 8. 05:46

A kísérletek alapján elmondható, hogy szárazság és szárazság között is van különbség. A két kieli helyszín között statisztikailag is szignifikáns különbséget mutattunk ki.