3℃ -2℃
február 3. Balázs, Oszkár, Celerina
Kiskerti teendők

Aszálykert: ezeket ültessük, hogy jól bírja a kert a szárazságot!

Agrofórum Online

Aszálykertnek nevezzük azokat a kertben előforduló társítási rendszereket, melyek az "alap" növényekkel a legcsapadékmentesebb nyarakat is kibírják. De ne gondoljuk, hogy itt akkor csak száraz, kopár kertről van szó!

Az aszálykert egy olyan kerttípus, amelyet úgy terveznek és alakítanak ki, hogy minimális vízellátással is fenntartható legyen. Az aszálykert kifejezetten a száraz, csapadékszegény területeken, vagy a víztakarékosságot szem előtt tartó kertekben ideális megoldás. A növényválasztás és a kert kialakítása során az alacsony vízigényű, szárazságtűrő növények kapnak fő szerepet, amelyek jól bírják a hosszan tartó száraz időszakokat is.

Kerttervezőirodaként az egyik legtöbb megkeresésünk is az utóbbi időben az aszályt tűrő kertek sokaságával van tele, így releváns tapasztalatot is szereztünk az évek során, főleg nyaralók kertjénél, amikor az év nagy részében valóban csak a természet az öntözésért felelős kollégánk.

Mi jellemző egy aszálykertre?

  • Szárazságtűrő növények sokasága található benne: Olyan növényfajokat tartalmaz, amelyek kevés vízzel is szépen fejlődnek, például levendula, zsálya, kakukkfű, cickafark, pozsgások és mediterrán növények (pl. olajfa, rozmaring).
  • Talajtakarással való vízmegőrzés minden formája: A talaj takarása mulccsal, kaviccsal vagy dekoratív kőzettel segít csökkenteni a vízpárolgást és megakadályozza a talajeróziót. Egyre több kutatás és mérés támasztja alá a kőzettel való takarás “jóságát”, azért itt az éjszakai forróság visszasugárzását is vegyük figyelembe, ami akár egy mulcsrétegnél fakéregből nem ennyire erőteljes. Sok kertnél ez is szempont lehet.
  • Hatékony vízgazdálkodás: Az esővíz összegyűjtése és célzott felhasználása segít az öntözési igények minimalizálásában. Itt beszélhetünk esőkertről, vízgyűjtő árkokról, időszakosan vízzel megtelő szárazpatakokról is.
  • Megfelelő talaj: A jó vízelvezető, homokos vagy kavicsos talaj előnyös az aszálykert kialakításánál. Ezek nem is tömörödnek aszálykor, mint egy vályog- vagy agyagtalaj.
  • Esztétikai megjelenés: Az ilyen kertek gyakran mediterrán vagy sivatagi hangulatot idéznek, sziklakert jellegű kialakítással és természetes anyagok használatával. De természetesen fákkal és cserjékkel is gazdagíthatók.
Egy aszálykertbe a levendula is passzol, ráadásul még a beporzóknak is kedveskedhetünk vele
Egy aszálykertbe a levendula is passzol, ráadásul még a beporzóknak is kedveskedhetünk vele (fotó: Pixabay)

Az aszálykert környezetbarát megoldás, amely nemcsak a fenntarthatóságot segíti elő, hanem a kert fenntartási költségeit és munkaigényét is jelentősen csökkenti.

Mit ültessünk aszálykertbe faként, cserjeként?

Ezüsthárs (Tilia tomentosa) jó alternatívát jelent a kevésbé szárazságtűrő nagylevelű hárshoz képest, de első években, amíg be nem gyökeresedett rendesen, ugyanúgy öntözni kell. Az ezüsthárs levelei is azért ezüstösek, hogy vissza tudja verni a fényt a napsütötte időszakokban, így csökkentve a párolgását. A fa kb. 25 méter magasra nő.

Közönséges gyertyán (Carpinus betulus) is egy rendkívül klímatoleráns és alkalmazkodó faj. Jól bírja a hosszabb száraz időszakokat és meleget. Mindenféle formára alakítható metszéssel, ezért sűrű, zöld sövényként is mutatós. Viszont itt fontos információ lehet, hogy allergizálhat, illetve gyomosíthat, de nem annyira, mint a szilfafélék.

Mézalmácska (Amelanchier lamarckii) már több száz éve vadon nő Európában, eredetileg Észak-Amerikából érkezett és az utóbbi években kezdett elterjedni a házikertekben is, pont ellenállósága miatt. A bokor vagy kis fácska télállósága kiváló még hazánkban is, és a széllel szemben is ellenállóságot mutat, ami az utóbbi évek nagy viharait tekintve nagy előny. A városi klíma sem károsítja, de a szárazságot, időszakos nedvességet is elviseli, ami a váratlan özönvízszerű esőknél előny lehet.

Kiemelt kép: Pixabay

Nézzük át a vetőmagkészletünket: ezeket kell megfigyelni a tavaszra készüléskor!

2025. február 1. 05:40

A megfelelő előkészületekkel a tavaszi vetési szezon gördülékenyen indulhat, és bőséges terméssel hálálja meg a gondos tervezést.

A gyep megújítása: felülvetés vagy alulvetés? Mit, mikor és hogyan?

2025. január 30. 08:10

Hogy gyepünk mindig tökéletes legyen, megfelelően kell kezelni, amelyhez összeszedtük, mi a felülvetés és az alulvetés közötti különbség.

Hogyan válasszuk ki a vetőmagokat a következő évre?

2025. január 28. 05:40

Az alábbiakban bemutatjuk, mire érdemes figyelni a vetőmagok kiválasztásakor.

A rózsa tavaszi növényvédelmi teendői

2025. január 27. 13:10

A rózsák növényvédelmi szezonja tavasszal, a szokatlan meleg miatt gyakorlatilag ezekben a napokban a metszéssel indul.

Újabb egyszerűsítéseket kezdeményeznek a kutak szabályozásában

2023. április 12. 16:31

Újabb változtatásokat és egyszerűsítéseket kezdeményez a kutak szabályozásában az Agrárminisztérium.

Bauer Öntözős Piknik

2023. május 26. 09:37

A Bauer Hungária Kft. 2023. 05. 11-én rendezte meg az Öntözős Pikniknet, melynek keretében bemutatták saját fejlesztéseiket és a velük együttműködő cégek öntözési megoldásait, a tervezéstől, a kivitelezésen, a monitorozáson át a víz minél nagyobb hatékonysággal történő felhasználásáig.

Az Agrárminisztérium kútamnesztiát hirdet 2023. december 31-ig

2020. december 26. 10:36

A törvénymódosítás lényeges egyszerűsítést hajt végre a mezőgazdasági öntözési célú kutak nyilvántartásba vétele és a vízjogi engedélyezése tekintetében is.

AM: cél a hosszútávon fenntartható vízgazdálkodás kialakítása

2022. december 8. 09:32

Hosszútávon fenntartható vízgazdálkodást kell kialakítani, amely az állampolgárok mellett a gazdálkodóknak is élhető jövőt teremt – hangsúlyozta Juhász Anikó.