Házikert

Kokedama: japán stílusban nevelt növények

Agrofórum Online

Játékosan pattogós szó, ami az utobbi időben lett egyre divatosabb még hobbikertészek között is, de főleg a virágkötészet használja. Ismerős maga a szó, hogy kokedama?

A kokedama japán eredetű, mégsem bonsai és nem is ikebana. Röviden összefoglalva egy dísznövénytartási módot jelent, amikor mohagombócba tekerjük a gyökereket.

Amellett, hogy praktikus még esztétikus is, hiszen jópofa függőkerteket, térdekorációkat is lehet készíteni a kokedamaból. Igazából majdnem minden növény átalakítható kokedámának, Japánban még komplett virágzó fákat is tesznek mohagömbökbe, majd térelemként fellógatják mennyezetre.

A növények igényei szempontjából ugyanazok az ismérvek, mintha cserepes növényről beszélnénk. A fénykedvelőket ablakba tudjuk lógatni, az árnyékkedvelőket meg az ablaktól távoli helyekre.

Ha nem lógatva tárolnánk a kokedamat, akkor tehetjük üvegedényre, üveg alátétre is vagy egy szép kerámiára. Ez már csak a mi képzeletünkre van bízva.

Nagyobb terekben sem utolsó

Pont abból a megfontolásból, hogy a mohagombócok fel is függeszthetők és viszonylag egy tiszta növénynevelési módszer a kokedama, így nagy szállodai terekbe, üvegablakok növényesítésében is helyet érdemel.

Milyen növények nevelhetők így?

Az előbbiekben említettem, hogy Japánban akár egész fákat is nevelnek meg kokedamaként, nálunk inkább a kisebb kompozíciók az ismertebbek. Tehetünk a mohagombócba pozsgás növényt, epifitákat (Tillandsia például), de kis orchideáknak, hagymás növényeknek is kiváló megoldás, ha dekorációban gondolkodunk.

Kokedamat főleg belterekben használunk, bár nem ritka a kültéri alkalmazása sem már. Ebben az esetben viszont a növényválasztás és az öntözés is fontos tényező lesz, így gondosan járjunk el, ha valóban hosszútávon szép kompozícióra vágyunk.

Kokedama

Az ideális növények hozzá, melyek nálunk is kaphatók: Flamingó, Epipremnum pinnatum, páfrányok, Ficus pumila, Fittonia, a legtöbb orchidea, Filodendron, Pilea, Peperomia, és Selaginella.

Hogyan öntözzük a kokedamat?

Itt nem hagyományos öntözésről lesz szó, hanem az egész gyökerekkel teli mohagombócot megmerítjük vízbe 3-4 perc erejéig, lecsepegtetjük (nem kinyomkodjuk!) és visszatesszük növényestől a helyére.

Mi kell a kokedama készítéshez?

• A választott növény;

• Metszőolló;

• 8 : 3 arányban a tőzegmoha és bonsai föld (2 csésze tőzegmoha, 3/4 csésze bonsai föld);

• Egy kis edény víz az első merítéshez;

• Tőzegmoha a becsomagoláshoz;

• Zsinór vagy zsineg;

• Szárított moha.

Először a növény gyökereiről óvatosan távolítsuk el a cserepet, majd a földet. Nedvesítsük be a mohát és a növényünk gyökereit is. A mohát terítsük ki az asztalon, majd tegyünk rá egy kevés talajkeveréket, erre rá a növényünket és a gyökerekre újabb adag talajkeveréket, majd a mohát kezdjük el rágöngyölíteni. Az a cél, hogy a moha gömb formában mindenhol teljesen takarjon és zárjon, hogy a gyökerek se legyenek szabadon és a talaj se hulljon ki a moha közül. Tenyerünkbe formáljuk a gömböt, szükség esetén tegyünk még az üres helyekre mohát. Ha már egészen gömbszerű az alkotás, akkor zsineggel alaposan kötözzük össze, hogy stabil legyen. Majd merítsük meg az egészet vízbe, hogy teljesen át tudjon nedvesedni, csepegtessük le és tegyük a kívánt helyre a kokedamat. Ha a zsinegből úgy gazdálkodunk, akkor akasztót is készíthetünk még rá és mehet is az ablakba!

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Miért praktikus a hügelkultur?

2025. április 21. 05:40

Egyre több kertben építenek dombágyást (hügelkultur), melynek sok előnye van, főleg most a változó klímaviszonyok mellett. Lássuk az előnyeit!

Nefelejcs vetése és ápolása: így kerülje el az elburjánzást!

2025. április 20. 13:10

A nefelejcs nemcsak bájos, de hálás növény is – néhány egyszerű lépéssel hosszú hetekig élvezheti virágpompáját a kertben.

5 sziklakerti növény: szívós szépségek napos helyre

2025. április 19. 16:10

Összegyűjtöttünk öt olyan strapabíró és mutatós növényt, amelyek nemcsak jól érzik magukat sziklakerti körülmények között, hanem akár egész évben díszítik is a kertet.

Ezeket a növényeket ültesse a télen is csodálatos kertért

2020. november 17. 11:48

Sokan azt gondolják, a kert csak tavasszal vagy nyáron tudja virágos arcát mutatni, pedig számos olyan őszi növény van, amelyet ha az első fagyok előtt elültetünk, alapjaiban tudják meghatározni téli kertünk, balkonunk, vagy erkélyünk hangulatát.

Második esély – ötletek a kert és udvar megújításához és szépítéséhez újrahasznosítással I. rész

2018. június 7. 07:48

Hogyan lehet az elhasznált, öreg tárgyainkból kertszépítő kellék? Hogyan tudjuk kicsinosítani az udvar megváltozott, megbomlott szépségű szögleteit?

Ház, táj blog Képgaléria

Mérgező növény a mikulásvirág?

2022. december 30. 04:38

Ajándékba kaptam egy szép mikulásvirágot. Azt szeretném megtudni, hogy mérgező növény-e a mikulásvirág?

Mitől foltosodik a tűztövis?

2019. május 27. 10:21

J. Réka kérdése: Tavaly ültetett tűztövis bokraimon vöröses színű lapos, de kiemelkedő foltok jelentek meg. Mik ezek?