Házikert

Kokedama: japán stílusban nevelt növények

Agrofórum Online

Játékosan pattogós szó, ami az utobbi időben lett egyre divatosabb még hobbikertészek között is, de főleg a virágkötészet használja. Ismerős maga a szó, hogy kokedama?

A kokedama japán eredetű, mégsem bonsai és nem is ikebana. Röviden összefoglalva egy dísznövénytartási módot jelent, amikor mohagombócba tekerjük a gyökereket.

Amellett, hogy praktikus még esztétikus is, hiszen jópofa függőkerteket, térdekorációkat is lehet készíteni a kokedamaból. Igazából majdnem minden növény átalakítható kokedámának, Japánban még komplett virágzó fákat is tesznek mohagömbökbe, majd térelemként fellógatják mennyezetre.

A növények igényei szempontjából ugyanazok az ismérvek, mintha cserepes növényről beszélnénk. A fénykedvelőket ablakba tudjuk lógatni, az árnyékkedvelőket meg az ablaktól távoli helyekre.

Ha nem lógatva tárolnánk a kokedamat, akkor tehetjük üvegedényre, üveg alátétre is vagy egy szép kerámiára. Ez már csak a mi képzeletünkre van bízva.

Nagyobb terekben sem utolsó

Pont abból a megfontolásból, hogy a mohagombócok fel is függeszthetők és viszonylag egy tiszta növénynevelési módszer a kokedama, így nagy szállodai terekbe, üvegablakok növényesítésében is helyet érdemel.

Milyen növények nevelhetők így?

Az előbbiekben említettem, hogy Japánban akár egész fákat is nevelnek meg kokedamaként, nálunk inkább a kisebb kompozíciók az ismertebbek. Tehetünk a mohagombócba pozsgás növényt, epifitákat (Tillandsia például), de kis orchideáknak, hagymás növényeknek is kiváló megoldás, ha dekorációban gondolkodunk.

Kokedamat főleg belterekben használunk, bár nem ritka a kültéri alkalmazása sem már. Ebben az esetben viszont a növényválasztás és az öntözés is fontos tényező lesz, így gondosan járjunk el, ha valóban hosszútávon szép kompozícióra vágyunk.

Kokedama

Az ideális növények hozzá, melyek nálunk is kaphatók: Flamingó, Epipremnum pinnatum, páfrányok, Ficus pumila, Fittonia, a legtöbb orchidea, Filodendron, Pilea, Peperomia, és Selaginella.

Hogyan öntözzük a kokedamat?

Itt nem hagyományos öntözésről lesz szó, hanem az egész gyökerekkel teli mohagombócot megmerítjük vízbe 3-4 perc erejéig, lecsepegtetjük (nem kinyomkodjuk!) és visszatesszük növényestől a helyére.

Mi kell a kokedama készítéshez?

• A választott növény;

• Metszőolló;

• 8 : 3 arányban a tőzegmoha és bonsai föld (2 csésze tőzegmoha, 3/4 csésze bonsai föld);

• Egy kis edény víz az első merítéshez;

• Tőzegmoha a becsomagoláshoz;

• Zsinór vagy zsineg;

• Szárított moha.

Először a növény gyökereiről óvatosan távolítsuk el a cserepet, majd a földet. Nedvesítsük be a mohát és a növényünk gyökereit is. A mohát terítsük ki az asztalon, majd tegyünk rá egy kevés talajkeveréket, erre rá a növényünket és a gyökerekre újabb adag talajkeveréket, majd a mohát kezdjük el rágöngyölíteni. Az a cél, hogy a moha gömb formában mindenhol teljesen takarjon és zárjon, hogy a gyökerek se legyenek szabadon és a talaj se hulljon ki a moha közül. Tenyerünkbe formáljuk a gömböt, szükség esetén tegyünk még az üres helyekre mohát. Ha már egészen gömbszerű az alkotás, akkor zsineggel alaposan kötözzük össze, hogy stabil legyen. Majd merítsük meg az egészet vízbe, hogy teljesen át tudjon nedvesedni, csepegtessük le és tegyük a kívánt helyre a kokedamat. Ha a zsinegből úgy gazdálkodunk, akkor akasztót is készíthetünk még rá és mehet is az ablakba!

Ezektől a fáktól lesz élhető a kert a hőségben

2025. július 22. 14:10

Egy jól megválasztott fa nemcsak árnyékot nyújt, hanem javítja a kert mikroklímáját, és hosszú távon is komfortosabbá teszi a környezetünket.

Sziklakertet építene? – Ez a siker titka!

2025. július 21. 16:10

A sziklakert nemcsak látványos, de praktikus megoldás is lejtős területen. Mutatjuk, mire kell figyelnie, ha belevág!

Miért praktikusak az akkus kerti gépek?

2025. július 21. 05:40

Cikkünkben bemutatjuk, miért érdemes akkus gépekre váltani, és milyen előnyöket kínálnak a hagyományos benzines vagy vezetékes változatokkal szemben.

A nyári orgona csapda lenne a pillangóknak?

2025. július 20. 14:10

A nyári orgona nem káros a pillangókra – sőt! Mutatjuk, hogyan tehet kertjével a beporzók és a hernyók jólétéért egyaránt.

Mi a különbség az egynyári és kétnyári dísznövények ültetésében és gondozásában?

2019. január 22. 09:55

Az egynyári és kétnyári dísznövények esetében az optimális ültetési körülmények és gondozási munkálatok különböznek. A cikkben áttekintjük az alapokat: mi a különbség az egyes csoportokba tartozó dísznövények között, mire érdemes figyelni az ültetésükkor és gondozásuk során, valamint milyen növényfajok és -fajták tartoznak ide.

12 növény, amely távol tartja a nemkívánatos rovarokat

2024. május 22. 14:40

Rovarriasztó dísz- és fűszernövényeket mutatunk, amelyek illata számunkra kellemes, a vérszívók viszont (remélhetőleg) elkerülik őket.

A ricinus mérgező növény - nem veszélyes a házikerti nevelése?

2025. február 7. 04:39

Nagyon tetszik a ricinusnövény, viszont úgy tudom, hogy mérgező. Kertben nem veszélyes a nevelése? Milyen gondozást igényel?

Fanyarka a kertben: miért érdemes ültetni?

2025. május 22. 05:40

Különleges megjelenésével, ízletes termésével és igénytelenségével kiváló választás lehet a fanyarka azok számára, akik egy könnyen gondozható, de sokoldalú növénnyel szeretnék gazdagítani kertjüket.