Házikert

Magvetési 1 x 1

Agrofórum Online

Elkezdődött javában a magvetések időszaka, így a kiskertben is már van bőven tennivalónk. A szép, napos idő még ne zavarjon meg minket, mert a kinti hőmérséklet még sok növény szabadföldi vetésére nem alkalmas, de bent meleg helyen a palántanevelés már elkezdhető.

Mitől függ, hogy érdemes-e vetni?

Az egyik tényező az, hogy mit akarunk vetni. Míg egy paradicsom és paprika 10-14 nap alatt csírázik átlagosan, addig egy tökféle sokkal gyorsabb. Ha van kinti, kerti fóliaházunk vagy kis üvegház, netán tudunk fűteni is szükség szerint, akkor a vetés ideje talán nem is olyan átgondolandó, mert ha későre jönnek a stabilan meleg napok, akkor ott védett helyen is tununk palántát nevelni.

Abban az esetben viszont, ha nincs megfelelő, akár fűthető helyünk, akkor a májusi fagyokhoz igazítsuk a palántanevelést is, mert a túl korai vetés felnyurgult, gyenge szárszerkezetű palántákat is eredményezhet.

A paprika és a paradicsom esetében az a jó hír viszont, hogy ha felnyurgult a palántánk szára, akkor akár mélyebbre is ültethetjük, így a rejtett rügyekből is le fog gyökerezni és mellétéve plusz karázást a kiültetésnél már nem is lesz akkora probléma a palánták magassága.

Fűszerek magvetése

A fűszereknél sokat szabadföldbe is vethetünk már február végétől, maximum szalmázással, más mulcsréteggel és/vagy fátyolfóliával takarjuk. Ilyen a metélőhagyma, metélőpetrezselyem is. De a bazsalikom és más melegigényes fajokat még csak  lakásba vessük ebben az időszakban, mert egyrészt gyorsan is csíráznak, másfelől sokkal érzékenyebbek a hideg időre.

Ha viszont a konyhakertet szeretnénk fűszerekkel teleültetni, akkor balkonládában már most is elkezdhető a szinte az összes fűszer vetése, mert ha netán túl magasra nőne a bazsalikom, a koriander, kapor, tárkony vagy épp madársaláta, akkor csak lecsipegetjük a konyhai főzések során.

Mibe vessünk?

Vetni mindig jó vízáteresztő és jól szellőző talajba érdemes vetni. A palántadőlés egyik oka, hogy a talaj nem tud megfelelően szellézni és a felülről öntözéskor nem szárad át a talaj felszíne sem kellően. Nem véletlen hát, hogy sokan favorizálják a kókuszrostba való vetést, mert a palántadőlést nagyban csökkenti. Ugyanígy ha homokot szórunk a csíranövények köré.

Mindig kórokozóktól mentes, un. csíramentes talajt használjunk magvetésre, mert a palánták eleinte nagyon érzékenyek.

Az első pár öntözést végezhetjük felülről, de a csírázás után érdemes áttérni a felszívató öntözésre, alulról méghozzá.

Milyen vetőmagot vessünk?

A hivatalos ajánlás szerint ugyebár a fémzárolt vetőmag a kötelező, ha a magvetésről beszélünk, de azt is tudjuk, hogy a házilag megszedett magokat elég nehéz ellenőrizni és nagyon sokan meg is szedik a kiskerti körülmények között a magvakat.

Az a fontos, hogy saját magoknál is egészséges magokkal dolgozzunk. Már ez a megszedésnél is igaz, hogy beteg növényről sosem szabad magot szedni, mert rendkívül jó gócpontja lehet a betegségek terjedésének is.

Gyalogbodza vagy fekete bodza? Ne tévessze össze!

2025. április 7. 11:10

A fekete bodza és a gyalogbodza összekeverhető, pedig eltérő hatásuk miatt nem mindegy, melyikkel van dolgunk. Míg az egyik gyógyhatású, a másik komoly veszélyeket is rejthet.

Kerttervezés: hány növény kell egy négyzetméterre?

2025. április 7. 05:40

Egy új ágyásnak a kialakításánál a sor- és tőtávolság meghatározásánál mindig a növény végső mérete a mérvadó.

Babérmeggy szaporítása otthon: 4 hatékony módszer

2025. április 6. 11:10

Érdemes megismerkednie a babérmeggy dugványozásának lépéseivel, hiszen ezzel a módszerrel könnyedén és sikeresen szaporíthatja növényeit saját kertjében.

Kertünk dinamikája: napsütötte kertből az árnyékba

2025. április 6. 05:40

Kerttervezőként az egyik legnehezebb feladat az, amikor a “mindent is akaró” ügyfél azonnal árnyékos kertet szeretne.

Mibe vessük el a magokat? - Tapasztalatok a tojástartótól a cserépig

2023. január 29. 05:37

Zero waste ötleteket keresünk és mégis eredményes magvetést szeretnénk? Akkor menjünk biztosra, és végre felejtsük már el a tojástartót.

Mit vethetünk még májusban?

2022. május 13. 05:36

Az összes tökfélét ebben az időszakban, május első felében vetem fészekvetéssel szabadföldbe, pontosabban magaságyásba.

Már tavasszal zöldhagymát szeretnék szedni! Mit tegyek ezért ősszel?

2023. november 12. 04:39

Hogyan szaporítsam ősszel a vöröshagymát, ha már kora tavasszal zöldhagymát szeretnék szedni?

Fügefa szaporítása házilag: hogyan érdemes csinálni?

2025. február 23. 08:10

Egy kis türelemmel és gondoskodással saját fügefa nőhet a kertünkben, amely éveken át finom gyümölcsökkel lát el minket.