15℃ 8℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Házikert

Kell-e a rózsa metszése ősszel?

Agrofórum Online

A rózsa metszése ősszel ellentmondásos és megosztó: van aki szerint kell, van aki szerint véletlenül sem szabad. Nézzük a hiteket-tévhiteket sorjában!

Valaha én is a tavaszi és nyári metszés híve voltam, de valahogy nem adta azt a virágmennyiséget a foglalkozás ellenére egyik tövem sem, úgy ahogy elvártam volna. Bár kertészként az ember tudja, hogy az elvárás egy dolog, számos egyéb tényező is kell ahhoz, hogy szép rózsatöveink legyenek.

Rózsa metszése ősszel mi szól mellette?

Minden évben a parkrózsáimon azokat a hajtásrészeket, melyek már nem tudnak megfásodni, egészen visszavágom, hogy új zöld, friss hajtások jöjjenek rajtuk tavasszal. Így nem fagynak vissza a vékony zöld részek, szépen át is telelnek.

Nem mellesleg, mióta az erős őszi metszés híve vagyok, azóta a diplokarponos levélfoltosodásnak is megálljt tudok parancsolni!

Természetesen ez nem azt jelenti, hogy tövig visszavágjuk a rózsákat, hanem csak odáig, hogy a fás részek maradjanak többnyire. Főleg magasabb törzsűekre nevelteknél lehet szépen dolgozni ezzel a módszerrel. Emellett a parkok és közterek rózsáit is hasonló elv szerint metszik, csak ott sokkal közelebb a talajszinthez, alig pár rügyet hagynak meg.

Fehér rózsa metszése ősszel
A magastörzsű rózsáknál is érdemes ősszel metszeni! (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/szirmok-gyar-homaly-levelek-750829/)

Ha túl sűrűek a hajtások

Az évi háromszori metszés mellett az az érv is szól, hogy ha túl sűrűek a tövek, akkor érdemes megritkítani. A harántirányban befelé álló hajtásokat metsszük ki, csonkot ne hagyjunk, mert visszaszárad és sok esetben az egész ágrész elhalásához is vezethet!

Tudom, hogy egyidőben a csonkok hagyása nagyon divatos volt. Ez dísznövényeknél és gyümölcsfáknál is gyakori tendencia volt és számos magánkertben látom még mindig ezt a módszert, de higgyük el, hogy ez nem jó! A csonkok gyakorlatilag mindig visszaszáradnak és a legnagyobb probléma nemcsak a púposszú odaköltözése a növényi sebekhez, hanem az is, hogy a visszaszáradás nem áll meg, és elindul maga a tő többi ágrendszere felé is. Ha szép metszfelületet készítünk és teljesen az elágazásnál vágjuk vissza a rózsát, akkor szép forradások képződnek, és sokkal kevesebb elhalt ágrész lesz tavaszra vagy őszre.

A magastörzsű rózsáknál is érdemes ősszel metszeni!

Ennek az a magyarázata, hogy minél ritkábban metszünk, annál magasabbak lesznek a tövek, és a végén szinte kezelhetetlen lesz a rózsa, mind esztétikailag, mind növényvédelmileg.

Vadmurok a kertben: hasznos és mutatós növény

2025. április 3. 11:10

A vadmurok nemcsak a természetes élőhelyeken, hanem a kertekben is számos ökológiai és gyakorlati előnnyel jár.

Madársóska: így tartsuk kordában a kertben!

2025. április 2. 13:10

A madársóska gyors terjedése miatt könnyen elvadulhat. Fontos rendszeresen visszavágni, hogy élvezhessük előnyeit anélkül, hogy elnyomná a többi kultúrát.

Mahónia ültetése tavasszal: a sikeres telepítés lépései

2025. április 2. 11:10

A mahónia dekoratív megjelenése, illetve tél végi, kora tavaszi virágzása miatt is egyre népszerűbb örökzöld cserje a kertbarátok körében.

Így gondozzuk a tavaszi hagymásokat a kertben!

2025. április 2. 05:40

A tavaszi hagymások között is többfélét ismerünk és tulajdonságaikat tekintve is egészen eltérőek lehetnek.

Rakjuk rendbe a gyepet, metszeni kell a díszkertben

2021. március 3. 10:38

Március elejére megszűnt a növények mélynyugalmi állapota, így az ismét melegedő időben egyre másra fakadnak a gyümölcsfák rügyei.

Metsszük vagy ne metsszük meg a fügefát?

2024. szeptember 23. 07:10

A metszést abban az időszakban érdemes elvégezni, amikor a fügefák nyugalmi állapotban vannak.

Igazi kihívások: mandula- és mogyorótermesztés Magyarországon. Beszámoló

2018. január 1. 07:06

Két olyan gyümölcsfaj termesztéséről olvashatnak az összeállításunkban, amelyek művelése sok buktatóval jár. A szerzők ismertetik a mandula és a mogyoró környezeti igényeit, bemutatják a legfontosabb fajtákat és alanyokat, emellett érintik a metszés és a növényvédelem, továbbá az értékesítés kérdéseit is.

Spárgát is vethet az ősz első hónapjában - szeptemberi kerti munkák

2019. augusztus 13. 04:36

Szeptember az a hónap, amikor a zöldségeskertekből a legtöbb zöldségnövény betárolásra kerül, a gyümölcsösben pedig a nyári metszési munkálatok lezárásáról szól ez az időszak.