Házikert

Hogyan öntözzünk kánikula idején?

Agrofórum Online

Aktuális kérdés sajnos az ország legtöbb pontján, de főleg a keleti országrészekben: hogyan öntözzünk kánikula idején?

Azt gondolnánk, hogy öntözni mindenki tud, majd a gyakorlat pedig megmutatja, hogy valójában nem is igazán értjük a biológiai oldalát, és ezáltal nem is hatékony az öntözés.

Az öntözés és a gyökerek

Régóta tudjuk már, hogy a növények a gyökereken kívül némi vizet (pára formájában) a leveleken keresztül is képesek felvenni. A gyökerek esetében viszont az öntözés milyensége is befolyásolja magát a gyökerek növekedését és a növekedésük módját.

A gyakori és kis vízadagos öntözés a gyökereket a talajfelszín közelébe csalogatja, és a növény így nehezebben áll majd ellen a kánikulának. A felszíni talajrétegek nemcsak melegebbek, de hamarabb is kiszáradnak.

A ritkább, de nagy vízadagos öntözés viszont a gyökereket a mélyebb talajrétegekbe csalogatja, ami miatt a növényzet túlélése is jobb lesz kánikula idején.

Nagy vízadagok kontra tápanyagok

A nagy vízadagokkal való öntözésnél viszont van egy tényező, amivel számolnunk kell, ami nem más, mint a tápanyagok kimosódása. Az öntözés hatására a tápanyagok egyre mélyebb talajrétegekbe szivárognak. Ilyenkor szükséges a megfelelő tápanyag-utánpótlás, hogy kiegyensúlyozott növekedése és egészségi állapota legyen a növényünknek.

Mivel kánikula-időszakokról beszélünk, ne felejtsük el, hogy adott hőmérséklet felett sok tápanyag nem tud gyökéren keresztül felszívódni, így érdemes a lombtrágyázást előtérbe helyezni.

Ritkábban, de nagy vízadagokkal célszerű öntözni

Hogyan öntözzünk, mivel öntözzünk?

Gyakran látom, hogy szeles időben is sokan nagy szórófejes locsolóval öntöznek, akár gyepről van szó, akár ágyásokról. Itt az a baj, hogy a szél egyrészt a vízcseppeket elviszi, másrészt nagyobb a szélben az elpárolgás, amitől nem lesz hatékony az öntözés.

A csepegtető öntözést először kiépíteni viszonylag költséges. Költségesebb, mint egy nagy szórófejet odabiggyeszteni a kert közepére és azzal öntözni. De hosszútávon a csepegtető öntözés az, ami meghozza a várt sikert, hiszen kicsi a kipárolgás, egyenesen a növények közé, a talajfelszínre megy a víz, ami miatt még a levelek égését is elkerülhetjük.

A csepegtető öntözés nagyon jól beválik veteményeskertben ugyanúgy, mint díszkertben (a gyepet kivéve), érdemes kipróbálni. Ráadásul, ami még mellette szól, hogy nagyon víztakarékos öntözési mód, pont amiatt, amivel mellette érvelünk: kicsi szóródás, közvetlen a talajfelszínre érkezik a víz és kevés az elpárolgás öntözés közben.

Mikor NE öntözzünk?

Kerüljük a magas UV-indexű időszakokat, a déli órákat. Mivel a vízcseppek icipici nagyítókként is működnek, így hamar megperzselhetjük vele a növények leveleit. Érdemes kora reggel és késő este öntözni, mert így az elpárolgás is kevesebb, hiszen többnyire hűvösebb van, így jobban tud hasznosulni a vízmennyiség.

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Ginkgo biloba a kertbe: így ültessük és gondozzuk a páfrányfenyőt!

2025. április 22. 11:10

A Ginkgo biloba, más néven páfrányfenyő, a világ egyik legrégebbi fafaja, ami jól viseli a városi légszennyezettséget és a talajsótartalom ingadozását is. Ha egyszer meggyökeresedik, az aszályt is könnyedén átvészeli.

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Miért praktikus a hügelkultur?

2025. április 21. 05:40

Egyre több kertben építenek dombágyást (hügelkultur), melynek sok előnye van, főleg most a változó klímaviszonyok mellett. Lássuk az előnyeit!

Miért hullatja levelét a cserepes citromfa?

2023. január 7. 04:38

Milyen okra vezethető vissza, hogy a cserepes citromfám hullatja a levelét? Mit tehetek?

A szántóföldi öntözés fejlesztése a cél

2021. április 27. 11:59

A KITE Zrt. zászlaján a fenntarthatóság különösen kiemelt helyet foglal el. Célkitűzései közé tartozik a technológiai soraiban a talajok okszerű használata, mely megőrzi azokat a jövő generációi számára. Most egy nyertes pályázat keretében valósulhat meg egy olyan öntözési szaktanácsadási rendszer kialakítása, mely ezt az elvet szolgálja.

„Nem azért öntözünk, mert megéri . . .” Beszélgetés Szikszai Tamás vezérigazgatóval 

2019. május 1. 16:14

Legutóbb 2018-ban jártunk az Agro-Harta Zrt.-nél, ugyancsak repcevirágzás idején. Akkor is az öntözésről beszélgettünk Szikszai Tamással, meg a beszélgetésbe bekapcsolódó Wéber Péterrel, az igazgatóság elnökével.Tervek és a tervek útjában álló nehézségekről váltottunk szót.

Milyen kártevő okozhatja a leander levélsárgulását?

2023. augusztus 20. 13:40

Kérem szépen segítségüket! Milyen kártevő okozhatja a leander levélsárgulását? Mit tegyek ellene?