Az olvasói kérdések mindig rávilágítanak olyan hiányosságokra, melyeket ha nem tanulunk meg, vagy nem fordítunk le közérthető nyelvezetre, akkor pont az alapok hiányoznak majd. A hány növény kell egy négyzetméterre is pontosan egy ilyen kérdés.
Ha lapoztunk már fel kertészeti könyvet, növényismertető katalógust, akkor találkozhattunk már olyan fogalommal, hogy habitus.
A növények habitusa
Embereknél ismert fogalom a habitus: vérmérsékletet, alapvető viselkedési jellemzőket, lelki beállítottságot jelent alapvetően. A növények esetében is hasonlóról van szó.
Egy növény habitusa leírja, hogy milyen magasra és szélesre növekszik, milyen koronaformája van, mikor és milyen színben virágzik, milyenre színeződik a levele ősszel és így tovább. Minden olyan tulajdonságot jelent, ami a külső megjelenését meghatározza. Például, ha valami szoliter habitusú, akkor az azt jelenti, hogy önmagában állva is nagyon látványos, igazi karakternövény lesz a kertben.
9*9-es cserép és a végső méret
Nagyon sok évelő pici cserépben kapható, és ez csalóka lehet. Egy új ágyásnak a kialakításánál akármekkora növényt ültetünk el, a sor- és tőtávolság esetében mindig a növény végső mérete a mérvadó. Egy rozamringot is meg lehet kapni 9*9 cm-es cserépben, de a végső mérete akár 2 méterszer 2 méter is lehet (saját tapasztalat is).
Ugyanígy kell kalkulálni például a talajtakarókkal is. Attól, hogy csak 3 db-ot ültetünk az ágyásba, attól az még idővel be fogja takarni az egész felületet és nem győzzük majd ritkítani (pl. Ajuga reptans ‘Atropurpurea’ vagy egy Aegopodium podagraria).

A kerttel lehet időt is vásárolni
Erről többször ejtettem már szót, hogy ha egy idősebb, beállt kertet vásárolunk, akkor többnyire időt is vásárolunk.
Egy friss telepítésű kert nemcsak dinamikusan változik folyamatosan – átkerülnek a napos helyek félárnyékba, majd árnyékba -, hanem felszaporodnak olyan növények is, melyek talajtakarásra vagy csak szimplán az évelőágyás részeként vannak ültetve.
Egy része a magját is elszórja és önmagát újraveti (Verbénák tipikusan ilyenek), de a már említett talajtakarók is hasonló elven növekednek. Ilyenkor nem lehet megmondani fix adatként, hogy 1 négyzetméterre hány növény kell, mert a növény habitusától is fog függeni, hogy majd kifejlett méretét elérve mekkora lesz, és mennyit érdemes reálisan ültetni indulásképp belőle.
Évelőknél és egynyáriaknál lehet eleinte sűrűbben ültetni, de cserjéket és fákat csak azért, hogy gyorsabban legyen látványos a hatás, nem érdemes.
Kiemelt kép: Pixabay