Kiskerti teendők

A gyep új szabályai: így marad szép a klímaváltozás idején

Agrofórum Online

A gyep idén többet kíván, mint egy jól időzített fűnyírás. A 2025-ös év időjárási előrejelzései alapján nemcsak a hőség, de a csapadék kiszámíthatatlansága is próbára teszi a kertbarátokat. Mutatjuk, mire kell figyelnie idén, ha zöld gyepet szeretne látni ősszel is.

Napjainkban a klímaváltozás hatásai már a gyepápolásban is érezhetővé váltak, ezért a megszokott fűnyírási rutinok nem elegendők többé a szép és egészséges pázsit fenntartásához.

Az egyre szélsőségesebb időjárási viszonyok – mint a hosszan tartó aszály, a hirtelen jött esőzések vagy a kora tavaszi felmelegedés – új kihívásokat jelentenek a kerttulajdonosok számára.

Klímaváltozás a fűnyíró mögött: miért nem elég a szokásos gondozás?

A klímaváltozás egyre súlyosbodó hatásai komoly kihívást jelentenek a magyarországi gyep számára: a tavaszi aszályos időszakok, a nyári hőhullámok és az özönvízszerű esőzések mind hozzájárulnak a pázsit állapotának romlásához. A hőstressz miatt a fű kiszáradhat, a gyep foltossá válhat, és a vízháztartás egyensúlya is felborul.

Emellett a telek enyhesége miatt a gyep regenerációja is gyengül, ami hosszú távon csökkenti a pázsit ellenálló képességét. Éppen ezért a  megváltozott klimatikus viszonyokhoz való alkalmazkodás elengedhetetlen a gyep egészségének megőrzése érdekében.

Nem mindegy, mikor vágja: a hőséghez igazodjon!

A fűnyírás ideális időpontjának megválasztásánál kiemelten fontos figyelembe venni az extrém meleggel járó időjárási körülményeket. A legjobb, ha a pázsitot a kora reggeli vagy a késő esti órákban nyírja, amikor a hőmérséklet még vagy már alacsonyabb, így elkerülhető a gyep hőstressze.

A hagyományos heti fűnyírási ütemezés helyett érdemes inkább az időjáráshoz igazodni, és akkor nyírni, amikor a fű valóban megnőtt, de még nem száradt ki. Fontos kerülni a túl gyakori vagy túl rövid vágást, mert ezek gyengítik a gyökérzetet, a fű könnyebben kiég, és kevésbé lesz ellenálló a klímaváltozás által okozott stresszhatásokkal szemben.

A gyep titka a föld alatt van: így segít a talajélet

Ahhoz, hogy gyepje idén is dús és egészséges maradjon, elengedhetetlen a talaj állapotának rendszeres javítása. A komposztálás és a szerves anyagpótlás kulcsszerepet játszanak abban, hogy a talaj megtartsa nedvességét, javuljon a szerkezete, és elegendő tápanyagot biztosítson a fű számára.

Évente legalább kétszer – tavasszal és ősszel – végezzen gyepszellőztetést, amellyel fellazítja a tömörödött talajt és eltávolítja a filcréteget. Ezáltal a víz, a levegő és a tápanyagok könnyebben eljutnak a gyökerekhez, így a fű erőteljesebben fejlődik, és jobban ellenáll a hőségnek, szárazságnak vagy betegségeknek.

Ha igazán tartós, ellenálló gyepet szeretne, fordítson figyelmet a talajélet támogatására is, hiszen ez az egészséges pázsit alapja.

Kevesebb vízzel is lehet zöld: hatékony öntözés klímakörülmények között

Napjainkban a  gyep öntözését már nem érdemes megszokásból végezni, most már a hatékony vízhasználat kulcsfontosságú a klímaváltozás miatt. A legjobb, ha a gyepet kora reggel vagy késő este öntözi, amikor alacsonyabb a párolgás, így a víz valóban eljut a gyökerekhez.

Inkább ritkábban, de mélyen öntözzön, hogy a fű gyökérzete lefelé fejlődjön, ezáltal ellenállóbbá váljon a szárazsággal szemben. Használjon okos öntözési megoldásokat, például csepegtető rendszert vagy talajnedvesség-érzékelőt, amelyek segítenek abban, hogy csak akkor öntözzön, amikor valóban szükséges.

Képek: Pixabay

Jázmin metszése: vágja vissza a gazdag virágzásért!

2025. április 25. 11:10

A jázmin metszése kulcsfontosságú, ha azt szeretné, hogy növénye évről évre dúsabb és illatosabb virágzással hálálja meg a gondoskodást.

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Rózsagondozás kezdőknek: metszés lépésről lépésre

2025. április 18. 13:10

A rózsák metszése nem csupán esztétikai célokat szolgál – ennél sokkal többről van szó. Ha tudatosan végzi ezt a munkát, akkor egészségesebb és dúsabb virágzatú növényeket nevelhet.

Homokolás a gyepen: mikor, mennyit, miért

2022. december 16. 14:24

Sok kérdés merül fel a gyep homokolásával vagy más néven felülszórásával kapcsolatban. Az alábbiakban a legfontosabb és leggyakoribb kérdésekkel foglalkozunk, valamint útmutatásokat adunk ahhoz, hogy minden zökkenőmentesen menjen a gyep homokkal történő feltöltése során.

Decemberi tennivalók a kertben

2022. december 1. 05:34

A december egy csendes hónap a kertészkedés szempontjából, mégis több dologra kell odafigyelni, mint azt gondolnánk.