Házikert

Hogyan éleszd újra a gyepet aszály után

Agrofórum Online

Minden kertben vannak prioritások. Ezt főleg azok a kerttulajdonosok tudják, akik veteményeznek is és dönteni kell, hogy az adott napi öntözési időbe vagy vízfelhasználásba mi fér bele és mi az ami „huszadrangú”. Nyilván a gyep sem az, főleg nem ökológiai szempontból, de most, amikor un. vízstop is van, gyakran a gyep látja kárát a fontossági szempontok miatt.

Gyenge talajok gyepei

Ilyenkor látványosan elkezd szó szerint csörgősre száradni. Ennek egyik oka a talaj is, mert az olyan talajok esetében, ahol mind a humuszréteg, mind a tápanyaggazdálkodás rossz vagy nem megfelelő, ott a gye4p sokkal hamarabb mutatja a kiszáradás jeleit.

Probléma lehet a talaj vízgazdálkodása is. Tipikus probléma a homoktalajok és más talajélethiányos talajok esetében, mert ott ha esik is némi eső vagy van egy gyenge, rövid ideig tartó, kevés vízmennyiségű öntözés, ott a felszínhez közel lévő gyökerek nagyon hamar kitikkadnak, a talaj nem tud érdemben átnedvesedni sem.

A magnéziumpótlás az ilyen talajok esetében javítja a szárazságtűrést is, így bevett szokásként érdemes már tavasszal a tápanyagpótlást elkezdeni, mert minél kiegyensúlyozottabb a fűféle a szezon indulásakor, annál jobb lesz a kánikulásban a stressztűrése is.

Hosszú ideig tartó és nagy vízmennyiséggel öntözés

Szintén gyakori probléma, hogy rövid ideig öntözünk, víztakarékosan, kevés vízmennyiséggel. A fű esetében ugyanúgy, ahogy más növényeknél a kevés víz a felszínhez közeli gyökérrendszert eredményezi, míg a nagymennyiségű, jó áztató öntözés a gyökereket a mélyebb talajszintek felé is csábítja.

Ennek az a nagy előnye, hogy akár ritkább öntözést is kell utána eszközölni, mert a talaj felszíne ugyan kiszárad a kánikulában, az alsóbb rétegekben a gyökérszinteken még nedves is maradhat a talaj.

Szárazságtűrő keverékek

Ha eddig nem tettük meg, akkor most már érdemes elgondolkodni azon, hogy vajon jó típusú fűfélékből áll-e a gyepünk. A napos és szárazságtűrő gyepkeverék a legideálisabb, főleg most, hogy egyre kevesebb évről-évre a csapadék is. A fűfélék fajtától függően igen eltérő módon reagálhatják le a kánikula időszakait és minél aridabb a körülmény a kertben, annál „igénytelenebb” fűfélékkel érdemes gyepet kialakítani.

Ha a nádképű csenkesz egy 50%-os arányban benne van a keverékünkben, az már fél siker.

Bár a szárazságtűrő keverékekből kialakított gyep is ugyanúgy igényel törődést és ápolást, a nagy nyári légköri aszályokat sokkal jobban viselik az ebből kialakított pázsitok.

Csigák télen a kertünkben? Igen, lehetséges!

2025. január 13. 14:40

A növényevő csigák, például a meztelencsigák kárt tehetnek a zöldségekben, virágokban és egyéb haszonnövényekben.

Klívia: így ápoljuk a gazdag virágzásért!

2025. január 13. 11:10

A klívia kedvelt növény, hiszen a panellakások száraz téli levegőjétől kezdve a családi házak párásabb és hűvösebb helyiségében is tartható.

Hagymások a lakásban? - Így virágoztassunk beltérben jácintot!

2025. január 13. 05:40

A jácint virágoztatása talán a legegyszerűbb a hagymások közül lakásban. Nézzük, hogyan valósítható meg!

Téli kertkompozíciók: mitől lesz a hideg évszakban is szép a kert?

2025. január 12. 05:40

A kertet minden évszakban széppé lehet varázsolni, és mindezt természetesen növényekkel.

Referenciaárak és átlaghozam-adatok a 2023. évi kárenyhítő juttatás iránti kérelem benyújtásához

2023. október 31. 10:40

Az idei kárenyhítési évben bekövetkezett mezőgazdasági károk után 2023. november 30-ig nyújthatják be a kárenyhítő juttatás iránti kérelmet azok a károsultak, akik a 2023. évi kárenyhítési időszakban kárbejelentést tettek.

Elég a talajnedvesség a nyári növények fejlődéséhez?

2023. május 16. 15:15

A következő napok esői biztosíthatják a nyári növények fejlődéséhez szükséges nedvességet a talaj felső rétegében.

Hihetetlen, mi került napvilágra az aszály miatt egy víztározóból Spanyolországban

2024. március 8. 07:10

Fokozódó párolgás, rövidebb esős időszakok és a hegyekben a régen általános hóborítás elmaradása csak fokozza a vízhiányt a Mediterráneum nyugati részén.

Megérkezett a megoldás az aszály ellen

2020. május 14. 07:39

A NATURAMIN WSP a legmagasabb (80 %) tizenhét féle aminosav és (12,8 %) nitrogéntartalommal rendelkező biostimulátor. A NATURAMIN WSP kiválló kombinációs partnerei. Búzában : Naturamin + Hed-Land Zsémix. Kukoricában: Naturamin + Hed -Land Cinkmix. Napraforgóban: Naturamin + Hed -Land Bórmix.