Házikert

Így fűtünk komposzttal a fóliaházban

Agrofórum Online

A komposzt sok mindenre jó, de nemcsak a kertben a növények táplálására használhatjuk, hanem akár a fóliaházat is fűthetjük vele! Nézzük hogyan csináljuk mi a kis walipini házunkban!

A komposztfűtés nem újkeletű, már a maják óta ismert technológia, csak sokan a modern világ miatt elfelejtették ezt a remek és még egyszerűen “magától” működő módszert a fűtésre. Megépülnek a nagy fóliaházak és modern technológiák, de nem fenntarthatók, és sok esetben a drága beruházáshoz egy költséges üzemeltetés is társul, pedig a kezünkben vannak azok az ősi tudáselemek, melyekből bátran meríthetnénk. Persze akármennyi hőfokot nem tudunk tartani, nem a precíziós termesztéshez való alapvetően, de egy közepes hőigényű növényválasztékhoz bőven elegendő talajfűtésnek, még üzemi szinten is. Ezt alkalmazzuk mi is a walipini házunkban, mely egy földbe süllyesztett fóliaház gyakorlatilag.

A walipini házunk a talajszint alatt van 120 cm-rel. Eredetileg 150 cm-rel volt, de a talajvíz miatt vissza kellett tölteni. Itt az enyhébb teleken nincs fagypont alatt a hőmérséklet, csak keményebb mínuszokban. Ehhez kiegészítő fűtésnek is jó, de a magaságyások fűtésének is megfelelő a komposztfűtés.

Mi kell a komposztfűtéshez?

A komposztfűtés alapja az, hogy a komposztálódás, mint biológiai-kémiai jelenség egy hőtermelő folyamat is egyben. Ezt a hőtermelődést használjuk ki, akár a komposztfűtéses magaságyásról beszélünk, akár a fóliaház fűtésére gondolunk.

Az irányított komposztálódás, amikor jól megy végbe, akkor szagtalan is, mert nem erjed, ebben a klasszikus értelemben. A jó komposztdomb sem büdös, tehát ettől sem kell félni. Egy komposztdomb vagy komposzthalom, amit fűtésre használunk akkor büdös, ha nem tökéletes a bomlási folyamat, és már elmegy az erjedés irányába.

A komposztfűtéshez rengeteg szerves anyagra van szükség, melyet alapjába véve is elkomposztálnánk. Gondolhatunk itt a szalmára, növényi zöld részekre, állati trágyára stb., melyet nedvesen is kell tartani ahhoz, hogy komposztálódni tudjon.

Egy közepes hőigényű növényválasztékhoz bőven elegendő talajfűtésnek a komposztfűtés, még üzemi szinten is

De hogyan nyerjük ki a komposztból a hőt?

A hő kinyeréséhez a komposzt belsejébe egy hőcserélőt kell építeni, melynek az alapja a padlófűtéseknél is használt csőkígyós rendszer. Ebben kering majd a meleg víz, amit ha akarunk a termesztőasztalok alá is keringtethetünk.

Ha viszont úgy gondolkodunk, hogy még a keringetőt is kiiktatnánk, hogy áram se kelljen a rendszerhez, akkor a növények alatti termőréteget alakítsuk úgy ki, hogy a termesztésre szánt réteg alatt legyen egy jól összerakott komposztkeverék, ami a hőtermelésével a talpfűtést adja. Ennek az az előnye, hogy kisebb helyen is elfér, mert a komposztfűtésre rá lehet közvetlenül ültetni a felső réteg szintjén elhelyezett talajkeverékbe.

A termelődő hő kb. 50 Celsius-fokos lesz, a felhasznált biomassza széntartalma nyílt lánggal nem ég, így nincs CO2 kibocsátás, se korom, ami az üvegházhatást és a légszennyezést fokozná.

Egy jó komposztfűtéshez, komposztkazánhoz az alábbi keverékkel szoktunk dolgozni:

  • 10 m³ faapríték (nyers ágakból készült),
  • 2 m³ lótrágya,
  • 2 m³ kerti komposzt (falevelek, kerti és konyhai hulladék),
  • 8 talicska érett komposzt (humusz),
  • kút- vagy esővíz (jó sok, amennyit csak felvesz a fa).

Egy ehhez hasonló másik működő keverék:

  • 10 m3 faapríték (nyers ágakból stb.),
  • 2 m3 lótrágya és/vagy egyéb állati trágya,
  • 2 m3 kerti komposzt (falevelek, kerti és konyhai hulladék),
  • 8 talicska érett komposzt (humusz),
  • kút- vagy esővíz (bőven, amennyit csak felvesz a fa).

Szobanövények meghökkentő levelekkel

2025. január 19. 14:10

Ezek a növények jellegzetes levélformákat és olyan textúrákat hoznak létre, amelyek egészen egyedülállók.

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Így tervezzük meg okosan a kerti világítást!

2025. január 18. 14:10

Az éjszakai fények túlzott használata zavarhatja a helyi élővilágot, energiát pazarolhat, és fényszennyezést okozhat.

Madarak helyes etetése: egész évben szabad gondoskodni róluk?

2025. január 18. 08:10

Az etetés támogatói szerint a madarak rengeteg energiát használnak el testhőmérsékletük (kb. 40 °C) fenntartásához.

Bioszén: hogyan keletkezik és mire jó?

2024. július 12. 12:10

A biomasszában lévő szén egy része a folyamat során nem szén-dioxiddá, hanem szénné alakul.

Pályázatok a biomassza-alapú gazdaság szereplői számára

2019. augusztus 12. 08:26

Új Horizont 2020 pályázati felhívások jelentek meg a biomassza-alapú gazdaság szereplői számára.

Az első lépés lehet az aszály és az erózió ellen - Új, innovatív megoldás az AGRO.bio–tól: AlgaTer

2019. január 28. 10:52

Az AlgaTer® által termelt nagy molekulatömegű anyag (EPS), óvja a talajt a kiszáradástól és táplálja a talajban élő mikroorganizmusokat, egyúttal védi a növényvédő szerek és a műtrágyák káros hatásaitól.

Tévedés, hogy jobb fával fűteni, mint szénnel

2018. július 24. 10:16

A biomassza-égetésből származó üvegházhatású gáz ugyanúgy hozzájárul a klímaváltozás felgyorsulásához, mint ha kőolajat vagy szenet használtunk volna fel.