Házikert

Muslicák a tárolóban? – Így oldjuk meg házilag, olcsón!

Agrofórum Online

Itt a kinti hideg idő, de fagy még annyira nincs, hogy a rovarokat téli nyugovóra küldje. Így a sok betárolt zöldség a tárolóban finom csemegeként még veszélyben van a muslicák miatt.

A muslicák (Drosophila melanogaster) kifejezetten imádnak mindent, ami édes és ragacsos és erjed. Így a gyümölcsök és érett termések sincsenek biztonságban, ha a muslicák egyszer otthonra találnak a lakásban, tárolóban. Mivel egy muslica akár 500 tojást is rakhat az érett gyümölcsre, így pikk-pakk elözönlik a konyhát. A muslica élettartama körülbelül 7 nap, de ez alatt hamar képes felszaporodni!

Házi módszerek muslicák ellen

Az alaposan megmosott gyümölcsök és zöldségek felülete nem olyan hívogató a muslicáknak, ráadásul a petéket is lemossuk így a felületről, tehát már egy ok arra, hogy a higiéniát betartsuk a konyhában.

Ugyanígy a lefolyóban lévő ételmaradékon a szűrőbetétben, az asztalon hagyott összevágott gyümölcsön, nedves konyharuhán és más nedves vagy erjedő felületen is meg tudnak telepedni. Ha ezeket mindig rendre kidobjuk és eltakarítjuk a konyhapultról, akkor az már fél siker.

A túlöntözött szobanövény is hívogató számukra

Az előző gondolatsorból következik, hogy ha rendszeresen túlöntözzük a növényeket, akkor a nedves talajfelület és az esetlegesen rothadásnak induló növények is kedvező helyet teremtenek a muslicák felszaporodásának.

Minden esetben győződjünk meg arról, hogy nincs-e pangó víz a növények alatt, és nem túl nedves-e a növényeink talaja az újraöntözés előtt.

Az alaposan megmosott gyümölcsök és zöldségek felülete nem olyan hívogató a muslicáknak (fotó: Pexels)

Készítsünk muslicacsalit!

Az almabor nagy kedvence lesz a muslicáknak, így ha hagyunk a konyhapulton egy csibészesen összeállított csapdában almaecetes vizet vagy töményen almaecetet, akkor hamar összefogdossa a kellemetlen vendégeket és nem engedi el. Ehhez egy petpalackot vágjunk ketté és a két darabot fordítsuk egybe, hogy a palack szája befelé mutasson a palack belseje felé. Így bemenni könnyű lesz a rovaroknak, de kijönni már nem!

A muslicák az illóolajat nem szeretik!

Egy párologtatóba tegyünk vizet és abba pár csepp citronella, cédrusfa és fahéj illóolajat. Ezt a keveréket garantáltan nem szeretik a muslicák, hamar el fognak menekülni!

Emellett a levendula illóolaját is párologtathatjuk, szintén taszítóan hat a muslicákra és megzavarja a tájékozódásukat, és nem találnak rá a konyhapulton hagyott gyümölcsökre.

Ültethetünk cserépbe hasznos kompozíciót is, de a karácsonyi fűszereket sem kedvelik

Egy cserépnyi menta és citromfű is elegendő lehet a muslicák távol tartására, de ha biztosra akarunk menni, akkor a karácsonyi illatokat is előkaphatjuk. Narancsba szúrjunk bele szegfűszeget, szórjunk köré porrá őrölt szerecsendiót is, és máris nemcsak jó illat lesz a lakásban, de a muslicák is kétszer meggondolják bemenjenek-e látogatóba!

Emellett persze számos házi praktikát ide lehetne sorolni, akár egy légyfogó papír vagy sárga ragacslap is jó szolgálatot tesz, de kevésbé dekoratív az ajánlott ötletekhez képest.

Kiemelt kép: Pexels

Locsolni nincs idő? Válasszon túlélő növényeket!

2025. július 15. 08:10

Nem minden növény igényel napi öntözést. Bemutatjuk azokat a fajtákat, amelyek kevés gondozással is díszlenek, és jól bírják a nyári aszályt.

Miért hervadnak el a balkonvirágok? Öntözési hibák és megoldások

2025. július 14. 14:10

Naponta locsolja, mégis lekonyulnak a virágai? Nem biztos, hogy kevés a víz: összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat és azok megoldásait.

Túl sok a levél, kevés a füge? – így alakítsa a koronát nyáron!

2025. július 13. 13:10

A túlburjánzó fügelomb nyáron a termést is visszavetheti – mutatjuk, hogyan érdemes alakítani a koronát a jobb hozamért.

Nyári metszés – a júliusi kert karbantartása

2025. július 13. 08:10

A nyári metszés nemcsak esztétikai kérdés – segíti a növények egészségét, terméshozamát és ellenálló képességét is a forróságban.

Mi legyen a be nem érett zöldségekkel a kertben?

2024. november 9. 05:40

Mit tehetünk az ősszel még éretlen termésekkel, és mi a megoldás, ha gyorsítanánk az érést?

Idén is mintegy 1600-1800 tonna zöldséget takaríthatnak be a termesztők

2019. július 26. 08:03

A legtöbb zöldséget augusztus és október között takarítják be, egyelőre a zöldborsó és a spárga betakarítása fejeződött be.

A TSWV rezisztenciatörő törzseinek súlyosabb kártétele

2020. március 15. 04:37

Ebben a cikkünkben a TSWV paradicsomon és paprikán okozott kártételét mutatjuk be tüzetesebben.

Miért szárad ki nyár közepén az uborka?

2023. augusztus 21. 04:39

Miért szárad ki minden nyár közepén az uborkám? A leveleken kezdetben barnuló foltosodás jelenik meg, mely egyre nagyobb mértékben terjed és a levél leszáradását okozza. Hogyan előzhetném meg ezt a problémát?