Házikert

Kertünk dinamikája: napsütötte kertből az árnyékba

Agrofórum Online

Létezik rögtön árnyékos kert? Csak, ha megvehetnénk az időt, akkor indulhatnánk bárhonnan. A kert egy dinamikusan változó rendszer, ezt először el kell fogadni és utána végiggondolni, hogy mit is akarunk.

Kerttervezőként az egyik legnehezebb feladat az, amikor a “mindent is akaró” ügyfél azonnal árnyékos kertet szeretne. Ilyenkor jön az a rész, amikor elmeséljük oktató jelleggel, hogy a kert nem egészen úgy születik az esetek nagy részében, hogy azonnal egy árnyékos dzsungel lesz, hanem sok év munkája és sok idő kell hozzá.

Napos vagy árnyékos?

Egy frissen kialakított kertben vannak újtelepítésű fák, cserjék, évelők vegyesen. A fák törzskörméretben alig karvastagságúak, lombjuk sem az a kifejezetten nagy, maximum fél köbméternyi lombtömeget képzeljünk el. Ez aligha tud árnyékos kertet adni. Viszont a jövőben még lehet belőle árnyékos kert, de növényzetileg maximum félárnyékba való növényeket tudunk oda beültetni.

Árnyéktűrő növények és a napfény

Sokféle fogalommal találkozunk szakkönyvekben is. Vannak kifejezetten árnyékigényes, úgynevezett aljnövényzetként funkcionáló növények. Ilyen pl. az erdei pajzsika is. Kirakva a napos kertrészre, déli fekvésbe nemes egyszerűséggel elpusztul. De vannak fényigényes páfrányok is, melyek ültethetők ilyen napsütötte részre.

Amikor friss a kert és nincs árnyék, akkor a leendő lombkoronák alá még napfényigényes vagy maximum félárnyéki növényeket kell tenni, és ahogy idősödik a kert, és ezzel együtt növekszik az árnyékos részek mérete, úgy lehet áttérni az árnyéktűrő növényekre. Ez akár 2-4 év is lehet!

Egy jól tervezett kertben a gyep, az évelőágyás és a fás, cserjés részek harmonikus egyensúlyt alkotnak
Egy jól tervezett kertben a gyep, az évelőágyás és a fás, cserjés részek harmonikus egyensúlyt alkotnak (fotó: Pixabay)

Napfényigényes növények és tarka lombozat

A napfényigényes növények pont fordítva működnek. Árnyékban kisebbre nőnek, felkopaszodnak, megritkulnak, vagy épp kevesebbet virágoznak.

Ha nem akarunk növénylistákat bogarászni, az is egy jó támpont lehet, hogy minden tarkalevelű és színeslevelű növény szinte egytől egyig napfénykedvelő, mert sok fény kell a színanyagok meglétéhez.

Ha egy lilalevelű növényt árnyékba teszünk, akkor a levelei visszazöldülnek. Ugyanígy van a tarka, fehértarka levelűekkel, hogy visszazöldülnek sötét kertrészben.

Így ha kezdetben egy friss, kis lombú fa alá tarkalevelű növényeket ültetünk, idővel akár átültetésre is kerülhet a sor, hiszen megváltoznak a fényviszonyok.

Kiemelt kép: Pixabay

Így lesz bőtermő a kapor a házikertben

2025. április 28. 13:10

A kapor aromás és hasznos fűszernövény, de csak tudatos vetéssel lesz belőle bőtermő, illatos tő. Mutatjuk, mire figyeljen!

Napos terasz? Ezek a növények imádják

2025. április 27. 11:10

Mediterrán hangulatot szeretne a teraszra? Ezek a konténeres növények jól bírják a napot, és egész nyáron díszítik a teret.

Walipini-tapasztalatok: pár év gyakorlat után látszanak a nehézségek is

2025. április 27. 05:40

A walipini építése hazánkban egyre gyakoribb. A mi földbe ásott építményünk idén már 10 éves és némi tapasztalatra sikerült szert tennünk.

Gyöngyvirág: illatos tavaszi szépség a kertben

2025. április 26. 10:10

Árnyéktűrő, gyorsan terjedő növény, amely kiválóan alkalmas fák alatti területek és ligetes részek beültetésére.

Így készül a biodiverz kert a gyakorlatban

2024. augusztus 13. 05:40

A valóban biodiverz kert sok dologban eltér a megszokott kertképtől, de nem jelenti azt, hogy le kell mondjunk kényelmi dolgokról, vagy legalábbis nem mindről.

Kerttervezés: hol legyen a medence a kertben?

2023. február 11. 06:36

Nézzük azokat a fontos ismérveket, melyeket tudni kell a kerti medenceépítés előtt!

Mit tehetünk a kertünkkel jelentős mennyiségű csapadék esetén?

2024. július 30. 08:10

Amennyiben a kerttervezés előtt megismerkedünk a helyi csapadékviszonyokkal, már sokat tettünk, előrelátóan cselekedtünk.

Nem kell mindent kivágni: így alakult át a retro nyaraló kertje

2023. október 23. 12:12

A kerttervezésnek is van egy ága, amit egy naturkertész ért igazán: visszafelé alkotunk, mert nem kell mindig mindent kivágni!