Házikert

Magaságyás: csak divathóbort, vagy indokolt lehet építeni?

Agrofórum Online

A magaságyások építése reneszánszát éli és nem is véletlenül, hiszen rengeteg kertben jelent egy praktikus megoldást, ahol veteményezni is szeretnének, a dizájn is fontos, de közben kevés idő jut a kertre.

A magaságyásoknak van egy nagyon fontos szerepe a kertben. Sok házikert talaja jelenleg annyira rossz állapotban van, hogy aligha lehetne benne minőségi élelmiszert termelni. Nagyon sok az építkezések után otthagyott és beásott sitt, régen rengeteg háztartásnál a szemetet is a kertben ásták el (ez nálunk vidéken elképesztő méreteket ölt, és 10 éves kertnél is még mindig “kincsekre” bukkanunk, ha ásni kell egy ültetőgödröt egy fához).

Így felelőtlenség is lenne sokszor adott talajminőség alatt élelmiszert termelni azt gondolom. Átmenetileg, míg a talajjavítás nem történik meg (és tisztítás sokszor), addig a magaságyás önmagában egy nagyszerű megoldás lesz.

Derékfájás elleni megoldás is a magaságyás

Valljuk be, nem fiatalodunk, és mondhatjuk azt, hogy márpedig a veteményezés csak a hagyományos módon működik, de bizony nem mindegy, hogy mennyit kell hajolgatni a kertben, és amit csak lehet, a mai rohanó és stresszes világban érdemes egyszerűsítenünk az életünkben. Ha az ápolási munka kényelmessé tehető egy magaságyásos rendszerrel, akkor a jó hír az, hogy a legtöbb zöldség termeszthető magaságyásban. A sárgarépától egészen a céklán át a fűszerekig, paprikáig, paradicsomig. Így megspóroljuk a kapálást, talajtakarást és sok egyéb feladatot.

Önöntözős magaságyásoké a jövő

Az önöntözős magaságyás (wicking bed) nem újkeletű, a függőkertekből is ismert elven működik, hogy van az ágyáson belül egy drénréteg – és ezt korábbi cikkben már bemutattam, hogyan kell elkészíteni -, innen a növény víztakarékosan annyi vizet tud felvenni, amennyire szüksége van.

Magaságyás paradicsom
Magaságyás paradicsommal

Így nyugodtan elutazhatunk nyaralni is egy hétre, mert ha fel van töltve a magaságyás vízzel (csak a víztározós, önöntözős rendszerűre igaz!), akkor ott egy kiegyenlített vízellátottsággal lehet számolni.

Ez azt is jelenti, hogy kisebb lesz a kipárolgás, kevesebb öntözéssel lehet megoldani a veteményezést, ami szintén egy nagyon fontos szempont a mai vízszegény időkben.

Szabályozott talajminőség és egyszerűbb biokertészkedés

Ami miatt még nagyon jó tud lenni a magaságyásos termesztés az az, hogy ha “vacak” a kertünk talaja, akkor a veteményes részen tudjuk szabályozni, saját földkeveréket kikeverve megadhatjuk azt a támogatást a növényeinknek, amit szabadföldön nem tudnánk biztosítani. Illetve a tápanyagozás és a tápanyagok kimosódása is gyakorlatilag nem lézetik egy alul zárt rendszerben, egy víztározós magaságyásnál, hiszen az utolsó cseppig hasznosul minden.

A biokertészkedés emiatt is egyszerűsödik: ha természetes módokkal az igényeket ki tudjuk elégíteni, akkor a növény is jobb kondícióban lesz, és onnantól kezdve már a biokertészkedés sem csak álom.

Használhatunk mikorrhiza gombákat is

Egy magaságyás talajkeverékébe ugyanúgy szoktam mikorrhiza gombát javasolni a komposztos talaj mellé, mint szabadföldi ültetésnél, mert ez is támogatja a talajéletet és a növények immunerősödését is.

A növények érzékelik, ha a környezetükben kevés a víz és a tápanyag. Ekkor olyan hírvivő molekulákat választanak ki, amik odacsalogatják a mikorrhiza gombákat és arra ösztönzik őket, hogy a hifafonalukkal nőjenek be a kultúrnövény friss hajszálgyökerébe. Vagyis a növény érzékeli, hogy képes-e egyedül megbirkózni azzal a feladattal, hogy a talajban lévő vizet és tápanyagokat egyedül felvegye, vagy a természet segítségét kéri. Ha úgy érzékeli, hogy kell a segítség, akkor jelzőanyagokat választ ki a gyökerén keresztül a talajba. Ezt a jelet a mikorrhiza gomba érzékeli és elindul a gyökér felé, majd behatol a gyökérbe.

– írja a Danuba szaktanácsadója a mikorrhiza készítmények ismertetőjében.

Minél jobban ellátott a talajkeverék a talajélet minden komponensével, annál jobb és egészségesebb növényeket tudunk benne termeszteni, és még közelebb kerülünk a biokertészkedéshez.

Mit kezdjen a lehullott almával? – Ne dobja ki, hasznosítsa!

2025. július 16. 11:10

Ne dobja ki a nyáron lehullott, éretlen almát! Komposztálható, főzhető, sőt, takarmányként is hasznosítható – de nem mindegy, hogyan.

Locsolni nincs idő? Válasszon túlélő növényeket!

2025. július 15. 08:10

Nem minden növény igényel napi öntözést. Bemutatjuk azokat a fajtákat, amelyek kevés gondozással is díszlenek, és jól bírják a nyári aszályt.

Miért hervadnak el a balkonvirágok? Öntözési hibák és megoldások

2025. július 14. 14:10

Naponta locsolja, mégis lekonyulnak a virágai? Nem biztos, hogy kevés a víz: összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat és azok megoldásait.

Túl sok a levél, kevés a füge? – így alakítsa a koronát nyáron!

2025. július 13. 13:10

A túlburjánzó fügelomb nyáron a termést is visszavetheti – mutatjuk, hogyan érdemes alakítani a koronát a jobb hozamért.

Derékkímélő kerti ötletek

2021. szeptember 2. 06:14

Ki ne örülne annak, ha nem négykézláb kéne térdelni a földön, miközben gyomlálni kell vagy épp szüretelni! A derékkímélő ötletek már jól beváltak nálunk is és így igazán öröm tud lenni a szüret is, felesleges hajlongás nélkül akár!

Növénytársítás a magaságyásban

2024. március 22. 10:10

Nem ajánlott egymás mellé ültetni olyan növényeket a magaságyásba, melyek lelassíthatják egymás fejlődését.

Így fűtünk komposzttal a fóliaházban

2022. szeptember 8. 05:38

A komposztfűtés nem újkeletű, már a maják óta ismert technológia, csak sokan a modern világ miatt elfelejtették ezt a remek és még egyszerűen “magától” működő módszert a fűtésre.

Paradicsom a magaságyásban: mit ültessünk mellé?

2025. május 14. 11:10

Vannak növények, amelyek illóolajaikkal vagy gyökérváladékaikkal távol tartják a káros rovarokat. Ezeket érdemes a paradicsomtövek közvetlen közelébe, sávosan vagy szegélybe ültetni, így természetes védőzónát képeznek a magaságyásban.