Házikert

Májusban vetendő fűszerek a konyhakertért

Agrofórum Online

A fűszerek egy részét érdemes türelemmel kivárva csak májusban magvetni, mert kiültetni még sokáig nem lehet a fagyérzékenységük miatt. Így a mai írás a májusi vetésekről szól a fűszerek témájában.

Mediterrán fűszerek

A mediterrán származású fűszerek mind fáznak még, ha korán kiültetjük, ráadásul a Fagyosszentek előtt nem is célszerű még más palántákat sem kitenni a szabadba, maximum napközben a természetes napfényhez szoktatás a praktikus. A magvetést viszont a fűszerek esetében ilyenkor kezdem, mert nagyjából ekkor szabadul fel a growboxban és kis lakásoknál az ablakpárkányon is a hely a paprika-paradicsom és chilipalánták után. Bár még ezeket sem érdemes kiültetni, de helyigényük májusra már akkora, hogy költözniük kell a párkányról.

Mit vetek ilyenkor?

A koriander, kapor, bazsalikom, fűszerkömény, ánizs, borsikafű, majoranna és oregánó magvetését májusra szoktam időzíteni.

Nagy szaporítótálcákat megtöltünk finom, porhanyós talajkeverékkel, mely főleg komposztos, átszitált talajból, kevés perlitből a levegőssé tételért és kókuszrostból áll.

A kókuszrost semleges, a komposztos keverék pont annyi tápanyagot tartalmaz, amennyire az első pikírozásig szüksége lehet a növényünknek, a perlittől meg egy laza talajkeveréket kapunk, amiben a felszín hamar kiszárad, míg a talajban a szellőzésnek hála nem füllednek be a gyökerek.

Miért fontos, hogy a talaj felszíne száraz legyen viszonylag gyorsan? Mert a palántadőlés egyik rákfenéje az, hogy a talajfelszín tartósan nedves és a fűszernövényeknél vékony, lágyabb hajtásrendszer van a többi palántaféléhez később. Így jobban meg is tudnak erősödni a parányi növények.

Hangyák, mint ősellenség

Az utóbbi években megfigyeltük, hogy a paprika és paradicsomszárak rágásáról elkezdtek áttérni a hangyák a friss fűszernövények hajtásaira, ami szintén palántanevelésnél igen komoly gond. Az elmúlt években teszteltük már a sütőporos szórást a növénykezdemények között vagy más természetes megoldásokat, de talán a lefőzött kávézacc az, ami a leghatásosabb volt ellenük. A kávézaccban csersavak is vannak, mely savanyíthatja a talajt. Ezt azért nem minden fűszernövény szereti, erre figyeljünk oda.

Hova ültessünk fűszereket?

Ha jártasok vagyunk az egymást segítő növények rendszerében, akkor vegyeskultúrában is gondolkodhatunk. A fűszerek egy része jól kombinálható más zöldségekkel vagy akár dísznövényekkel is, így nem véletlen a levendula, zsálya vagy rozmaringbokor a díszkertben sem. De egy szép színeslevelű bazsalikom is jól mutat citromfüvek társaságában. A fűfélék mellé a metélőhagyma is izgalmas kombináció lehet a tavaszi lilás-rózsaszín virágaik miatt, ami nem mellesleg szintén ehető.

A fűszerek nagy része fényigényes, így napos kertekben fejlődnek igazán jól.

Szobanövények meghökkentő levelekkel

2025. január 19. 14:10

Ezek a növények jellegzetes levélformákat és olyan textúrákat hoznak létre, amelyek egészen egyedülállók.

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Így tervezzük meg okosan a kerti világítást!

2025. január 18. 14:10

Az éjszakai fények túlzott használata zavarhatja a helyi élővilágot, energiát pazarolhat, és fényszennyezést okozhat.

Madarak helyes etetése: egész évben szabad gondoskodni róluk?

2025. január 18. 08:10

Az etetés támogatói szerint a madarak rengeteg energiát használnak el testhőmérsékletük (kb. 40 °C) fenntartásához.

Miért nem virágzik a klívia?

2022. november 11. 05:38

A szobaliliom egy viszonylag egyszerű ápolást igénylő cserepes dísznövényünk, mégis a gyakori kérdések közé tartozik, hogy vajon miért nem virágzik?

Fekete virágok a kertben

2022. szeptember 11. 09:38

Míg néhány évtizeddel ezelőtt a fekete virág ritkaság volt, és csak gyűjtőknél lehetett elvétve találni, ma már több változatból válogathatunk.

Színkavalkád a balkonon

2022. június 2. 05:37

Ahhoz, hogy egész nyáron, egészen késő őszig gyönyörködhessünk a balkonnövényekben, ugyanúgy egy pontos és alapos tervezés és gondolkodás kell, mintha csak a kertben lennénk.

Mitől fodrosodnak a japánfűz levelei?

2020. október 29. 08:47

Japánfűz fácskáim levelein érdekes elváltozásokat vettem észre. A levelek széle kissé megvastagodott és fodrossá vált. Tavasszal ültettem el, akkor még levelei simák, „normálisak” voltak. Mik okozzák, mit tehetek vele?