21℃ 10℃
április 20. Tivadar, Tihamér, Töhötöm
Kiskerti teendők

A gyep megújítása: felülvetés vagy alulvetés? Mit, mikor és hogyan?

Agrofórum Online

A gyep megújítása vagy sűrűbbé tétele nemcsak tavasszal és ősszel lehetséges, hanem akár a hidegebb hónapokban is, megfelelő előkészítéssel.

De vajon mikor érdemes felülvetést vagy alulvetést alkalmazni, és hogyan lehet mindkettőt sikeresen elvégezni? Ahhoz, hogy gyepünk mindig tökéletes legyen, megfelelően kell kezelni, amelyhez összeszedtem, mi is a felülvetés és az alulvetés közötti különbség, melyiket mikor és hogyan érdemes alkalmazni, hogy a maximumot tudja kihozni gyepjéből.

Felülvetés

Miért?

A felülvetés a meglévő gyep megújításának és sűrűsítésének egyik hatékony módja, amely során friss fűmagot szórunk a már meglévő gyepfelületre. Ezzel a módszerrel a ritkás vagy gyengébb részeket sűríthetjük, a kopott foltokat helyreállíthatjuk, és az egész gyepet ellenállóbbá tehetjük a betegségekkel és gyomosodással szemben. A felülvetés nemcsak esztétikai, hanem funkcionális előnyökkel is jár, mivel segít fenntartani a gyep vitalitását és egységes megjelenését.

Mikor?

Ideális időszaka a kora tavasz és a kora ősz, amikor a hőmérséklet és a talajnedvesség optimális a fűmag csírázásához. Tavasszal a fagyveszély elmúltával, ősszel pedig szeptember elejétől október közepéig végezhetjük el a munkát, hogy a magoknak elegendő idejük legyen gyökeret ereszteni, mielőtt a hideg idő beköszönt.

Hogyan?

Felülvetés előtt fontos alaposan előkészíteni a meglévő gyepet. Nyírjuk le a füvet rövidre (kb. 3-4 cm-re), hogy a fűmag könnyebben érintkezzen a talajjal. Ezt követően gereblyézzük át a területet, hogy eltávolítsuk a gyepmaradványokat, gyomokat és mohát. Ez a lépés biztosítja, hogy a fűmag ne akadjon meg a felszínen, hanem közvetlenül a talajba jusson.

A talaj felső rétegét érdemes lazítani gyepszellőztetővel vagy gereblyével, mivel a fellazított talajban a magok könnyebben meggyökereznek, valamint a laza talaj jobb víz- és tápanyagellátást is biztosít az új hajtások számára.

A fűmagot egyenletesen szórjuk szét, akár kézzel, akár vetőgéppel. Általában 20-30 g/m² magmennyiség elegendő a felülvetéshez, de a pontos mennyiséget a gyártó ajánlásai alapján határozzuk meg.

Magvetés után érdemes vékony réteg homokot vagy komposztot szórni a felszínre, hogy megvédjük a magokat a kiszáradástól és a madaraktól. Ezután hengerrel finoman tömörítsük le a talajt, hogy a magok szoros kapcsolatba kerüljenek a talajjal, így biztosítva a csírázáshoz szükséges nedvességet.

A vetést követően az öntözés kulcsfontosságú. Kezdjük gyakori, de kíméletes öntözéssel, hogy a talaj mindig enyhén nedves maradjon. Az új hajtások megjelenése után fokozatosan csökkenthetjük az öntözés gyakoriságát, miközben növeljük az adagolt vízmennyiséget.

Alulvetés

Miért?

Az alulvetés egy speciális módszer a gyepfelújítás során, amely elsősorban akkor alkalmazandó, ha a talaj szerkezetének és tápanyag-ellátottságának javítása mellett egyúttal új fűmag vetésére is szükség van.

Az alulvetés során a fűmagokat nem a meglévő gyep felszínére, hanem közvetlenül a talaj felső rétegébe juttatjuk, ami elősegíti a csírázást és a gyökeresedést. Ezt a technikát gyakran alkalmazzák gyenge vagy elöregedett gyep helyreállítására, illetve új gyep kialakításának elősegítésére.

Mikor?

Szintén kora tavasszal vagy kora ősszel végezhető el, amikor a talaj hőmérséklete és nedvességtartalma ideális a magok csírázásához. Ezekben az időszakokban a gyomnövények kevésbé aktívak, így a friss fűmagoknak kevesebb versenytársuk van a fejlődés során.

Hogyan?

Alulvetés előtt alaposan elő kell készíteni a gyepet. Gereblyézzük ki az elhalt növényi részeket és a mohát, majd nyírjuk rövidre a gyepet. Ezt követően lazítsuk meg a talaj felső rétegét gyepszellőztetővel vagy tüskés hengerekkel, hogy a magok könnyebben bejussanak a talajba.

