4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Házikert

Kihagyhatatlan márciusi tennivalók a kiskertben

Agrofórum Online

Ha már a szerszámokat rendbetettük és már minden porcikánk kertészkedne és az első magokat is elvetettük, akkor itt az idő más tennivalók után nézni a kertben.

Gyomok és megfékezésük

A klímaváltozással a gyomnövények is kicsit másképp kezdtek el viselkedni, ezt megfigyeléseink már évek óta alátámasztják. Egyes fajok rendkívül terjednek, míg mások elkezdtek visszahúzódni. Még a szabadföldi ültetési idő előtt érdemes az olyan gyomokkal foglalkozni, melyek év közben rendkívül bosszantóak lesznek.

Az átoktüske és a királydinnye tipikusan az a gyom, mely bár gyógynövénynek számít (főleg a királydinnye), mégis nagyon megkeseríti a hobbikertészek életét is. Mindkettő növény erőteljesen terjed és ragadós-szúrós magjukkal mindene beleragad. Most, amikor kint még nincsen vetve semmi, akkor ezeket a magvakat egy nagy ronggyal, régi törölközővel is össze lehet gyűjteni, mert garantáltan beleragadnak. A nagyobb területeken viszont érdemes a növényeket kiszedni és lehetőleg nem a komposztba tenni, mert a magvak sok éven át megtartják csírázóképességüket. Az átoktüskét gázperzselővel is el lehet tüntetni ilyenkor még.

Komposzt-ápolás

Hamarosan a komposztunkra szükség lesz, így melegebb napokon akár át is forgathatjuk, meg is levegőztethetjük és átrostálhatjuk, hogy a nagyobb szemcsék ne kerüljenek bele a palántanevelős keverékünkbe. A kész komposztot bátran kihordhatjuk a kis területünkre, tegyünk a gyümölcsfák alá is és a virágágyásokba is bátran! Növényeink meg fogják hálálni!

A komposzt átrakásakor gyakori vendég lesz a pajor, a lótetű és más kevésbé hasznos rovar lárvája. Ilyenkor ezeket is likvidálni lehet mondjuk át a baromfiudvarba. Tyúkjaink rettentő boldogok lesznek a zsákmánytól!

Metszés

Ha eddig még nem foglalkoztunk a téli metszéssel, akkor a gyümölcsfákat ideje kezelésbe venni. A fán fentmaradó moníliás gyümölcsbábokat is szedegessük le és dobjuk ki. Vágjuk le az elhalt növényi részeket, nézzük meg a kérget, nincsenek-e rajta fagylécek.

A csonthéjas gyümölcsöket ilyenkor már bátran lehet metszeni, mert az új irányzat szerint ezeket újabban tavasszal kezdik csak el még nagy ültetvényeken is. Bár a melegebb fekvésű területeken sokan már karácsony előtt túl vannak a téli metszésen is.

Szervestrágyázzunk!

A tavaszban az a szerencsés szervestrágyázás ügyben, hogy ha ilyenkor hordjuk ki a területünkre, akkor jó eséllyel lassabban szárad ki, mert nincs akkora meleg. Ha nem fagyos a talaj, akkor akár a beleforgatását is megoldhatjuk, mindenkinek hite szerint. Ahogy terjednek a no-till és permakultúrás nézetek, a szervestrágya egyre nagyobb figyelmet kap (újra), csak itt már nem beleforgatással kerül a talajba, hanem bemosódik a csapadék és öntözés által a mélyebb rétegekbe, gyökérzónába.

A palánták továbbnevelése

Ha már vetettünk és növekednek a palánták, akkor melegebb napokon akár kicsit napoztathatjuk is őket széltől védett helyen. Márciusban, amikor 15 fok felett van a hőmérséklet, a palántáknak javítható a stressztűrése pár órás napfürdőzéssel, csak arra vigyázzunk, hogy ne közvetlenül a kertbe, talajra tegyük ki a szaporítótálcákat, hanem mindig valami melegebb helyre, mert a talaj még hideget sugároz ki magából.

Selyemakác: gyorsan növő, egzotikus díszfa látványos virágokkal

2025. február 22. 08:10

A selyemakác egzotikus megjelenésű lombhullató fa, amely napfénykedvelő, és egyre népszerűbb a mediterrán hangulatú kertekben.

Mire figyeljünk oda, ha átterveztetjük a kertet?

2025. február 22. 05:40

Akár a meglevő kertet szeretné átalakítani, akár egy teljesen új koncepciót kialakítani, a cikkben bemutatásra kerülő szempontok segítségével biztosíthatja, hogy az eredmény hosszútávú és kielégítő legyen.

Miért nem virágzik az orchidea? – Hibák és megoldások

2025. február 21. 14:40

Az orchidea virágzásának elmaradása sokszor apró, de könnyen orvosolható gondozási hibákra vezethető vissza.

Ha mindig üde növényekre vágyik, így öntözze őket!

2025. február 21. 08:10

Kiemelten fontos egy rendszeres és a növény igényeihez igazított öntözési rutin kialakítása, amely a napszakokat is figyelembe veszi.

26 árnyékban termeszthető zöldség

2023. március 19. 10:11

Kevesebb a kertjében a termés, mint amennyiről álmodott? Rádöbbent, hogy a kertje talán nem is olyan ideális helyen van, mint ahogy azt annak idején elgondolta? Gondolja újra!

10 érv a tűlevelűek termesztése mellett

2023. január 5. 14:32

A tűlevelű fák és cserjék a növényvilág egyik legkevésbé megbecsült csoportjába tartoznak. Ezek a fák még mindig szenvednek a 70-es évek okozta traumától, mivel akkoriban széles körben ültették őket sziklakertekbe a kertvárosok pázsitján. Az utóbbi évtizedekben a „tűlevelű” kifejezéshez a lakóházak fölé tornyosuló, a fényt eltakaró, antiszociális sövények és a szomszédok közötti vitákat okozó sövények képe társult. Ez a megítélés pedig ugyancsak nem túl vonzó!

Sütőtök termesztése a kiskertben

2022. június 28. 13:26

Sokáig eláll, a termesztése pedig nem igényel komolyabb szaktudást.

Hogyan készítsünk mutatós növénytartókat újrahasznosított alapanyagokból?

2022. szeptember 3. 13:19

Az utóbbi időben egyre több ember áll amatőr kertésznek, hogy legalább részben saját maga által termesztett zöldségekkel, gyümölcsökkel és fűszernövényekkel láthassa el magát és a családját.