Kiskerti teendők

A nyári orgona erőteljes metszést kíván: így csináljuk helyesen!

Agrofórum Online

Annak érdekében, hogy a nyári orgona bőségesen virágozzon, rendszeres tavaszi metszésre van szükség. Ha nem vágjuk vissza, a cserje hajlamos az alsó részein elöregedni és megritkulni.

A nyári orgona (Buddleja) egy népszerű díszcserje, amelyet pillangócsalogató cserjeként is ismerünk. A Buddleja davidii faj számos fajtája megtalálható a kertekben, intenzíven illatos virágai pedig egész nyáron díszítik a növényt.

Mivel a virágokat az egyéves hajtásokon hozza, a visszametszés nem távolítja el a virágrügyeket. Sőt, minél erőteljesebb a metszés, annál bőségesebb lesz a virágzás.

Mikor kell metszeni a nyári orgonát?

A pillangócsalogató cserjét késő télen érdemes metszeni. Az időjárástól függően február közepétől, egy fagymentes napon lehet elvégezni a visszavágást. Enyhe teleken a növény ilyenkor még mindig viselhet leveleket, sőt, akár új hajtások is megjelenhetnek, de ez nem akadályozza a metszést.

A könnyű fagyok nem ártanak a cserjének. Ha azonban még erős fagyok várhatók, akkor jobb várni a metszéssel, hogy elkerüljük a fagykárokat. Minél később metsszük vissza a növényt, annál később kezdi meg a virágzást, amely általában júliustól figyelhető meg.

Erőteljes visszametszés a bőséges virágzásért

Ha a cél a gazdag virágzás, akkor az előző évi hajtásokat erőteljesen vissza kell vágni. A hajtásokon egy-három rügyet (szemeket) kell meghagyni, mert ezekből fejlődnek az új levelek és hajtások. A metszést mindig közvetlenül egy rügy felett kell végezni.

A cserje szép formájának megőrzése érdekében érdemes úgy alakítani a vágási magasságot, hogy a középső hajtások hosszabbak, a szélsők rövidebbek legyenek. Ha inkább sűrűbb növekedést szeretnénk, akkor célszerű azokat a hajtásokat visszavágni, ahol az elágazások kívánatosak.

Elvirágzott virágzatok eltávolítása nyáron

A nyári orgona elvirágzott virágzatát érdemes hetente egyszer eltávolítani. Ez a virágzás meghosszabbítását segíti elő, mert így a növény új virágokat fejleszt, és akár őszig virágozhat. Ez nemcsak esztétikailag előnyös a kert számára, hanem az őszi időszakban is fontos táplálékforrást biztosít a rovarok számára.

Lépésről lépésre: így metsszük meg a nyári orgonát!

Az egymással versengő, túl sűrűn növő vagy keresztbe növő hajtásokat el kell távolítani, mert ezek gátolják egymás fejlődését.

A túl sűrűn álló hajtások egyikét közvetlenül a tövénél el kell távolítani egy ágvágó ollóval. Így a megmaradt ágak jobban fejlődhetnek.

Az előző évi virágzó hajtásokat erőteljesen vissza kell vágni. Ezeket a páros levélrügyek felett kell elvágni, legalább egy, de legfeljebb három levélrügyet hagyva.

Az egyéves, vékony, keresztbe növő vagy más hajtásokat zavaró ágakat teljesen el kell távolítani.

A metszés után a bokor alacsony alapvázra redukálódik. Az új hajtásokba a növény minden energiáját belefekteti, így a nyárra ismét megnő, és a hajtások végén bőségesen virágzik.

Elöregedett, fás nyári orgona metszése

Ha a cserje évek óta nem lett metszeni, a visszavágás segíthet fiatalítani.

Ha még vannak rügyek az ágakon, a metszés segíti az új hajtások fejlődését. Ha teljesen elfásodott és nincs új hajtás, szükség lehet egy erőteljes visszavágásra („tősarjazás”).

Tősarjazás (radikális metszés): A bokrot maximum 30 cm magasságig vissza kell vágni. Ez ösztönzi a fiatal, erős hajtások képződését. Azonban ebben az évben valószínűleg nem fog virágozni. A túlzott stressz elkerülése érdekében ezt a műveletet érdemes több évre elosztani.

Ha a nyári orgonát cserépben tartjuk

A fenti metszési szabályok a törpe változatokra is vonatkoznak. Tavasszal egy alapos fenntartó metszés segíti az új hajtások fejlődését. Nyáron az elnyílt virágokat távolítsuk el, hogy hosszabb ideig virágozzon.

A metszés hátránya és alternatívája

Az évenkénti erőteljes visszavágás hátránya, hogy a növényen idővel sűrű, összekuszálódott ágrendszer alakulhat ki, amelyet rendszeresen ritkítani kell.

Ha valaki inkább az egyenletes koronaszerkezetet részesíti előnyben a nagy virágokkal szemben, akkor érdemes a metszési magasságokat variálni: néhány hajtást erőteljesen visszavágni, másokat – a kedvezőbb elhelyezkedésű ágakat – pedig csak harmadával megrövidíteni.

Mit dobjon a komposztba – és mit ne? Praktikus útmutató

2025. június 30. 13:10

A saját készítésű komposzt nemcsak a kertnek ajándék, hanem pénztárcakímélő és környezetbarát megoldás is.

Rebarbaraszürettől az eperszezonig: veteményeskerti teendők

2025. június 23. 05:40

Lássuk, milyen teendők várják most, a nyár elején a kertészkedőket a veteményeskertben!

Paradicsom locsolása nyáron: reggel vagy este jobb?

2025. június 18. 14:10

A nyári hőség próbára teszi a paradicsomot – nem mindegy, mikor kap vizet. De vajon reggel vagy este a jobb időpont?

10 centi alatt csípje le! - Így hoz több termést a paradicsom

2025. június 14. 13:10

A paradicsom kacsolása nélkül nincs bő termés: mutatjuk, mikor és hogyan távolítsa el a hajtásokat, hogy egészséges növényt neveljen!

Meg kell metszeni tavaszi ültetés előtt a fák gyökerét?

2023. március 15. 04:37

Kérem segítségüket! Meg kell metszeni tavaszi ültetés előtt a fák gyökerét? Mire ügyeljünk még az ültetés során?

A sünök védelme a tavaszi kerti munkák idején

2023. március 18. 13:36

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a tavaszi kertrendezés idején a lombhalmok alatt megbúvó sünök védelmére hívja fel a lakosság és az önkormányzatok figyelmét.

Februári teendők a kertben

2025. február 6. 13:10

A fákat, sövényeket és a cserjéket a madarak védelme érdekében csak február végéig szabad jelentősen megmetszeni.

Májusfa

2018. május 30. 13:51

A legszebb hónap – mondják – a Maja római istennőről elnevezett hónap, és ez mindaddig így is van, amíg a reményeinkben kárt nem tesz ez az egyébként szerelemittas május.