A munkálatok során érdemes a talaj tápanyag-ellátottságát is javítani. Szórjunk ki lassú lebomlású műtrágyát vagy komposztot, amely biztosítja az új hajtások számára a megfelelő tápanyagokat. A magokat egyenletesen szórjuk szét a fellazított talajon, majd sekélyen dolgozzuk be őket, hogy biztosítsuk a talajjal való érintkezést. Ez a lépés elengedhetetlen ahhoz, hogy a magok elegendő nedvességet kapjanak a csírázáshoz.

Magvetés után alkalmazzunk itt is a korábban már említett módszerrel talajtakarót, hogy megvédjük a magokat. A frissen vetett magokat azonnal öntözzük meg, majd folytassuk az öntözést rendszeresen, hogy a talaj mindig enyhén nedves maradjon. A csírázást követően a hajtások fejlődése érdekében fokozatosan csökkentsük az öntözés gyakoriságát, de növeljük a vízadagokat.

Különbségek a felül- és alulvetés között

Ugyan a két technika hasonló, mégsem ugyanaz. Míg a felülvetés során a fűmagot a meglévő gyep felszínére szórják, addig alulvetés esetében a magokat a talaj felső rétegébe dolgozzák be, így közvetlenül érintkeznek a talajjal.

A felülvetés kevésbé invazív megoldás, mivel nem szükséges mélyebben bolygatni a talajt, ezért elsősorban kisebb kopott foltok javítására és a gyep sűrítésére alkalmas, ha az még alapvetően életképes és egészséges. Gyorsabb, kevesebb előkészületet igényel, és ideális, ha a gyep általános állapota jó, de némi frissítésre szorul.

Ezzel szemben az alulvetés nagyobb mértékű talajelőkészítést igényel, például gyepszellőztetést vagy talajlazítást, hogy a magok megfelelően beágyazódjanak. Ez a módszer akkor alkalmazandó, ha a gyep szerkezete sérült, elöregedett, vagy a talajminőség romlott. Az alulvetés nemcsak a gyepet, hanem a talajt is regenerálja, mélyebb gyökérképződést eredményez, mivel a magok szorosabb kapcsolatban állnak a talajjal és a nedvességgel.

Rózsagondozás kezdőknek: metszés lépésről lépésre

2025. április 18. 13:10

A rózsák metszése nem csupán esztétikai célokat szolgál – ennél sokkal többről van szó. Ha tudatosan végzi ezt a munkát, akkor egészségesebb és dúsabb virágzatú növényeket nevelhet.

Fenyők metszése tavasszal: egészséges forma, dús lombozat

2025. április 16. 11:10

A fenyők metszése sok kertbarát számára nem tartozik a megszokott kerti teendők közé. Igaz, hogy az örökzöld növények látszólag kevés beavatkozást igényelnek, a metszésük mégis kulcsfontosságú lehet.

Őszi virágözön: készítse fel őszirózsáját tavasszal!

2025. április 15. 13:10

Bár ősszel nyílik az őszirózsa, a sikeres virágzás alapjait tavasszal kell megteremteni. Áprilisban különösen fontos a metszés, a tőosztás és a tápanyag-utánpótlás.

Szamóca palántázása: így lesz bő és finom a termés

2025. április 13. 13:10

Kevesen tudják, azonban a szamóca palántázásának időzítése nemcsak a terméshozamot, hanem a gyümölcsök ízét is befolyásolja.

A XAG drón éjszaka is képes vetni

2020. július 25. 12:51

A XAG drón éjszaka is képes dolgozni, ennek több előnye is van: egyrészt meghosszabbítja a munkaidőt, másrészt a megfigyelések szerint naplemente után kevésbé szeles az időjárás.

A klíma hatása a hibridválasztásra

2019. május 31. 13:00

2017 őszén a kieli egyetemmel és a bólyi AgResearch kísérleti szolgáltatóval együttműködve összesen három helyszínen végeztünk kísérletsorozatot Németországban, valamint Magyarországon közkedvelt és nagy teljesítményű repcehibridekkel.

A tarlórépa sárgaságvírusa (TuYV)

2020. május 22. 04:37

Az elmúlt évek elhúzódó meleg őszi időjárása kifejezetten kedvezett a levéltetvek, különösen a zöld őszibarack-levéltetű (Myzus persicae) elszaporodásának. A zöld őszibarack-levéltetű a tarlórépa sárgaságvírusának legfőbb vektora.

Közeledik a tavaszi szántóföldi munkák vége

2023. május 21. 11:36

Jó ütemben folynak a tavaszi szántóföldi munkálatok hazánkban, rövidesen végeznek a gazdák a vetéssel.