15℃ 8℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Házikert

Hogyan öntözzünk kánikula idején?

Agrofórum Online

Aktuális kérdés sajnos az ország legtöbb pontján, de főleg a keleti országrészekben: hogyan öntözzünk kánikula idején?

Azt gondolnánk, hogy öntözni mindenki tud, majd a gyakorlat pedig megmutatja, hogy valójában nem is igazán értjük a biológiai oldalát, és ezáltal nem is hatékony az öntözés.

Az öntözés és a gyökerek

Régóta tudjuk már, hogy a növények a gyökereken kívül némi vizet (pára formájában) a leveleken keresztül is képesek felvenni. A gyökerek esetében viszont az öntözés milyensége is befolyásolja magát a gyökerek növekedését és a növekedésük módját.

A gyakori és kis vízadagos öntözés a gyökereket a talajfelszín közelébe csalogatja, és a növény így nehezebben áll majd ellen a kánikulának. A felszíni talajrétegek nemcsak melegebbek, de hamarabb is kiszáradnak.

A ritkább, de nagy vízadagos öntözés viszont a gyökereket a mélyebb talajrétegekbe csalogatja, ami miatt a növényzet túlélése is jobb lesz kánikula idején.

Nagy vízadagok kontra tápanyagok

A nagy vízadagokkal való öntözésnél viszont van egy tényező, amivel számolnunk kell, ami nem más, mint a tápanyagok kimosódása. Az öntözés hatására a tápanyagok egyre mélyebb talajrétegekbe szivárognak. Ilyenkor szükséges a megfelelő tápanyag-utánpótlás, hogy kiegyensúlyozott növekedése és egészségi állapota legyen a növényünknek.

Mivel kánikula-időszakokról beszélünk, ne felejtsük el, hogy adott hőmérséklet felett sok tápanyag nem tud gyökéren keresztül felszívódni, így érdemes a lombtrágyázást előtérbe helyezni.

Ritkábban, de nagy vízadagokkal célszerű öntözni

Hogyan öntözzünk, mivel öntözzünk?

Gyakran látom, hogy szeles időben is sokan nagy szórófejes locsolóval öntöznek, akár gyepről van szó, akár ágyásokról. Itt az a baj, hogy a szél egyrészt a vízcseppeket elviszi, másrészt nagyobb a szélben az elpárolgás, amitől nem lesz hatékony az öntözés.

A csepegtető öntözést először kiépíteni viszonylag költséges. Költségesebb, mint egy nagy szórófejet odabiggyeszteni a kert közepére és azzal öntözni. De hosszútávon a csepegtető öntözés az, ami meghozza a várt sikert, hiszen kicsi a kipárolgás, egyenesen a növények közé, a talajfelszínre megy a víz, ami miatt még a levelek égését is elkerülhetjük.

A csepegtető öntözés nagyon jól beválik veteményeskertben ugyanúgy, mint díszkertben (a gyepet kivéve), érdemes kipróbálni. Ráadásul, ami még mellette szól, hogy nagyon víztakarékos öntözési mód, pont amiatt, amivel mellette érvelünk: kicsi szóródás, közvetlen a talajfelszínre érkezik a víz és kevés az elpárolgás öntözés közben.

Mikor NE öntözzünk?

Kerüljük a magas UV-indexű időszakokat, a déli órákat. Mivel a vízcseppek icipici nagyítókként is működnek, így hamar megperzselhetjük vele a növények leveleit. Érdemes kora reggel és késő este öntözni, mert így az elpárolgás is kevesebb, hiszen többnyire hűvösebb van, így jobban tud hasznosulni a vízmennyiség.

Madársóska: így tartsuk kordában a kertben!

2025. április 2. 13:10

A madársóska gyors terjedése miatt könnyen elvadulhat. Fontos rendszeresen visszavágni, hogy élvezhessük előnyeit anélkül, hogy elnyomná a többi kultúrát.

Mahónia ültetése tavasszal: a sikeres telepítés lépései

2025. április 2. 11:10

A mahónia dekoratív megjelenése, illetve tél végi, kora tavaszi virágzása miatt is egyre népszerűbb örökzöld cserje a kertbarátok körében.

Így gondozzuk a tavaszi hagymásokat a kertben!

2025. április 2. 05:40

A tavaszi hagymások között is többfélét ismerünk és tulajdonságaikat tekintve is egészen eltérőek lehetnek.

Gyomok a gyepben? + videó

2025. április 1. 16:30

A házikertek gyepe ritkán áll kizárólag fűfélékből. Videónkban a gyepet gazdagító egyéb gyomok, lágyszárúak kapcsán kapunk tanácsokat.

Rekordmeleg várható idén, és nem létezik „csodanövény”, az öntözés az egyetlen megoldás

2024. május 14. 16:10

A 2025-ös és 2026-os év nyarán megismétlődik majd a 2022-ből már ismert méretű és fokú aszály.

Takarékos öntözés

2018. április 4. 14:13

Pontosan meg kell határozni, hogy a növénynek az egyes fejlődési fázisaiban mennyi vízre van minimálisan szüksége

Öntözési és vízgazdálkodási intézetként működik tovább a szarvasi agrárkar

2019. november 22. 09:02

Az intézet elsődleges feladata az agronómiai, biológiai, ökológiai, talajtani és környezettudományi diszciplínákhoz kapcsolódó szakirányú továbbképzések szervezése, tudományos kutatásokban való részvétel, továbbá kutatás-fejlesztés a mezőgazdasági vízgazdálkodás és öntözés területén.

Kell-e télen is öntözni a kertben?

2024. december 10. 04:36

A szomszédomat a minap öntözni láttam a kertjében. Télen is kell locsolni a kertben?