Házikert

Hogyan használjuk a komposztot a kertben tavasszal?

Agrofórum Online

Most, hogy egy kertészeti expón személyesen adtam szaktanácsot több száz időpontfoglalónak, rájöttem, hogy sokan mennyire nem tudják a komposztot igazán jól használni. Nézzük sorra, mire is jó a komposzt!

A komposztot azt gondolnánk, hogy mindenki tudja micsoda, de még így is nagyon sok a téves információ azzal kapcsolatban, hogy valójában a komposzt hogyan készül, és mikor és miből látjuk, hogy végre elkészült. Sokan azt gondolják, hogy a komposztálás büdös, vagy netán jön rá a rovarok sokasága. Ez utóbbi még talán igaz is lehet, elvégre egy folyamatosan bomlás alatt lévő dologról beszélünk, de a jó komposzt egyáltalán nem büdös.

Ha a komposzt készen büdös, akkor valamit rosszul csináltunk, vagy nincsen még kész. A kész komposzt illatos, földillatú, természetes. Amibe szó szerint jó beleszagolni!

Mehet a veteményesbe komposzt? Bele is ássuk?

A komposzt, ha elkészült, akkor nyugodtan mehet a veteményes területére. Szórjuk szét, akár több centiméter vastagon is, hogy legyen sok tápanyag majd a növényeinknek. Én alapvetően az „elterítem és belocsolom” híve vagyok és nem forgatom bele a talajba, de tudom, hogy sokan beleássák. Mióta terjed a notill megoldások sokasága még inkább érdemes megfontolni azt, hogy valóban beforgatjuk-e a trágyát, komposztot, vagy hagyjuk a talajfelszínen és rábízzuk a természetre?

Ha leforgatjuk és még bele is öntözzük, akkor az a veszély állhat fenn, hogy a tápanyagok még mélyebb rétegekbe vándorolnak a gyökerektől, és kicsit olyan lesz, hogy csináltunk is valamit és mégsem. Veteményes esetében a gyökerek nem méteres mélységekben vannak, hanem a legtöbbször a talajfelszínhez közel, így nem árt, ha ott tudjuk tartani a tápanyagokat is.

A komposzt tényleg mindenre IS jó (fotó: Pixabay)

Mi legyen az évelőágyásokkal?

A komposzt mindennek jót tesz: évelőktől kezdve egészen a fák törzse körüli részekig. Bátran elszórjuk a porhanyós komposztunkat, majd alaposan belelocsoljuk. Őszinte leszek: azon lusta kertészek csapatát erősítem, akik itt sem forgatják bele a komposztot a növények közé, maximum a mulcsréteget húzom szét, de ha nincs rá mód, akkor még azt sem.

Mivel a mulcsrétegem sok esetben a kertből előkerülő száraz “elemek” aprítéka, mint az őszi száraz falevelek, évelők elszáradt növényi részei, így igazából erre bármikor mehet a komposztos réteg, úgyis hamar átdolgozzák a földigiliszták és más talajlakó hasznos szervezetek.

A fák köré is hordjunk komposztot!

A legtöbben a fákról teljesen megfeledkeznek. Gondolunk a veteményre, netán még a virágágyásokra is, de hogy a fáknak és cserjéknek is szükségük van tápanyagra, azt a legtöbben elfelejtik. A fák is nagyon fontos elemei a kertnek, így őket is kell néha kényeztetni friss komposzttal.

A fák körül meglazítjuk a talajt, mondjuk egy alapos kapálással, majd meghordjuk komposzttal, bőségesen beöntözzük, és figyeljük csak meg, hogy mennyire hálás lesz a díszfa is abban az évben!

A komposzt mindenre is jó!

Mostani divatos kifejezéssel élve, a komposzt tényleg mindenre IS jó, hiszen még a szobanövényeink talaját is keverhetjük komposzttal. Annál jobb, minél porhanyósabb már a talajjá alakult komposztunk, a szobanövények is meg fogják hálálni ezt a törődést, főleg a levéldísznövények. Amúgy is ilyenkor tavasszal aktuális a szobanövények átültetése, tehát még időben is vagyunk e téren.

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Miért praktikus a hügelkultur?

2025. április 21. 05:40

Egyre több kertben építenek dombágyást (hügelkultur), melynek sok előnye van, főleg most a változó klímaviszonyok mellett. Lássuk az előnyeit!

Nefelejcs vetése és ápolása: így kerülje el az elburjánzást!

2025. április 20. 13:10

A nefelejcs nemcsak bájos, de hálás növény is – néhány egyszerű lépéssel hosszú hetekig élvezheti virágpompáját a kertben.

5 sziklakerti növény: szívós szépségek napos helyre

2025. április 19. 16:10

Összegyűjtöttünk öt olyan strapabíró és mutatós növényt, amelyek nemcsak jól érzik magukat sziklakerti körülmények között, hanem akár egész évben díszítik is a kertet.

Kormányinfó: idén ingyenes lesz a mezőgazdasági öntözés

2023. április 20. 11:04

A kormány mérsékelni kívánja a gazdák kárát a tavalyi aszály miatt, ezért idén ingyenes lesz a mezőgazdasági öntözés.

Így kerüljük el a legsúlyosabb öntözési hibákat

2024. május 31. 15:10

Felmérhetjük, mennyi vízre van szüksége növényeinknek, amit így számolnak ki a kertészek: 1 liter víz 1 négyzetméteren az 1 milliméter.

Hajtatott fejes saláta víz-, talaj- és tápanyagigénye, öntözése és trágyázása, II. 

2024. január 15. 11:10

A fejes saláta trágyázását – abból adódóan, hogy viszonylag kevés tápanyagot igényel - sokan könnyen teljesíthető termesztési kritériumnak tekintik, pedig mint írásunk első részében is jeleztük, rövid tenyészidejéből, és a környezeti tényezőkkel szembeni bizonyos érzékenységéből adódóan, nem egyszerűen megvalósítható technológiai elem.

Lehet a klemátiszt otthon szaporítani?

2023. január 14. 10:39

Lehet a klemátiszt otthon szaporítani? Ha igen, mikor és hogyan?